Funkcia, materiál a farby umývadiel
Umývadlo patrí k základnému vybaveniu kúpeľne a možno ho považovať za najviac využívanú súčasť. Výrobcovia sanitárnej keramiky sa snažia, aby mal človek pri umývaní dostatok pohodlia a priestoru. Dôležité je nájsť model, ktorý bude vyhovovať nielen priestorovým možnostiam, ale najmä používateľovi.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Umývadlo ako dominanta
Umývadlo už neplní iba praktickú funkciu, ale stáva sa dominantným prvkom aj z estetického hľadiska. Od jeho dizajnu sa často odvíja riešenie celej kúpeľne. Tvar umývadla zvyčajne ovplyvňuje aj podobu ostatných súvisiacich prvkov, napríklad toalety, bidetu alebo vane. Prispôsobujú sa, ale zároveň nijako nezaostávajú.
Krivkami či hranami, ktoré sa uplatňujú na umývadle, dýcha celý interiér kúpeľne. Výnimkou môže byť napríklad dominantná, samostatne stojaca vaňa. V súčasnosti sú zákazníkom k dispozícii jednotné série sanitárnych zariadení s celou škálou rozmerov. Pri výbere tej správnej však treba mať na zreteli aj dizajn celého interiéru domu či bytu. Kúpeľňovým trendom stále zostáva čistý minimalistický dizajn. Takzvané pultové umývadlo vytvára dostatočné pohodlie aj v podobe bočných odkladacích plôch – či už mokrých, alebo suchých.
Umývadlo sa v súčasnosti často umiestňuje na dosku alebo je súčasťou nábytkovej skrinky. Odporúčaná výška na osadenie umývadla je 850 až 900 mm. Súvisí to s priemernou výškou človeka – s ergonómiou, ktorá zaručuje pohodlné používanie umývadla. Každý ju však môže prispôsobiť svojim individuálnym požiadavkám.
Keramika či iný materiál?
Po materiálovej stránke stále zohráva dominantnú úlohu glazovaná keramika, ktorá sa nazýva aj zdravotná keramika. Ide o farebne stály materiál s mimoriadne tvrdým a pevným povrchom, aj keď istou nevýhodou je jeho krehkosť. Glazúra chráni výrobok pred chemikáliami, poškrabaním či opotrebovaním pri bežnom používaní. Popri keramickej klasike existujú aj umývadlá z akrylátu, liateho mramoru, skla, dreva či prírodného kameňa. Akrylát patrí medzi najtvrdšie termoplasty, a preto sa používa pomerne často. Podobne ako glazovaná keramika sa síce vyznačuje krehkosťou, na druhej strane je však pružný a ľahko sa formuje, vďaka čomu z neho možno vyrobiť produkty rozličných tvarov. Existuje niekoľko akostí tohto materiálu, čo sa odráža na cene a kvalite výrobku.
V súčasnosti je bežná povrchová úprava keramiky, ale aj skla so samočistiacim účinkom a vysokým leskom. Jednotliví výrobcovia ju ponúkajú pod rôznymi názvami. V princípe ide o ďalšiu vrstvu glazúry, ktorá zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa, nečistôt, prachu a baktérii, vďaka čomu uľahčuje čistenie bez použitia agresívnych prostriedkov. Antibakteriálny účinok sa dosahuje napríklad aplikovaním striebra v glazúre. Mikroskopické póry sa uzatvoria, takže vznikne hladký povrch. Molekuly vodných kvapiek nezostávajú na povrchu, ale stekajú do odpadu.
Biela stále vedie
Z farieb sa v oblasti sanitárnej keramiky najväčšej obľube stále teší biela. Je to podmienené nielen materiálom, ktorý je sám osebe biely, ale aj konzervatívnym prístupom zákazníkov, ktorí si túto farbu vyberajú akoby zo zvyku. Zrejme to súvisí so skutočnosťou, že biela sa spája s čistotou, ba niekedy pôsobí až sterilne. Neutrálna biela keramika sa často používa pri farebnom obklade alebo dlažbe, aby sa predišlo prekombinovaniu interiéru kúpeľne. Iné sfarbenie keramickej sanity sa docieľuje nanesením požadovaného odtieňa do glazúry. Vlastnosti výrobku sa však týmto postupom nemenia. V súčasnosti si zákazníci môžu zvoliť aj aplikáciu geometrického či ornamentálneho vzoru, umiestnenie loga firmy na umývadlo či vybrať si povrch keramiky v antikorovom alebo platinovom vyhotovení.
