Historický dom pri Palisádach je na predaj: Opotrebovaná bytovka za milióny hľadá nového majiteľa
Dnes lukratívna ulica historického centra Bratislavy, v minulosti predmestie. Koziu ulicu v hlavnom meste lemuje hneď niekoľko historických domov vrátane bytovky na Kozej 11. Bytový dom architektov monumentálneho Justičného paláca, Alexandra Skuteckého a Vojtecha Holescha, je dnes na predaj za milióny eur. Nájde sa pre opotrebovanú bytovku z minulého storočia nový majiteľ?
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Býval tu Ľudovít Štúr aj Salieri
Vznikla v 14. storočí a najskôr mala len štyri domy. Kozia ulica v Bratislave bola pokojnou uličkou, nachádzali sa tu záhrady a ľudia tu chovali dobytok. Z tohto titulu vznikol aj jej názov – na hornom konci ulice, vo vonkajšom opevnení mesta, sa nachádzala Kozia brána, ktorou sa v minulosti vyháňali kozy na pašu na svahy Malých Karpát.
Pôvodne patrila k predmestiu, historicky je totiž situovaná za mestskými stredovekými hradbami. Zároveň bola chránená ďalším prstencom mestských hradieb, takzvaným väčším okruhom, ktorý sa končil práve na mieste dnešnej Kozej ulice a Palisád. Význam Kozej ulice postupne rástol a v roku 1 720 ju lemovalo už 14 domov.
Žil tu dokonca Ľudovít Štúr, ktorý mal byt na prvom poschodí vo Fernolayovom dome, ktorý stál na križovaní ulíc Kozej a Panenskej. Sídlila tam jeho redakcia Slovenských národných novín. Na Kozej ulici, taktiež vo Fernolayovom dome, krátko pôsobil aj Antonio Salieri, taliansky hudobný skladateľ a virtuóz. Dnes je už tento dom zbúraný a na jeho mieste je postavená bytovka, ide o dom na Panenskej 1.
Miliónový dom od známych architektov je na predaj
V súčasnosti ide o približne 350 metrov dlhú ulicu s desiatkami historických i novších stavieb. Nachádzajú sa tu budovy s architektúrou starej monarchie ako neoklasicizmus a neobarok, ale aj stavby z 20. rokov minulého storočia s architektúrou funkcionalizmu. Situovaný je tu aj starý päťpodlažný dom na Kozej 11, starý viac ako storočie.
Dnes je tento dom na lukratívnej bratislavskej adrese na predaj. V ponuke ho má realitná kancelára Arvin & Benet, ktorá ho ponúka za 2,2 milióna eur. Stavba je zložená hneď z niekoľkých budov, pričom najstaršie – umiestnené vo dvore – sa datujú do rokov 1900 až 1910. Predná časť od Kozej ulice pochádza z roku 1934 a postavená je podľa projektov architektov monumentálneho Justičného paláca – Alexandra Skuteckého a Vojtecha Holescha.
Realitná kancelária v internom dokumente, ktorý má redakcia ASB k dispozícii, uvádza, že dom disponuje 9 bytovými jednotkami a výmerou 1 103 štvorcových metrov. Zastavaná plocha s nádvorím tvorí plochu s veľkosťou 427 štvorcových metrov, pričom dom je podpivničený.
Zadné stavby z roku 1900 až 1910 prešli čiastočnou rekonštrukciou strešnej krytiny z roku 2002. Na prízemí sa nachádza trojizbový byt s výmerou 75 m2 s plastovými oknami z roku 2008. Na prvom poschodí je taktiež umiestnený trojizbový byt s identickou veľkosťou, avšak s balkónom, no v pôvodnom stave.
Druhé poschodie je typické trojizbovou jednotkou s rovnakou výmerou, s balkónom, avšak byt je po kompletnej rekonštrukcii z roku 2013. Obsahuje plastové okná, repasované parkety v izbách a vo vstupnej hale, nová je elektroinštalácia či kuchynská linka. Poslednou plochou v tomto dome je povala s veľkosťou 75 štvorcových metrov.
