Hostinec Fara zaliaty svetlom zo strechy
Prienik starého s novým sa začína od jadra v interiéri. Nosné steny podpierajú masívne oceľové nosníky, ktoré sú v interiéri zámerne priznané. Priestor v hlavnej časti nad barom je otvorený až do krovu. Priznané konštrukčné prvky sa odkrývajú v celej svojej kráse, podčiarknutej dostatkom svetla.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Predmetom projektu bola revitalizácia historického objektu pôvodnej fary z prelomu 19. a 20. storočia v Loučné nad Desnou. Hlavnou ideou, od ktorej sa odvíjal návrh projektu, bolo zachovanie vonkajšieho výzoru domu.
Bočné fasády sú pod uhlom 45° obložené smrekovcovými latami. Stavebné otvory lemujú biele šambrány, čo spolu s čistotou bielej fasády podporuje historický vzhľad. Len nevýrazné čierne logo na čelnej uličnej fasáde napovedá, na čo dom dnes slúži.
Keď sa stretne staré s novým v reštaurácii
Prienik starého s novým sa začína od jadra v interiéri. Nosné steny podpierajú masívne oceľové nosníky, ktoré sú v interiéri zámerne priznané. Priestor v hlavnej časti nad barom je otvorený až do krovu. Vďaka tomu, ako aj svetlu prenikajúcemu cez strešné okná (Velux) priestor pôsobí vzdušnejšie.
Priznané konštrukčné prvky sa odkrývajú v celej svojej kráse. Okolo novovybúraných okenných otvorov v bočných fasádach sú vytvorené sedacie boxy. Tieto boxy priamo vyzývajú na odpočinok a sú dostatočne široké, aby si v nich človek mohol aj ľahnúť.
Pôvodné vstupné dvere boli zrenovované a použité ako dvere na toalety. Nové umiestnenie krbu v centrálnej časti dispozície rešpektuje pôvodnú osovú súmernosť domu. V priebehu stavebných úprav bolo nutné zasiahnuť aj do strechy. Krov je nový a odkazuje na pôvodné tradičné remeslo. Vyrezávané prvky rešpektujú, ako krov skutočne vyzeral predtým.
Celý interiér dolaďujú detaily v podobe už použitých prvkov alebo materiálov. Drôtené lustre s industriálnym charakterom, indigová farba na vlnitej štuke, bar obložený miestnou žulou, parožie nad krbom ako šperk. Uskutočnené zásahy sa snažia reflektovať miesto aj dobu.
Tri apartmány na druhom poschodí
Na druhom poschodí vznikli tri apartmány s možnosťou ubytovania nielen pre hostí reštaurácie. Každý apartmán má svoje vlastné hygienické zázemie a kuchynskú linku. Obklad v kúpeľniach odkazuje na porcelán zdobený tradičným cibuľovým vzorom. Rovnaký obklad, len inak aplikovaný, je taktiež za kuchynskou linkou.
Súčasťou návrhu bolo aj poňatie vonkajších úprav okolo domu a zastrešenie vonkajšej terasy. Oceľová konštrukcia ako čistý nový prvok je prisadená k pôvodnej hmote domu. Drevené rebrovanie zo smrekovcových fošní po ľavej strane od hlavného vstupu oddeľuje priľahlé parkovisko.
Krajina: Česká republika
Mesto: Loučná nad Desnou
Architekt: Fandament Architects s.r.o.