Inteligentná budova s digitálnym srdcom. Cube Berlin láka tvarom aj zrkadlovým odrazom
Nedávno dokončený objekt tzv. smart offices z pera dánskeho ateliéru upútava pokrivenými fasádami pravidelnej kocky. Geometrická aj farebná neurčitosť dodávajú stavbe dostatočnú charizmu, aby si podriadila okolité budovy, lemujúce námestie. Počas dňa sa na budove vystrieda tisíc odtieňov oblohy a jej samotné sledovanie je zážitkom, ktorý berie dych.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Námestie Washingtonplatz, kde „kocka“ stojí, sa nachádza neďaleko centra hlavného mesta Nemecka. Na exponovanom území sa automaticky stala orientačným bodom, no jej nezvyčajný vzhľad tomu jednoznačne pomohol. Charakterizujú ju predovšetkým priekopnícke inteligentné technológie, najnovšie výdobytky v oblasti udržateľnosti, dizajnu, digitalizácie a komfortu.
Cube Berlin je dôležitou súčasťou návrhu Europacity – rozvíjajúcej sa mestskej štvrte obkolesujúcej berlínsku hlavnú železničnú stanicu. „Sme poctení, že náš návrh bol postavený vo významnej lokalite,“ povedal na margo projektu zakladateľ ateliéru Kim Herforth Nielsen.
„Je lapidárnym dôkazom toho, že komerčná architektúra sa dá poňať aj menej nudne. Kancelárska budova môže vyzerať ako kus umenia a v meste ako Berlín je takáto premisa dôležitá. Objekt prináša nové možnosti interakcie s mestom – peších láka vidina vlastného odrazu v zrkadlových plochách. Kombináciou prvotriedneho dizajnu a užívateľského komfortu demonštrujeme, že miesta určené na produktivitu môžu byť tiež udržateľné.“
Tiergarten, Kanzleramt i Reichstag na dohľad
Archetypálna kocka vo svojom objeme „unduluje“ a orientuje vrhané reflexie takmer do všetkých strán – zachytáva prírodu i oblohu, dekonštruuje a reinterpretuje svoje okolie. Okolité berlínske pamiatky dostávajú nové tváre, striedanie dňa a noci kreuje rozmanité obrazy.
Hra s tektonikou vytvára na fasádach nové pobytové priestory – terasy. Strecha objektu, tzv. piata fasáda, svojím tvarom kompletizuje celkový koncept. Najväčšia terasa tu slúži nájomcom ako priestor na stretnutia a možno ju využiť aj na rôzne podujatia. Hrany kocky sú dlhé zhodne 42,5 m.
Objekt na 10 poschodiach zahŕňa flexibilné kancelárske priestory pre viacerých nájomcov, potraviny na prízemí, kancelársku loby, podzemné parkovisko a zelené miestnosti plné rastlín, ako aj strešnú terasu. Cube Berlin zaberá 19 500 m2 vysokovariabilného modulárneho nadzemného priestoru. Okná po celej svetlej výške s vonkajším tienením ponúkajú úžasné výhľady na berlínske pamiatky vrátane Tiergarten, Kanzleramt či Reichstag.
Bez pracovných kójí
Interiér Cube Berlin je navrhnutý tak, aby sa dokázal prispôsobiť akémukoľvek nájomcovi – flexibilne, s možnosťou reflektovať štrukturálne zmeny. Jednotlivé podlažia sú organizované okolo centrálneho jadra a môžu byť buď rozdelené na mix samostatných jednotiek, alebo prepojené do spoločných priestorov.
Cieľom dynamického pracovného priestoru je podporiť socializáciu a spoluprácu cez širokú škálu možností stretávania sa.
BYOD a digitálne srdce
Cube Berlin je inteligentná budova novej generácie s novými štandardmi integrácie inteligentných digitálnych používateľských rozhraní. Používatelia sú vyzývaní na interakciu s budovou prostredníctvom prístupu BYOD (bring your own device, pozn. red.). To sa dá dosiahnuť pomocou aplikácie, ktorá podporuje udržateľné fungovanie, zvyšuje energetickú účinnosť a súčasne znižuje zbytočné prevádzkové náklady.
Používatelia tak môžu ovládať svoj pracovný priestor najrôznejšími spôsobmi. Inteligentné funkcie umožňujú nájomcom prispôsobovať a ovládať kontrolu prístupu, vnútorné kúrenie a chladenie, údržbu, dodávku energie, rezerváciu miestností a parkovacích miest, nabíjanie elektrických auto- mobilov/bicyklov. Stačí na to mobil a aplikácia.
Prevádzkové profily vytvorené nájomcami sa ukladajú na veľký server – do „digitálneho srdca“ budovy. Zastrešuje tiež jednotlivé inteligentné systémy v objekte. Tok a spotreba energie sa monitorujú a maximalizujú, vďaka čomu sa systém „učí“ a budova sa tak stáva vysokoefektívnou.n Týmto spôsobom sa optimalizujú všetky procesy. Pri zmene preferencií užívateľského profilu budova zmeny zaznamená a nanovo vyhodnotí, preto neexistuje obmedzenie ovládania interných funkcií.
„Štempel“ pre udržateľnosť
Celozasklená fasáda berlínskej kocky je naozaj energeticky efektívna vďaka svojmu osmotickému povrchu – základom je dvojitá fasáda, na ktorú bol nanesený solárny poter. S balíkom technických riešení zahŕňajúcich zachytávanie energie z tepla to robí z Cube Berlin energeticky vysokoefektívnu budovu. Dôkazom toho je aj získaná certifikácia DNGB Gold.
Hlavný architekt projektu Torben Østergaard na záver dodáva: „V rámci navrhovacieho procesu bolo našou ambíciou vliať na námestie život. Upútať okoloidúcich, zatiaľ čo vnútri sa budú nachádzať najpokrokovejšie kancelárske priestory.“
„Tiež sme chceli, aby budova ozvláštnila berlínsku panorámu a komunikovala so svojím okolím. Berúc do úvahy podmienky lokality, sme navrhli cieľavedome tvarovaný objekt, ktorý reaguje na okolitú mierku a stáva sa susedom dôležitého verejného priestranstva,“ objasňuje architekt.
CUBE BERLIN
Miesto: Washingtonplatz, Berlín, Nemecko
Investor: CA Immo
Architekt: 3XN, Maedebach & Redeleit Architekten
Spolupráca: Remmel + Sattler Ingenieurgesellschaft, DS-Plan
Úžitková plocha: 19 500 m2
Dokončenie realizácie: 2020