Inovatívny prístup k spracovaniu dreva (Profil spoločnosti HAAS Fertigbau)
Firma HAAS Fertigbau patrí svojím zameraním k firmám, ktoré dávajú víziám o ideálnom bývaní reálne kontúry. Majiteľ firmy pán Xaver Haas si zakladá na korektnom vzťahu so zákazníkmi, zamestnancami a obchodnými partnermi, ako aj na vytváraní spoločenských hodnôt. Realizácia stavieb na báze dreva k ich vytáraniu bezpochyby prispieva. Čo všetko stojí za výsledným produktom – rodinným alebo bytovým domom, objektom na báze dreva na priemyselné alebo poľnohospodárske účely – nám ozrejmil konateľ pre Slovensko Ing. Ladislav Kameník.
Ing. Ladislav Kameník,
konateľ pre Slovenskú republiku
HAAS Fertigbau je firma s nemeckými koreňmi so sídlom v bavorskom Flakenbergu. Od roku 1994 pôsobí na českom trhu. Aký bol cieľ založenia pobočky v Česku?
Pri výbere vhodného územia na založenie výrobného závodu firmy, ktorá sa zaoberá spracovaním dreva a produkciou výrobkov z dreva, je rozhodujúci výskyt základnej suroviny – dreva v požadovanej kvalite. Územie Šumavy je charakteristické výskytom kvalitného mäkkého dreva, čo korešpondovalo s cieľom pána Haasa vybudovať závod, z ktorého by bolo možné efektívne zásobovať týmto typom suroviny existujúce závody skupiny Haas Group nachádzajúce sa na území Európy. Kúpou starej píly v obci Chanovice v roku 1994 a jej úplnou prestavbou sa mu podľa môjho názoru tento zámer podaril. Za rok sa tu vyprodukuje 200 montovaných domov, 15 podnikateľských a priemyselných stavieb, 10 poľnohospodárskych stavieb a 250 krovov.
Kedy a s akým cieľom ste prišli na slovenský trh?
Na Slovensku sa vo väčšom rozsahu realizujú drevené stavby spôsobom stavebnej montáže. To znamená, že sa stavebná konštrukcia vytvára priamo na mieste použitím dosiek OSB, reziva a plošných drevených materiálov. V Česku sa drevené stavby realizujú prevažne použitím prefabrikovaných panelov. Zámerom bolo tento typ výstavby, z časového hľadiska menej náročný a z konštrukčného presnejší, presadiť aj na slovenskom trhu. Firma bola na Slovensku založená v roku 2001. Začiatky neboli veľmi úspešné. V roku 2010 sme sa rozhodli trh opätovne osloviť a zdá sa, že toto načasovanie bolo správne. Momentálne ponúkame výstavbu rodinných a bytových domov. V blízkej budúcnosti by sme slovenský trh chceli osloviť aj s ďalšími výrobkami z našej produkcie.
Zameriavate sa teda na realizáciu montovaných stavieb na báze dreva. Aké materiály a technológia sa uplatňujú pri výrobe nosných aj nenosných konštrukcií tohto montovaného systému?
Používame takmer výhradne materiály na báze dreva. Rezivo má preukázaný pôvod – drevo a materiály na báze dreva pochádzajú z lesov obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom s certifikátom PEFC, čo dáva záruku, že neobsahujú zdraviu škodlivé látky. Základ prefabrikovaného panelu tvorí drevená rámová konštrukcia a drevotriesková, prípadne špeciálna trojvrstvová lamelová doska hrubá13 milimetrov. Za vopred definovaných vlhkostných a teplotných podmienok sa vyrobí panel, ktorý sa skladá z dvoch dosiek. Medzi tieto dve paralelne spájané vrstvy sa vkladá minerálna tepelná izolácia. Na opláštenie interiérovej strany vyrobeného panelu sa používajú sadrokartónové dosky. Vonkajšia strana sa zatepľuje izolačným materiálom (polystyrénom), na ktorý sa nanáša vrstva vystuženej organickej omietky. Panely na realizáciu obvodovej steny sa vyrábajú v troch hrúbkach, a to s hrúbkou 22,3; 28,3 a 34,3 centimetra s hodnotou súčiniteľa prechodu tepla U od 0,23 do 0,14 W/(m2 . K). Do vyrobenej obvodovej steny sa už vo výrobnom závode osadzujú výplne otvorov, predpripravujú sa inštalácie elektrických rozvodov, rozvodov vody, kanalizácie a ventilačných systémov.