Dom z hlavnej ulice, teda stavba od architektov Skuteckého a Holescha, obsahuje na prízemí zrekonštruovanú gastronomickú prevádzku z roku 2012 s výmerou 110 štvorcových metrov. Rovnako sa na prízemí nachádza garsónka s plochou 32 štvorcových metrov, v ktorej sa uskutočnila rekonštrukcia kúpeľne v roku 2011 a výmena plastových okien v roku 2010.
Prvé poschodie domu obsahuje trojizbovú nehnuteľnosť s veľkosťou 104 m2 s dvomi balkónmi, repasovanými parketami, drevenými oknami z roku 2005 a repasovanými vonkajšími drevenými roletami. Byt má tiež novú kuchynskú linku z roku 2018. Okrem „trojizbáku” sa na prvom poschodí nachádza aj 1,5-izbový byt s rozlohou 68 m2 s rovnakým štandardom – repasovanými parketami, drevenými oknami a repasovaným tienením, pričom v kuchyni sa zachovala pôvodná dlažba.
Druhé poschodie obsahuje dve nehnuteľnosti. Trojizbový byt s rozlohou 104 štvorcových metrov, bez balkónov s drevenými eurooknami z roku 2006 a hliníkovými roletami z roku 2007. Druhým je 1,5-izbový byt s veľkosťou 60 štvorcových metrov s drevenými oknami do ulice a vonkajšími hliníkovými žalúziami z roku 2007.
Tretie poschodie obsahuje najrozľahlejšiu nehnuteľnosť – päťizbový byt s výmerou až 170 štvorcových metrov so šiestimi miestnosťami, s novým kúrením a s radiátormi z roku 2008, pričom všetky okná sú drevené s hliníkovými vonkajšími žalúziami z roku 2007. Dom má aj povalu s obytným priestorom s výmerou ďalších 170 štvorcových metrov.
Opotrebovaný dom s otáznou rekonštrukciou
Bytovka je dnes v značne opotrebovanom stave a zaslúžila by si rekonštrukciu. Fasáda z Kozej ulice je zašlá a svoju slávu má už dávno za sebou. Inak to nie je ani s fasádou na prízemí reštaurácie, pričom vstupná brána do objektu je počarbaná grafitmi.
Obnovu pravdepodobne zabezpečí až novým majiteľ. Zatiaľ nemáme informácie o tom, že by dom smeroval k predaju a k následnej rekonštrukcii. Nejde o malú transakciu a rekonštrukcia určite bude nákladná. Stavba sa nachádza v pamiatkovej zóne mesta a niektoré časti domu majú byť dokonca národnou kultúrnou pamiatkou. Rekonštrukcia sa teda musí niesť v úzkej komunikácii a spolupráci s pamiatkovým úradom.
Je teda možné, že dom ešte pobudne na trhu isté obdobie. Investícia je to však zaujímavá až perspektívna, a to pre lukratívnu lokalitu v samotnom centre Bratislavy aj výbornú občiansku vybavenosť. Patrí sa povedať aj to, že ulice v historickom centre mesta by si zaslúžili oveľa viac pozornosti.
Verejný priestor na Kozej ulici, ale aj na zvyšných menovaných uliciach je z väčšej časti biedny. Túto biedu zachraňujú napríklad festivaly ako Dobrý trh na Panenskej, ktorý sa stal obľúbený u širokej verejnosti. Podujatie, ktoré sa organizuje raz ročne, je však na oživenie týchto ulíc maličkou náplasťou.
Omnoho väčšiu rolu by mala zohrávať mestská časť i samotné hlavné mesto, ktoré však na rekonštrukciu Panenskej alebo Kozej ulice skrátka nemajú financie. A tak sa opäť točíme v kruhu, ktorý nemá svoj koniec.