Fit out trendy v kancelárskych priestoroch
Arcadis navrhuje a realizuje pre klientov kancelárske priestory. O svoje postrehy zo súčasného navrhovania a budovania kancelárskych priestorov sa prišli podeliť hlavní špecialisti spoločnosti Arcadis SK na fit out Marián Heckl a Martin Tkáč.
ASB: Aké hlavné trendy pozorujete dnes pri navrhovaní a budovaní kancelárskych priestorov a v čom sú iné ako v minulosti?
M.H.: Pri budovaní kancelárskych priestorov sa naša spoločnosť neustále stretáva s novými trendami a takmer v každom projekte naráža na nové výzvy ako z pohľadu architektonického stvárnenia priestoru, tak aj z pohľadu technologického. Toto sú naše top témy (myšlienky, riešenia), s ktorými sa v poslednej dobe neustále stretávame.
M.H. + M.T.: Dispozícia – open space vs single office – polemika sa v posledných rokoch posunula ďalej a momentálne sa kladie veľký dôraz na funkčné rozdelenie priestorov nielen jednoduchým rozpriečkovaním, ale rozložením zón a vymedzením priestoru pomocou architektonických prvkov, medzi ktoré môžeme zaradiť uzavreté bunky, akustické bariéry, zelené steny, nábytkové rozdelenie a iné.
Mnohé funkčné priestory môžu byť vytvorené prostredníctvom umiestnenia nezávislej bunky v priestore (napríklad telefónna búdka, bunka pre single office, zasadacia miestnosť pre 2 až 16 osôb, copy point, kuchynka, šatník, relaxačná miestnosť).
Technológie – dnes už nie je ničím zvláštnym požiadavka na inteligentné riadenie kancelárskych priestorov, počnúc smart rezervačným systémom zasadacích miestností, kontrolou čistého vzduchu, a končiac riadením tepelnej pohody priestoru a osvetlenia, teda požiadavka na parametre, ktoré vytvárajú čisté a zdravé pracovné prostredie.
Stavebné konštrukcie – úplne bežnou vecou je v súčasnosti absencia konvenčných stavebných konštrukcií, ako sú napríklad priečky, ktoré sa nahrádzajú už spomenutými bunkami, podhľady, ktoré zostávajú čiastočne alebo úplne priznané s dodatočným osadením akustických prvkov.
Rovnako sa stretávame aj s nekonvenčnými materiálmi, pri ktorých je silná tendencia návratu k naturálnosti, ktorá je pre človeka prirodzená a príjemná. Vo veľkej miere sa používa drevo, sklo, kameň ako nosný prvok architektonického konceptu. Napriek tomuto všetkému takéto priestory nepôsobia surovo, pretože sú doplnené interiérovými prvkami, zeleňou, funkčným nábytkom.
Nábytok – vo veľkej miere vzniká dynamické, zdravé pracovné prostredie, v ktorom sa zamestnanci vzájomne delia o pracovné miesta, čomu je prispôsobený aj samotný nábytok. Súčasné požiadavky na nábytok už nie sú len o dizajne, ale predovšetkým o ergonómii, zdravom sedení, alternatívnych prvokoch, ako sú napríklad hojdačky, modulárny nábytok, rôzne plochy na sedenie, pódiá. Využívajú sa predovšetkým výškovo nastaviteľné stoly, ktoré umožňujú zamestnancom variabilitu pracovného miesta.
Ako môžeme vidieť, fit out sa dynamicky vyvíja a je dôležité spolupracovať so silným a skúseným konzultantom, ktorý dokáže efektívne poradiť, navrhnúť a vybudovať kancelárske priestory, v ktorých sa zamestnanci budú cítiť príjemne, zdravo a spokojne.