Batéria
Pri výbere umývadla netreba zabúdať na správnu batériu, ktorá je s ním neodlučiteľne spojená. Môže byť stojanková alebo nástenná, páková alebo dvojventilová, prípadne bezdotyková. Stojanková batéria sa umiestňuje priamo na umývadlo. Pri výbere sanitárneho zariadenia treba dávať pozor, či výrobca ponúka umývadlo s jedným otvorom (pričom otvor sa môže nachádzať uprostred umývadla, vpravo alebo vľavo), trojotvorové, prípadne bez otvoru. Tomu sa potom prispôsobuje aj výber batérie.
Pokiaľ ide o umývadlo bez otvoru, umiestňuje sa naň buď stojanková batéria na doske (v porovnaní so štandardnou je vyššia), alebo nástenná batéria. Pri tomto type si často možno vybrať verziu s podkladovou doštičkou alebo bez nej. Zatiaľ čo pri pákovej batérii sa intenzita prúdu aj teplota vody nastavuje jednou „pákou“, pri dvojventilových je jeden ventil určený na teplú, druhý na studenú vodu. Tento typ sa v súčasnosti používa menej, je skôr oživením v štýle retro.
Dnes však výrobcovia prichádzajú aj s moderným novodobým dizajnom dvojventilových batérií. Aj typy s dizajnom niekdajších klasických batérií v sebe ukrývajú modernú techniku. Často sa používajú v rekonštruovaných kúpeľniach historických objektov, teda tam, kde sa štýl miestnosti určenej na očistu prispôsobuje celému interiéru či architektúre.
Bezdotykové batérie sa najčastejšie uplatňujú vo verejnom interiéri, pretože sú hospodárne. Vodu spustia len v okamihu, keď sa ruky priblížia pred infračervený senzor. Ten reaguje na pohyb a zapína vopred nastavený prúd vody. Páková batéria sa často používa nielen pre moderný dizajn, ale aj pre úsporu vody a pohodlné ovládanie. Módnym trendom je podobne ako pri umývadlách hranatý tvar batérií alebo, naopak, tvary inšpirované prírodou. V ostatnom čase sú obľúbené aj „iné“ prúdy vody – široké výtoky či samospády. Pri špeciálne upravených armatúrach sa so zmenou teploty vody zmení aj farebný odtieň vodného prúdu.
Súčasťou vodovodnej batérie je silikónový prevzdušňovač, ktorý primiešava do vody vzduch, vďaka čomu vytvára mäkší a jemnejší prúd. Neusadzuje sa na ňom vodný kameň a čistiť ho možno jednoducho pretretím prstom. Problémy sa objavujú pri čistení chrómového alebo antikorového povrchu batérie, pretože stopy po vode ostávajú na povrchu veľmi viditeľné. Výrobcovia batérií odporúčajú len pretretie povrchu suchou handričkou.
Pri navrhovaní a hľadaní toho správneho umývadla záleží predovšetkým na tom, pre akého používateľa a do akých priestorov je umývadlo určené. Rovnako sa účelu prispôsobuje aj výber umývadlovej armatúry. Pri navrhovaní kúpeľne treba zohľadniť aj ergonómiu a hygienické nároky konkrétneho klienta. Súhrn týchto požiadaviek vymedzuje jasné hranice, medzi ktorými by sa mal dizajnér pohybovať.
Ing. Edita Klembasová, PhD.
Foto: Sanitec, Duravit
Autorka je odborná predajkyňa a dizajnérka spoločnosti Best Slovakia, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise ASB.