Zároveň vyrábame lepené konštrukčné masívne drevo KVH. Drevo sa po prechode pílou ohobľuje na určité, vopred stanovené rozmery. Jednotlivé kusy sa napájajú dĺžkovo pomocou mikrozubov (takzvanými cinkovanými spojmi), ako aj šírkovo po jednotlivých vrstvách. Produkujeme aj lepené lamelové drevo BSH a ohýbané drevené prvky do dĺžky 50 m, určené napríklad na výrobu halových nosníkov. Drevený prvok sa vysuší a ohobľuje na konečný rozmer. Vždy ide o technicky upravené drevo, z ktorého sa odstránia nedovolené chyby a ktoré sa kvalitatívne opracuje tak, aby zodpovedalo statickým kritériám.
Okrem sadrokartónu používame na opláštenie stien niekoľkovrstvovú takzvanú biodosku. Drevo rozrezané na jemné pásiky drevených lamiel sa spája do troch a viacerých vrstiev, vďaka čomu sa vytvára plošný materiál. Ide o pláty pevného dreva podobné preglejke. Biodosky používame pri výstavbe domov vyššej kategórie.
Na Slovensku ponúkate realizáciu rodinných a bytových domov. Vaše portfólio je však omnoho širšie. Máte skúsenosti aj s dodávkou strešných konštrukcií halových objektov, ako aj s výrobou stavebných materiálov a prvkov na báze dreva doskového charakteru a atypických lepených väzníkových prvkov…
Z hľadiska stavebných prvkov na báze dreva vyrábame klasické krovy, väzníky, lepené nosníky určené na výstavbu strešných konštrukcií hál, športových hál, bazénov, akvaparkov a v ostatnom čase aj priemyselných hál, športových objektov, objektov na voľnočasové aktivity, objektov na ustajnenie koní a jazdiarne. V prípade objektov na ustajnenie koní a jazdiarní máme v ponuke celodrevené systémové stavby. Zároveň patríme k výrobcom dlhých ohýbaných prvkov z dreva.
Pokiaľ ide o uvedené komodity, na slovenskom trhu je pomerne veľká konkurencia. Aj napriek tomu by sme sa však v budúcnosti chceli aj s týmto typom výrobkov presadiť. Samozrejme, ak by aj v súčasnosti mal klient o takýto typ výrobkov záujem, nie je z našej strany problém spracovať technické posúdenie a cenovú ponuku.
Okrem realizácie hrubej stavby a stavby na kľúč ponúkate klientom aj realizáciu základovej konštrukcie.
Realizácia spodnej stavby nie je štandardne súčasťou dodávky. Požiadavky na základovú dosku – geometriu základovej dosky, veľkosť uhlopriečky, priestupy v základovej doske, veľkosť záťažových síl, typizovaný rez základovou doskou, miesta ukotvenia drevenej konštrukcie do základovej dosky – uvádzame v projektovej dokumentácii na stavebné konanie. Na základe uvedených požiadaviek a miestnych geologických pomerov musí architekt, respektíve projektant spočítať a navrhnúť výslednú základovú konštrukciu (hĺbku založenia, hrúbku dosky a podobne). Prepočet a návrh základovej konštrukcie, ako aj jej následnú realizáciu vieme zabezpečiť pre klienta aj my. Na výber realizačnej firmy treba klásť naozaj veľký dôraz. Odporúčame vybrať firmu, ktorá má so zakladaním pod drevenú montovanú konštrukciu už skúsenosti. Posuny a praskanie, ktoré vznikajú v dôsledku dodatočného sadania konštrukcie, sa totiž následne prejavujú poruchami v hornej konštrukcii.
Zvláštnosťou je, že ponúkate realizáciu prízemného rodinného domu na kľúč s možnosťou prípravy podkrovia na budúcu dostavbu. V čom z konštrukčného hľadiska príprava podkrovia spočíva? Je o takýto typ progresívnej výstavby záujem?
Je to kombinácia dvoch stupňov dokončenosti rodinného domu. Vybrané typy domov sú navrhnuté a realizované tak, aby umožňovali dostavbu podkrovia, a to v zmysle dodatočnej realizácie vnútorného prostredia (priečok, inštalácií, zriaďovacích predmetov). Dostavbu môže klient realizovať buď sám, alebo prostredníctvom HAAS Fertigbau. Tento typ výstavby tvorí 10 až 25 percent z celkového objemu našich dodávok.
Bežne ponúkame tri stupne dokončenosti rodinného domu – hrubú stavbu, výstavbu vrátane realizácie vnútorného technického vybavenia a výstavbu na kľúč.
Predtým ako sa klient rozhodne pre drevený montovaný rodinný dom, má možnosť navštíviť vzorové domy. Nachádzajú sa vzorové domy aj na Slovensku?
