Hotel Spirit znamená duch štyroch elementov
Zakladateľ hotelového impéria Conrad Hilton pri otázke o momente rozhodujúcom o úspešnosti hotela odpovedal veľmi jednoznačne: miesto, miesto, miesto... Generálny riaditeľ päťhviezdičkového kúpeľného hotela Spirit v maďarskom Sárvári Alfred Hackl túto odpoveď modifikuje podľa potrieb súčasnosti: kvalita, kvalita, kvalita...
Štyri elementy„Základný koncept interiéru je založený na idei štyroch hlavných prvkov (zem, vzduch, voda a oheň), ktoré spája zjednocujúci element ‚ducha‘. Tento koncept sa odzrkadľuje aj v celkovej atmosfére priestorov,“ hovorí architekt István Kovács z ateliéru TÉR 64 Studio Architect Ltd. Priznám sa, k podobne formulovaným ideám architektonického konceptu som dosť rezervovaný. Skepsu však postupne vystriedal súhlas so všadeprítomným „duchom”. Uprostred maďarskej kúpeľnej cesty sa tejto duchovnej harmónii nedá uniknúť.
Ten pocit je neprehliadnuteľný a čím ste v hoteli dlhšie, tým viac si vás získa. Zvonka evokuje dynamiku, dnu zase pokoj. Má svoje zákutia, ktoré poskytujú priestor na zábavu aj meditáciu. Jeho vonkajší výraz možno nie je „strihnutý“ podľa progresívnych dizajnérskych tendencií, ale je to jednoducho preto, že chce otvoriť dvere všetkým – mladým i starším. „Svojim klientom hovorím, aby sa pokúsili nechať všetky problémy pred vstupom do hotela, a keď si ich po troch-štyroch dňoch nebodaj nájdu, tak nech ich tam už navždy nechajú,“ vysvetľuje pôsobenie hotela Rakúšan Alfred Hackl. „V drvivej väčšine prípadov sa však každodenné strasti v našich liečivých vodách jednoducho rozplynú.“
Príroda a človek – to je ústredná myšlienka tohto kúpeľného hotela, ktorý v roku 2010 získal ocenenie European Health & SPA v kategórii Najlepšia kúpeľná destinácia roka. Situovanie hotela do tichého prostredia mimo mesta Sárvár, použitie prírodných materiálov v interiéri, vlastný termálny prameň s teplotou 46 °C, ktorý zásobuje relaxačné centrum, zapojenie okolitých farmárov pri dodávkach bioproduktov pre hotel, využívanie obnoviteľných zdrojov energie pri vykurovaní – to všetko mu dáva príchuť hotela, ktorý harmonizuje s prírodou.
Spirit Hotel Thermal Spa Miesto: Sárvár, západné Maďarsko Architekti: TÉR 64 Studio Architect Ltd. Vlastník: súkromná osoba Otvorenie: jeseň 2008 Počet izieb: 275 Plocha kúpeľnej oázy: 10 000 m2 Počet liečebných miestností: 88 Veľkosť kongresového centra: 740 m2 |
Každý chce byť zdravý
Alfred Hackl má pod sebou 300 zamestnancov, ktorí sa snažia nastaviť hosťom zdravý životný štýl. V 88 liečebných miestnostiach sa dá využiť viac ako 130 individuálnych procedúr, ktoré zahŕňajú to najlepšie z rozličných kultúr – od indickej ayurvédy cez thajské masáže až po floating a turecké kúpele. „Na prvom mieste sú to Maďari, potom Slováci a na treťom v tesnom závese Rakúšania,“ odpovedá Alfred Hackl na otázku štátnej príslušnosti hostí. „Máme vysoké číslo hostí – až 53 percent, ktorí sú u nás aj 3-krát ročne, ba máme aj takých, ktorí v Spirite boli už 30-krát. A budúcnosť? Chceme ponúknuť viac ako len servis na úrovni piatich hviezdičiek a predpokladáme, že naša návštevnosť v roku 2012 stúpne o 10 %. Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie bude v nasledujúcich dvoch rokoch až 20 percent ľudí aspoň týždeň tráviť na relaxačnej dovolenke. A ja budem spokojný, keď k nám z tohto počtu príde aspoň 0,0001 percenta… Oni prídu, lebo vedia, že zdravie je dôležité.“
Pod architektúrou a interiérovým dizajnom Hotela Spirit je podpísané budapeštianske architektonické štúdio TÉR 64 Studio Architect Ltd., ktoré je špecialistom na tento typ budov. Hotel Spirit však priniesol pred architektov množstvo nových profesionálnych výziev. Vedúcemu ateliéru, architektovi Istvánovi Kovácsovi, sme položili niekoľko otázok.
