Inteligentné systémy na Europa Business Center v Banskej Bystrici
Pojem inteligentná budova vnímajú nielen na Slovensku jednotlivé profesie rozdielne. Inak vníma inteligentnú budovu architekt či developer, inak užívateľ budovy, jednotlivé profesijné skupiny a pod. Spoločným menovateľom pre všetky tieto rôznorodé pohľady je však multidisciplinárny prístup k projektu stavby, použitie veľkého množstva technológií potrebných na prevádzku, v snahe optimálne splniť požiadavky vlastníka a užívateľov. Príkladom je budova Europa Business Center v Banskej Bystrici, ktorá je už vo výstavbe a do prevádzky by ju mali odovzdať koncom roku 2007.
Trendy inteligentných budov
Svetový trend búrlivého rozvoja techniky v modernej architektúre inteligentných budov prenikol aj na Slovensko, kde ceny pozemkov určujú spôsob urbanizácie a hmotovú kompozíciu predovšetkým vertikálneho charakteru. Slovensko sa postupne dostáva do pozície, kde trh pozemkov a sila investorov postupne začínajú naberať globálne svetové trendy.
Vývojové trendy pri navrhovaní tzv. inteligentných budov v zahraničí spočívajú v úzkej súvislosti s koncepciou programu trvalo udržateľného rozvoja európskej architektúry a stavebníctva. Je definovaná ako spôsob, ktorým stavebný sektor a architektúra dosahujú trvalo udržateľný rozvoj, vrátane ich enviromentálnych, sociálno-ekonomických a kultúrnych princípov, a ktorý v rámci väčšej sféry mestského vývoja považuje za významné otázky dizajnu, správy budov, materiály a stavebný vývoj, ako aj energie a spotreby zásob. Architektúra a stavebníctvo sú tak konfrontované s dopadmi klimatických zmien, s koncepciami rozvoja kvalitatívneho zlepšenia ľudských životov spolu s pokrokom v ekonomickom, sociálnom a enviromentálnom rozvoji v rámci ekologických limitov Zeme.
Dôležitú úlohu pri navrhovaní inteligentných budov zohráva systémová väzba: budova – klíma – energia. Moderná architektúra musí byť ekologická, nízkoenergetická, prípadne kybernetická s automatizovaným systémom riadenia techniky budovy.
EBC a technické zázemie
Europa Business Center Banská Bystrica (ďalej EBC) s obstavaným priestorom 59 259 m3 bude slúžiť ako administratívno-kongresové centrum s potrebným technickým zázemím, v organickom prepojení s objektom Europa Shopping Center (ESC) v jeho jednotlivých úrovniach, a to prevádzkovo aj dispozične.
Koncept budovy je navrhnutý tak, aby bola stavba adaptabilná, aby dokázala zvládnuť zmeny počasia v priebehu užívania, a to nielen v rámci jedného priestoru.
Pri projektovaní EBC sme brali do úvahy environmentálne hľadisko vo vzťahu nielen k vonkajšiemu ale aj k interiérovému prostrediu a, samozrejme, vo vzťahu k zabudovaniu vhodných stavebných materiálov a technológií.
Tvarový princíp je založený na pokračovaní ESC na pravouhlom modulovom rastri, pričom vybiehajúci horizontálny monoblok druhého nadzemného podlažia vytvára juhovýchodný trojuholníkový cíp so zošikmením fasád pod uhlom 27°. Monoblok výškovej časti je navrhnutý tak, že hlavná ťažnica trojuholníkovej podstavy trojbokého hranola veže smeruje na sever, pričom základňa podstavy trojuholníka je opäť v osovom systéme oboch objektov.
Podzemné podlažie EBC je vyhradené pre technické zázemie – strojovňu VZT, priestory slaboprúdu a transformačnej stanice a technologických zariadení, s doplnkovými priestormi a státiami. Podlažím prechádza komunikácia parkovacej garáže s pokračovaním – napojením na vonkajšiu výjazdovú rampu.
Na prvom nadzemnom podlaží sú situované foyer a vstupné priestory, tvoriace príjemné a prirodzené prostredie s maximálnym optickým prepojením interiéru s exteriérom, ďalej komerčné prenajímateľné plochy, navrhované univerzálne, t. j. s konštantným statickým a požiarnym zaťažením s možnosťou štandardného vetrania, osvetlenia, kúrenia, chladenia a napojenia na vodu a kanalizáciu.
Na druhom nadzemnom podlaží sú navrhnuté kongresové sály a foyer, samozrejme, aj hygienické zariadenia.
Na sedemnástom a osemnástom nadzemnom podlaží sú navrhnuté po 2 bytové jednotky, nadštandardné plochou aj technickým vybavením.
Na devätnástom a dvadsiatom nadzemnom podlaží sa nachádza kaviareň so zázemím – kuchyňou, prípravou, šatňami a hygienickým zariadením pre zamestnancov atď., dve úrovne kaviarne sú prepojené interiérovým schodiskom, pričom na devätnástom nadzemnom podlaží je súčasťou bytovej plochy aj strešná terasa.
