Grafity Café z preglejky
Ak navštívite bulharskú Varnu, skúste zájsť na kávu do Café Graffiti s orginálnym dizajnom Studia Mode. Nábytok aj strop tu tvoria lupene z preglejky.
Interiér kaviarne sa nedá prehliadnuť ani z ulice, pretože sa otvára veľkoformátovými oknami do exteriéru. Je súčasťou galérie a hotela Graffit Gallery, ktoré sa nachádzajú kúsok od pobrežia Čierneho mora. Aj keď by sa podľa názvu dalo usudzovať, že hotel a kaviareň budú poňaté v akomsi street štýle plnom farieb, opak je pravdou. Interiér je decentný, s prevažujúcou bielou farbou a dreveným dizajnom. O silný grafický prvok sa nepostarali spreje, ale ohýbaná preglejka.Výrazná grafika
Úlohou bolo vytvoriť priestor, ktorý by bol reprezentatívny a súčasne prívetivý, otvorený do ulice aj intímne uzavretý. Architekti preto rozdelili veľký priestor na dve zóny. Predná zóna pôsobí otvorene a vizuálne prechádza do exteriéru, zatiaľ čo zadná zóna je oddelená pomocou vyvýšenej podlahy a zníženého stropu, ktoré umožnili znížiť hĺbku priestoru a posilniť tak pocit intímnejšieho miesta. Ten je ešte umocnený textilnými závesmi a stenou vytvorenou z lakovaných MDF dosiek a ónyxu, ktoré túto časť obklopujú. Ako autori konceptu priznávajú, inšpiráciou im bola tvorba holandského umelca M. C. Eschera, majstra v zobrazovaní paradoxov perspektívneho kreslenia.
Najsilnejší dojem však vyvolávajú lupene z ohýbanej preglejky, pokrývajúce piliere a strop. Piliere sú lupeňmi obalené tak, že pôsobia dojmom monumentálnych, ale ľahkých stĺpov, takmer papierových. Tento dizajnový prvok umožnil ukryť všetky inštalácie a technické prvky a zároveň je dobrým akustickým riešením. Pokrýva nielen strop a piliere, ale aj nábytok – nohy stolíkov. Lupene tak evokujú nielen otvorenú knihu, ale napríklad aj lupene lesných húb.
Podlaha s diódami
Tento vizuálne silný prvok neruší čistý a minimalistický dizajn ďalšieho zariadenia kaviarne, ktoré tvoria biele pohovky a kreslá, a čierne a biele stoličky. Zaujímavým prvkom je však podlaha, ktorá svojou jednoduchosťou zosilňuje dojem lupeňov, nie však nudne. Vizuálne nadväzuje na prelamované dizajnové steny a je podobne ako ony, presvetlená diódami v miestach, kde sa stretávajú línie kosoštvorcových prvkov.
„Chceli sme vytvoriť unikátny koncept, ktorý ponúka univerzálny priestor spĺňajúci všetky technické a funkčné požiadavky,“ hovoria autori návrhu, a tento cieľ sa im podarilo splniť. Výsledkom je moderný interiér s istou dávkou umenia, ktorý odkazuje na skutočnosť, že na ďalšom poschodí budovy hotela sa nachádza galéria súčasného umenia.
Architekt: Studio Mode
Miesto: Varna, Bulharsko
Dokončené: 2011
Plocha: 300 m2
Kateřina Kotalová
Foto: 3 in Spirit