Kníhkupectvo Oliva: Malý začiatok veľkého diela
„Kníhkupectvo na štyridsiatich štvorcových metroch je síce malé, ale konkrétne,“ hovorí Benedikt Mohelník OP, provinciál Českej dominikánskej provincie. Je tak prvou lastovičkou v premene celého areálu dominikánov, ktorej sa zhostí Josef Pleskot a jeho AP ATELIER.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Jaskyňa z polystyrénu
„Prvá asociácia, ktorá sa mi zrodila v mysli, keď som priestor uvidel, bola predstava jaskyne,“ potvrdzuje prvý dojem návštevníkov z priestoru architekt Josef Pleskot, ktorý je spolu so svojím kolegom Norebertom Schmidtom z kancelárie AP ATELIER autorom príjemného, čistého priestoru naplneného duchovnou literatúrou. „Ako inšpirácia nám poslúžila belostná kaolínová jaskyňa, ktorú obmýva a tvaruje čistá voda,“ dodáva architekt.
Hoci priestor pôsobí elegantne a honosne, je prekvapivo vyrobený z materiálu používaného skôr ako obalový materiál, teda nie veľmi ušľachtilého. „Keďže sme mali naozaj veľmi nízky rozpočet, povedali sme si, že to urobíme z lacného materiálu – z polystyrénu a papiera,“ prezrádza Josef Pleskot skutočnosť, ktorej si návštevník na prvý pohľad ani nevšimne. „Polystyrén je veľmi čistý, éterický materiál a v určitých súvislostiach, ako vidieť, môže byť naozaj prekrásnym materiálom.“
Z praxe poznáme už niekoľko príkladov, keď lacný alebo odpadový materiál poslúžil lepšie ako klasický. Spomeňme papierové stavby z lepenky japonského architekta Šigeru Bana, ktorý z nej dokázal vytvoriť dokonca kostol či most. Architekt Josef Pleskot prezrádza, že podobné stavby ho utvrdili v tom, že nezáleží na tom, či je materiál „ušľachtilý“, alebo nie: „Spomenul som si aj na istú konferenciu, ktorá sa konala v Prahe v polovici 90. rokov minulého storočia. Vtedy tu boli mladí americkí architekti, ktorí sa venovali stavbám z papiera a ktorí povedali niečo veľmi dôležité: papierová stavba, ak je milovaná, môže pokojne prežiť stavbu z pevného materiálu – betónu alebo kameňa.“
Predzvesť obnovy kláštora
Kníhkupectvo je však na tomto mieste dočasne, kým prejde premenou celý kláštor, ktorého projektovú dokumentáciu teraz pripravujú v ateliéri AP ATELIER. S jeho obnovou by sa malo začať v budúcom roku. „Ako rýchlo bude premena pokračovať, závisí aj od toho, ako sa nám podarí zohnať prostriedky na rekonštrukciu,“ hovorí Benedikt Mohelník OP.
„Zmyslom projektu je kláštor otvoriť a spraviť z neho súčasť miesta, na ktorom stojí, aby bol pre všetkých prívetivý a aby ho radi navštevovali. Dominikánsky rád zámerne sídli v mestách – s ľuďmi a pre ľudí,“ vysvetľuje provinciál.
Cieľom premeny je vdýchnuť nový život budove kláštora a otvoriť ju pre verejnosť a zároveň rešpektovať rehoľný život dominikánskeho rádu. Projekt počíta s citlivou premenou dispozícií pri zachovaní všetkých historicky cenných častí objektu. V podzemí by mala vzniknúť veľká sála na prednášky a ďalší priestor určený na výstavy súčasného umenia. Sprístupniť sa má aj rajský dvor, oáza ticha uprostred turisticky atraktívneho centra Prahy.
Malo by tak ožiť miesto, ktoré má ambíciu prispieť k obnove občianskeho a duchovného života v centre Prahy. Malý začiatok tohto veľkého diela, kníhkupectvo Oliva, chce byť semienkom tohto úsilia. „Veríme, že kníhkupectvo, hoci malé, prispeje k výmene myšlienok medzi ľuďmi a medzi ľuďmi a Bohom; veď práve On inšpiroval všetky knihy, ktoré tu možno kúpiť,“ podotýka mladý dominikán Ludvík Grundman.
Kateřina Kotalová
Foto: Tomáš Souček