Cesta k väčšej produktivite a inováciám? Google vie, ako na to.
Kancelárie spoločnosti Google majú ďaleko od tých konvenčných, vybavených len stolmi a počítačmi medzi bielymi stenami či stenami v korporátnych farbách. Zamestnanci Google pracujú v uvoľnenom a inšpirujúcom prostredí, ktoré dokáže stimulovať kreativitu a sústredenosť, aj keď občas prerušovanú hrou a relaxom. A vypláca sa im to.
Nahliadnime napríklad do kancelárie vo švajčiarskom Zürichu. Nachádza sa v areáli Hurlimann neďaleko historického centra, v bývalom pivovare transformovanom do multifunkčného centra s bytmi, obchodmi, kanceláriami a kúpeľami. Pre architektov z miestnej kancelárie Camenzind Evolution bol projekt na kancelárie firmy s povesťou adorovaných priestorov, v akých by chcel pracovať snáď každý, veľkou výzvou.Interiér mal vychádzať zo špecifických potrieb zamestnancov zürišskej pobočky firmy (nazývaných aj Zooglers), ktorí sa zapojili do procesu návrhov v rámci rozhovorov a workshopov. Z tých vyšlo najavo, že optimálne pracovné prostredie má byť rôznorodé a zároveň harmonické, aby bola práca príjemná aj zábavná. Prieskum tiež ukázal, že pracovný priestor by mal byť funkčný a neutrálny, zatiaľ čo spoločné priestory by mali ponúknuť silný vizuálny zážitok a byť miestom podporujúcim tvorivosť, inovácie a spoluprácu.
Na základe tohto prieskumu sa zmenšili priestory na prácu, aby bolo možné zväčšiť spoločné priestory a konferenčné miestnosti. Pracovné zóny sa preto navrhli tak, aby čo najlepšie využili obmedzený priestor. Vzhľadom na rýchly rast zamestnancov počítal návrh aj s rozvrhnutím celej plochy tak, aby bolo možné flexibilne dopĺňať ďalšie pracovné priestory. Kancelárske priestory sú usporiadané pozdĺž stredovekého jadra a sú zmesou veľkopriestorových kancelárií pre 6 až 10 osôb a uzavretých kancelárií pre 4 až 6 osôb.
Všetky kancelárske skrine sú vyrobené zo systému sklenených stien, ktorý udržiava transparentnosť a optimalizuje prísun denného svetla, zároveň znižuje hluk a pre pracovné tímy umožňuje dosiahnuť požadovaný stupeň súkromia. Každé poschodie je pre jednoduchú orientáciu farebne a tématicky odlíšené, napríklad na modrom podlaží sú fotografie a grafiky na tému vody a snehu.
Programátori Google často pracujú v medzinárodných tímoch, s kolegami, ktorí žijú na rôznych svetadieloch. Preto sú pre nich dôležité miestnosti rozličných veľkostí vybavené na videokonferencie, ktorých je tu veľké množstvo. Niektoré z nich majú podobu iglu s tučniakmi, iné kabín lanovky alebo vajec.
Na oddych a neformálne diskusie sa tu vytvorili aj spoločenské priestory. Navrhli sa podľa záveru výskumu, ktorý ukázal, že relax podporuje originálne myšlienky a preto je pre inovácie rozhodujúci. Práca a hra sa navzájom nevylučujú.
Na základe tejto koncepcie vytvoril ateliér Camenzind Evolution priestory na šport a voľný čas, napríklad salónik s akváriami, salónik na relax a herňu s gulenčíkom, stolným futbalom a interaktívnymi videohrami. K dispozícii je aj knižnica a masážne kúpele. Väčšina z týchto priestorov obsahuje aj malý kuchynský kút, ktorý ponúka zamestnancom nápoje a občerstvenie počas celého dňa.
Tieto spoločné priestory sú zámerne rozptýlené po celej budove, aby sa zamestnanci viac pohybovali a zlepšovali tak komunikáciu medzi rôznymi pracovnými skupinami a tímami. Ak chcú spojiť rýchly pohyb medzi poschodiami so zábavou, môžu sa kĺzať dolu po požiarnych tyčiach. A pre skutočne hladných Zooglers je tu prudká a rýchla kĺzačka z kancelárie na prvom poschodí priamo do stredu jedálne na prízemí.
Kateřina Kotalová
Foto: Camenzind Evolution