Na 21. a 22. nadzemnom podlaží sú sústredené technické a technologické zariadenia budovy – strojovňa VZT, dozorňa („velín“), kotolňa, stanovište chladiacich veží a pod.
Počítačová sieť
Počítačová sieť inštalovaná v EBC je navrhnutá ako sieť typu Ethernet/FastEthernet, pričom rozvody sú realizované cez štruktúrovanú kabeláž. V hlavnom a vo vedľajších centrách sa umiestnia aktívne zariadenia – prepínače Switch, na ktoré sa napojí univerzálny kabelážny systém LAN na prepojenie dôležitých počítačových a obslužných zariadení, informačného systému, prvkov kamerového systému, zariadení bezdrôtovej siete WiFI, internetu a ďalších. V rámci riešenia tejto LAN bude možné vytvoriť virtuálne rozčlenené priestory VLAN s prideleným prístupom pre jednotlivé subjekty EBC.
Počítačová sieť a kabelážny systém sú navrhnuté tak, aby bolo možné vytvoriť aj úplne oddelené počítačové siete v rámci vedľajších rozvádzačov, ale stratí sa prístup k poskytovaným univerzálnym systémom. V rámci projektu je riešené poskytovanie služby bezdrôtového pripojenia PC siete cez mikrovlnnú WiFi sieť a služby s tým spojené.
Tak sa vytvorí mobilný systém prepojenia siete ako alternatíva a podpora pevne vybudovaného štruktúrovaného káblového systému zásuviek a skríň, ktorý bol určený pre zariadenia s dokonalejšou ochranou, náročnosťou na prístup a pod. v oblasti informatiky, kamerových systémov a telefónnych a externých internetových prístupov. Prepojovací systém WIFI je riešený zostavou základňovej stanice a terminálových staníc u používateľov. Základňová stanica je umiestnená v technologickej centrále na 21. nadzemnom podlaží a prepojená na antény umiestnené na streche EBC.
V budove EBC sa nainštaluje systém ozvučenia a požiarneho rozhlasu, ktorý je určený na bežné prevádzkové hlásenia a požadované vysielanie do selektívne volených lokalít objektu, na reprodukciu hudby a náladového ozvučenia najmä pre chodby, oddychové priestory, voľné plochy a parkoviská. Systém ozvučenia je ďalej určený na akustickú podporu sprievodných akcií v EBC a v konferenčných halách. Ďalej slúži ako požiarny rozhlas na výstrahu a riadenie evakuácie v prípade požiaru.
TV a kamerový systém
V budove EBC bude nainštalovaný univerzálny televízny a satelitný systém, v rámci ktorého sa bude podľa potreby záujemcov poskytovať požadovaný rozsah kanálov STA/SAT do jednotlivých priestorov EBC, hlavne pre byty, reštauračné priestory, priestor konferenčných hál a vstupného vestibulu. Televízny rozvod je navrhnutý tak, aby sa dal použiť aj na pripojenie zásuviek STA/SAT v priestore ESC.
Návrh automatickej regulácie technologického zariadenia vzduchotechniky, vykurovania, chladenia, zdravotechniky a nadväzujúcich profesií sa má dať ľubovoľne rozširovať zo stránky technického aj programového vybavenia, s prihliadnutím aj na dodatočné požiadavky používateľa. Má umožniť autonómne fungovanie podsystémov reprezentovaných podstanicami a ich perifériami s možnosťou centrálneho zberu dát, poruchových hlásení a centrálneho riadenia podľa konkrétneho programového riešenia. Nadväznosť medzi jednotlivými podstanicami bude riešená komunikačným prepojením. Riadiaci systém bude vyhodnocovať všetky prevádzkové a poruchové stavy riadeného technologického zariadenia.
Dispečerské pracovisko, kde bude umiestnené centrálne zariadenie, pozostávajúce z centrálneho počítača, monitora, ovládacieho zariadenia a tlačiarne, spolu so základným a používateľským softvérom, sa bude nachádzať v recepcii vo vstupnej hale na prvom nadzemnom podlaží. Centrála bude prepojená s podstanicami riadiaceho systému komunikačným káblom.
Inteligencia ožije až prevádzkou
Samotná inteligencia EBC ožije až svojou vlastnou prevádzkou. Jej prevádzkovateľ musí bezproblémový chod dolaďovať neustálym monitorovaním funkcií jednotlivých zariadení budovy ako celku a ich optimalizáciou.
Investor: Europa BC, a. s., Banská Bystrica
Developer: VaV invest, s.r.o. Banská Bystrica
Autori: Ing. arch. Marian Šovčík, CSc., Ing. arch. Juraj Kalus, Ing. arch. Pavel Záriš, Ing. arch. B. Somora, PhD.
Spolupráca: Mgr. art. Zuzana Kalusová, Ing.arch. Ivica Gašparovičová, Ing. arch. Roman Kerner
Vizualizácie: Ing. arch. Martin Brida
Generálny projektant: AMŠ Partners, spol. s r. o., Banská Bystrica
Ing. arch. Marian Šovčík, CSc.
Vizualizácie: AMŠ Partners, spol. s r. o.