Na Slovensku postupujeme momentálne formou návštev už realizovaných referenčných domov. Referenčný dom možno navštíviť len za presne dohodnutých podmienok a so súhlasom majiteľa. Klienti však majú možnosť navštíviť šest vzorových domov v Českej republike (dva vzorové domy v Brne), päť vo vzorovej dedine Blaue Lagune (Modrá lagúna) vo Viedni a dalších šest vzorových domov postavených v návštevnom centre bavorskej materskej firmy vo Falkenbergu.
Rýchlosť dodávky konštrukčných častí montovaného systému závisí od výrobných kapacít závodov, ako aj od dopravnej vzdialenosti od miesta určenia. Vyrábate ich aj na Slovensku alebo dovážate z Čiech, respektíve z výrobných závodov ostatných krajín, v ktorých pôsobíte?
Prvky určené na výstavbu rodinných, respektíve bytových domov dovážame na Slovensko výhradne z Čiech. Prvky z lepeného dreva alebo špeciálne strešné konštrukcie sa v rámci Európy distribuujú z výrobných závodov v Čechách, Nemecku alebo vo Francúzsku. Výroba v týchto krajinách sa špecializuje aj na veľkorozmerové konštrukcie a konštrukcie s veľkými rádiusmi oblúkov. Z českého závodu v Chanoviciach vyvážame konštrukčné prvky napríklad na stavby realizované v Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku či Nemecku.
Drevo, vlhkosť a pôsobenie mikroorganizmov rovná sa proces hnitia. Existujú v súčasnosti látky, ktoré by tomu dostatočne zabránili, a myslí sa na tento faktor už pri samotnej výrobe základných prvkov?
Ochrana závisí od druhu a šírky konkrétneho prvku, spôsobu použitia a jeho umiestnenia v konštrukcii. V prípade prvkov nachádzajúcich sa v interiéri, vnútri konštrukcie a tam, kde drevo neprichádza za štandardných podmienok do styku s dažďom a so stálym pôsobením vody, sa drevo neimpregnuje. Drevo sa musí vysušiť tak, aby obsahovalo optimálne (dovolené) percento vlhkosti. V prípade strešných lát, strešných systémov sa celá konštrukcia krovu alebo väzníka namáča do impregnačného prostriedku. Časť konštrukcie, pri ktorej sa predpokladá, že bude vystavená pôsobeniu odstrekujúcej vody, sa vyrába z tvrdšieho dreva, ktoré sa chráni vhodným náterom alebo fóliovým obkladom. Ak treba konštrukčný prvok, respektíve časť konštrukcie chrániť, platí, že táto ochrana musí byť vždy v súlade s požiadavkami normatívnych a právnych predpisov.
Správna ochrana dáva predpoklad, že k procesu hnitia za bežných okolností nedôjde. Takáto možnosť prichádza do úvahy iba v extrémnych prípadoch, napríklad pri havárii (prasknutí vodovodného potrubia, odhalení časti zakrytej konštrukcie a podobne).
Z požiarneho hľadiska môžu mať na Slovensku bytové domy len dve nadzemné podlažia z dreva, v Čechách sú to štyri. Tento stav sa má v najbližšom období zmeniť. S akými ďalšími obmedzeniami sa vo vašej praxi ešte musíte vyrovnať?
Požiadavky na požiarnu odolnosť vnímame ako prioritné. Je to niečo, s čím sa pri výrobe drevených konštrukcií a realizácii drevených rodinných alebo bytových domov musí počítať. Ostatné kritériá, napríklad akustické alebo hygienické, možno viac-menej bez problémov splniť.
Výraznejšia zmena na trhu, pokiaľ ide o drevostavby, nastala so zvyšujúcim sa záujmom o výstavbu domov v nízkoenergetickom a pasívnom štandarde. Je podľa vás možné dostať sa správnou kombináciou jednotlivých vrstiev obalových konštrukcií na hranicu nulového domu?
Dom s nulovou spotrebou energie, takzvaný nulový dom, je výsledkom kombinácie viacerých faktorov – vhodne zvoleného konštrukčného systému, obalových konštrukcií, technického, architektonického riešenia stavby a umiestnenia stavby.
Samozrejme, zväčšením hrúbky obvodovej steny možno dosiahnuť zlepšenie tepelnoizolačných vlastností, ale hrúbku viac ako 35 centimetrov považujeme za neekonomickú. Čas návratnosti vynaložených finančných nákladov sa totiž neželane predlžuje.
Podiel drevostavieb na Slovensku sa odhaduje na 3 až 6 percent. V Čechách je to o čosi viac. V Rakúsku a v Nemecku je toto číslo omnoho vyššie a pohybuje sa v rozpätí 36 až 39 percent. Aké sú podľa vás hlavné dôvody takejto disproporcie?