Čo pre vás znamenala projekčná práca na Hoteli Spirit?
Bola to predovšetkým obrovská profesionálna výzva, pretože päťhviezdičkový wellness hotel je komplexom budov značnej veľkosti a s rozmanitými funkciami. Plánovanie projektu takéhoto charakteru je pre architekta zároveň skvelou príležitosťou načerpať potrebné skúsenosti a schopnosti.
Bola komunikácia s investorom na spriatelenej frekvencii?
Hotel Spirit bol otázkou dôvery investora, jeho presvedčenia o našich službách. Táto úloha so sebou niesla nesmierne veľkú zodpovednosť, najmä preto, lebo výsledok bol skutočne viditeľný až na konci celého investičného procesu. Na to, aby sa dosiahol dobrý výsledok, je však nevyhnutná práve dôvera klienta v schopnosti architekta.
Ako vyzeral proces návrhu a výstavby objektu?
Základný program návrhu hotela sa vytvoril na začiatku plánovacieho procesu. Vtedy sme na ňom prakticky pracovali každý týždeň. Najprv sa určil širší kontext, potom druhoradé detaily. Podľa toho sa menil aj program. Bolo to veľmi konštruktívne a úspešné obdobie, ktoré sa začalo už rok pred samotnými stavebnými prácami a trvalo takmer počas celého developmentu.
Prečo aj počas realizácie?
Pretože sme na projekte participovali aj ako dizajnoví konzultanti (design supervisors), hlavní architekti a interiéroví architekti.
Podarilo sa vám v priebehu výstavby zachovať dôležité prvky vašej architektonickej osnovy?
Všetky rozhodnutia architekta majú svoje dôsledky. Architektonický koncept sa zvyčajne uchováva len vo svojej podstate. V skutočnosti podlieha mnohým kompromisom, ktoré by však nemali potláčať esenciu a princípy architektonického návrhu. Ako architekti si preto vždy musíme určiť, ktoré prvky je nevyhnutné zachovať a ktoré možno meniť.
Čo vytvára dobrý hotel?
Dobrý hotel je integrovaná funkčná jednotka architektúry, inžinieringu a technológie. Takýto projekt vždy zostavuje tím architektov, ktorí úzko spolupracujú s rozličnými špecializovanými inžiniermi – projektantmi. Bola to naozaj nezaplatiteľná výzva koordinovať rozličné aspekty a potreby.
Kúpeľný Hotel Spirit má 273 izieb, čo ho zaraďuje medzi väčšie objekty svojho druhu. Aké nároky kládli tieto špecifiká na projektanta?
Takéto hotely zvyčajne navštevujú rôzne typy ľudí, ktorí sem prichádzajú za oddychom a relaxom. Je preto dôležité, aby dizajn zodpovedal náročným požiadavkám rozličných ľudí, aby bol pre nich príjemný, aby jednoducho každý dostal, čo si praje. Podstatnú úlohu tu však zohráva najmä nadčasovosť dizajnu, ktorá nepodlieha premenlivým módnym trendom, pretože drahý nábytok nemožno kupovať každý rok. Kľúčovým úsilím pre nás preto bolo zabezpečiť vysokú kvalitu zariadenia.
Mali ste už predtým skúsenosti s projektovaním hotelov?
Predtým sme sa zúčastnili na niekoľkých hotelových projektoch, mnohé z nich možno zaradiť k mestským biznis hotelom. Spirit Hotel bol prvým wellness hotelom, odvtedy nám do portfólia pribudli ďalšie projekty vrátane zákaziek zo zahraničia. Ide o hotely, ktoré sú v súčasnosti v štádiu návrhu alebo vo výstavbe.
Pôdorys 1. NP
Situácia
Pripravil Ľudo Petránsky
Foto: Hotel Spirit
Článok bol uverejnený v časopise ASB.