Henning Larsen predstavil podobu kampusu pre CERN. Prepojí ľudí vo vede s prírodou
O podobu nového kampusu prestížneho vedeckého centra CERN sa postará dánska architektonická firma Henning Larsen, ktorá je známa aj svojimi projektami z dreva. Prím budú hrať biogénne materiály a nízkouhlíkový dizajn.
Henning Larsen predstavil víťazný návrh novej kruhovej administratívnej budovy vo francúzskom Prévessin-Moëns. Budova bude postavená, ako inak, než z dreva a bola navrhnutá pre popredné svetové vedecké centrum CERN, ktoré je epicentrom inovácii a špičkového výskumu.
Nová budova by mala zodpovedať kvalite samotnej inštitúcie, pre ktorú bola projektovaná. Návrh ide za hranice tradičného priemyselného, laboratórneho kontextu v prírode a integruje biogénne materiály a nízkouhlíkový dizajn. Budova s názvom B777 bude mať rozlohu vyše 1200 metrov štvorcových a bude stáť na okraji lesa a parku v blízkosti francúzsko-švajčiarskej hranice.
Centrum, ktoré spája
Kruhový dizajn návrhu budovy nie je náhodný, ale odráža pôvodné poslanie CERN-u, ktorý chce „zjednocovať vedcov v kolektívnom úsilí o poznanie.“ Autori veria, že pomôže vytvárať komunitu a podporovať duch spolupráce i pohody.
Kruhové nádvorie plynule spojí les, park aj námestie. Otvorená drevená budova zoskupí kancelárske priestory, laboratória a dielne. Centrálne verejné nádvorie budovy je inšpirované námestiami v neďalekých alpských dedinách a je navrhnuté tak, aby bolo otvorené a priechodné a tak mohlo fungovať ako spoločenské centrum.
„Tento priestor slúži ako rozšírenie kancelárskych a vnútorných aktivít, plynulo prepája laboratórne zóny s neformálnymi stretávacími priestormi obklopenými zeleňou a kancelárie vo vnútornom kruhu si užívajú výhľad do prírody,“ uviedlo štúdio. Centrálny priestor zároveň slúži ako vstupná brána do reštauračnej zóny s vonkajším sedením a bylinkovou záhradou.
Splývanie s krajinou
Budova vnáša kus okolitej prírody priamo do srdca budovy a vytvára tak rozšírený koridor biodiverzity, ktorý podporuje život. Trasy okolo areálu a chodníky sú navrhnuté tak, aby na nich ľudia mohli spomaliť a symbolicky sa tak spájať s prírodou. Autori mysleli aj na cyklotrasy, stojiská pre bicykle či nabíjacie stanice.
„Našou víziou je vytvoriť dynamický pracovný priestor v srdci prírody – miesto, kde sa darí pohode, spolupráci a vedomostiam. Nie je to len obyčajná kancelária; kruhový dizajn slúži ako symbolická značka a vytvára nové kultúrne centrum pre celý areál v pôvodne strnulom, ortogonálnom výskumnom parku,“ povedal Søren Øllgaard, partner a riaditeľ dizajnu spoločnosti Henning Larsen.
„Infranature“ ako autori koncept pomenovali, v sebe skrýva spojenie infraštruktúrnych potrieb vedecko-výskumného kampusu spolu s prirodzenými výhodami práce v blízkosti prírody. To celé zapadá do „prírodnej identity areálu.“
„Vstup do areálu Prévessin je ponorením sa do prírodných krás tejto oblasti, kde sa príroda a aktivity v interiéri a exteriéri plynule prelínajú. Keď prechádzate lesom, narazíte na čistinku zaliatu prirodzeným svetlom, ktoré preniká cez koruny stromov nad vami,“ povedal Mikkel Eskildsen, zástupca riaditeľa dizajnu z Henning Larsen.
V popredí sú prírodné materiály a udržateľnosť
Jedným z prioritných cieľov návrhu projektu je znížiť ako zabudovaný, tak aj prevádzkový uhlík. To sa posudzuje prostredníctvom metódy life-cycle assessment, teda hodnotení životného cyklu budovy na životné prostredie. Projekt tiež počíta s použitím a recykláciou konštrukčných materiálov, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli jednoduché, rozoberateľné a demontovateľné pomocou mechanických spojov.
Trojrozmerná fasáda budovy zase maximalizuje denné svetlo a prirodzené výhľady a zároveň pomôže zníženiu spotreby energie na chladenie, keďže si vytvára vlastný tieň.
V celom projekte Henning Larsen sľubuje používanie materiálov na prírodnej báze. „Dizajn konštrukcie na biologickom základe hladko zapadne do svojho okolia, odzrkadľuje prírodné prvky a nabáda k ďalšiemu skúmaniu drsnej pôdy a pôvodnej vegetácie pod nohami,“ povedala Sonja Stockmarr, medzinárodná riaditeľka pre krajinársky dizajn z Henning Larsen. Vďaka veľkému množstvu prírodných prvkov sa bude budova tak trochu premieňať spolu s ročnými obdobiami.
Na projekte bude Henning Larsen spolupracovať s globálnou inžinierskou, architektonickou a poradenskou spoločnosťou Ramboll. Tento projekt neberú len ako obyčajnú budovu, ale ako spoločný záväzok prispieť „k dynamickému životu v poprednom svetovom vedeckom výskumnom areáli.“
Kampus CERN B777
Miesto: Prévessin-Moëns, Francúzsko
Klient: CERN
Predpokladané dokončenie: 2027
Plocha: 1207 m2
Architekti: Hanning Larsen
Lokálny architekt: Brière Architectes
Inžinieri: Ramboll, Artelia Group
Vizualizácie: © Vivid Vision
Modely: ©Henning Larsen