Dôvody sú jednoznačné. Hlavným dôvodom vysokého percenta podielu stavieb na báze dreva napríklad v Rakúsku je tradícia. Montované stavby na báze dreva sa realizujú odnepamäti a sú bežným štandardom. V Slovenskej republike, Česku, ale napríklad aj v Poľsku sa za tradičné považujú stavby z tehál alebo klasické zrubové stavby. Panelový spôsob výstavby, respektíve výstavba z prefabrikovaných prvkov na báze dreva sa považuje za niečo úplné nové. A to aj napriek tomu, že v päťdesiatych až šesťdesiatych rokov minulého storočia sa aj tu realizovalo množstvo stavieb založených na tomto systéme. Išlo však skôr o stavby učené na poľnohospodárske a priemyselné účely. Druhým dôvodom je osveta.
Predpokladáte, že sa tieto čísla v budúcnosti významne zmenia? Budú mať na to vplyv obmedzenia produkcie emisií CO2?
Nároky klientov sa spoločne s rastúcim spoločenským povedomím postupne menia. Už v súčasnosti kladú klienti dôraz na použité materiály a rýchlosť výstavby. Ekonomické a ekologické hľadisko sa dostávajú do rovnováhy. Preto som osobne presvedčený o tom, že podiel stavieb na báze dreva realizovaných systémom montáže prefabrikovaných prvkov sa bude rýchlo zvyšovať. Nepredpokladám však, aj keď by to bolo moje osobné želanie, že dosiahne úroveň 35 percent.
Súčasnosť veľmi nepraje developerským projektom. Máte aj napriek tomu v najbližšom období developerské ambície v Slovenskej republike alebo len v Čechách?
K účasti na developreských projektoch pristupujeme ako k zaujímavej obchodnej príležitosti. Nevystupujeme však ako investor – developer, ale ako dodávateľ a zhotovovateľ.
Na základe akých kritérií si vyberáte obchodných partnerov a ako rozvíjate spoluprácu?
Zohľadňujeme technický štandard výrobku, súlad jeho vlastností s požiadavkami platných normatívnych a právnych predpisov, ekonomické i finančné hľadisko.
Výber výrobkov, ktoré vstupujú do našich produktov a nevyrábajú sa v rámci skupiny HAAS Group, je systematizovaný. To znamená, že nákup výrobkov pre jednotlivé závody zabezpečujú zamestnanci centrály. Vyberá sa dodávateľ a dohadujú sa platobné a dodacie podmienky. Výrobok musí zodpovedať požadovanej kvalite a výrobca musí poskytovať požadovanú garanciu. Filozofia dodávateľskej firmy sa musí zhodovať s filozofiou HAAS Fertigbau.
Zamestnanci externých spolupracujúcich firiem absolvujú vstupné školenie a sú pravidelne preškoľovaní.
Vykurovanie drevenými peletami získava na popularite, a dokonca sa stali komoditou, s ktorou sa obchoduje na akciových trhoch. Sú práve pre svoj veľký potenciál súčasťou vašej ponuky?
Výrobca pôsobiaci v drevospracujúcom priemysle má dve možnosti. Odpad – hobliny, triesky, piliny, kôru – sám spracovať alebo ďalej predať. V rámci skupiny HAAS Group sme sa rozhodli piliny ďalej spracovať a vyrábať z nich pelety, pretože predstavujú ekologický a žiadaný tovar. Vyrábajú sa predovšetkým pre nemecký trh, do Čiech sa vyvážajú len ojedinele a na Slovensko vôbec.
V ostatných desiatich rokoch sa závažným problémom nielen európskych krajín stávajú záplavy. S výstavbou rodinných a bytových domov montovaným systémom na báze dreva po záplavách máte skúsenosti z dvoch veľkých projektov v južných Čechách. V súčasnosti sa pripravujete na tretí – v Libereckom kraji. Povedzte nám niečo viac.
Predpokladom úspechu je dobre pripravený systém rokovania so samosprávou, systém výroby, dodávky, montáže. Rozhoduje rýchlosť ponuky, serióznosť, skúsenosti, spôsob postavenia sa k riešeniu problémov, efektivita a schopnosť dodržať určené termíny na dokončenie výstavby.
V prípade realizácie rodinných alebo bytových domov v oblastiach po záplavách, ale aj v oblastiach postihnutých zemetrasením alebo inou prírodnou katastrofou nejde o developerský projekt, ktorý by bol z hľadiska budúceho zisku zaujímavý. Zo strany dodávateľskej firmy ide skôr o prejav spolupatričnosti a ľudského prístupu. Úspech a realizovateľnosť projektu sú v týchto prípadoch vždy spojené s finančnou spoluúčasťou štátu.
TEXT: Andrea Dingová
FOTO: Dano Veselský, haas Fertigbau
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.