japonsky mikrodom
Galéria(13)

Japonský mikrodom

V roku 2004 vznikol pod taktovkou ateliéru Tekuto v Tokiu zaujímavý dvojpodlažný dom. Na prvý pohľad pripomína štruktúru nakopených betónových kvádrov, pri bližšom pohľade zistíme, že v skutočnosti ide o oceľové boxy. Pripomína tehlový blok s neobyčajne pravidelne rozmiestnenými bunkovým oknami.

2 big image
3 big image
4 big image
5 big image
6 big image
7 big image
8 big image
9 big image
Zámerom architektov bolo skombinovať protichodne pôsobiacu achitektoniku (murovanú skladbu, ktorá je pôvodom stavebnej techniky, a štruktúru vonkajšieho plášťa, ktorú opakovane používajú vo svojich projektoch) a prísť s niečím, čo spája konštrukciu, funkciu a horúce prostredie.

Oceľové bunky sú navrhnuté v pôvodnom japonskom module 450×900 mm s hĺbkou 300mm. Tieto zároveň slúžia, okrem železobetónových základov, ako výlučná nosná konštrukcia – vertikálna záťaž je prenášaná hranami jednotlivých boxov a pre stabilitu pri zemetrasení sú doplnené doskami, ktoré tvoria ich zadnú stenu. Sú nahromadené tak, aby medzery medzi nimi vytvárali okenné otvory. Všetky tiež slúžia ako ochrana pred slnkom – v lete neprepúšťajú slnečné svetlo a v zime ho naopak vťahujú do domu. Na oceľové platne bol navyše aplikovaný špeciálny keramický povlak odolný vysokým teplotám.

Autori si od začiatku uvedomovali, že tenké oceľové boxy nedokážu dať priestoru hĺbku, preto uvažovali nad vložením deliacich pásov a vrstvených políc, ktoré tiež slúžia ako hlavný skladobný materiál. Množstvo úložných priestorov značne eliminuje potrebu ďalšieho nábytku. Aby sa vyhli priestorovej jednotvárnosti, interiérová stena je vytvorená ako viacvrstvová. V dome sa nachádza kuchyňa, obývačka, izba na poschodí a malý suterén.

Samotný dizajn, skladba a konštrukcia si vyžiadala detailné plánovanie. Od začiatku tiež bolo potrebné myslieť na náklady a presnosť stavebnej kostry. Pôvodne sa plánovalo montovať všetky boxy na stavenisku, napokon bolo rozhodnuté ich priemyselne zjednotiť, vybaviť ich špeciálnymi skrutkami a veľkosť tiež prispôsobiť rozmerom nákladného vozidla.

Zastavaná plocha: 32,93 m2
Podlažná plocha:   85,05 m2

Architektonický návrh: Yasuhiro Yamashita+Shinji Haraguchi/Atelier TEKUTO
Konštrukčný návrh: Jun Sato/Jun Sato Structural Engineers
Výstavba: Shigeki Matusoka Toshihisa Uehama/Home Builder

Ateliér Tekuto je architektonicko-dizajnérska firma založená Yasuhirom Yamashitom v Tokiu v roku 1991. Podľa vlastných slov, radi pracujú s rôznymi materiálmi a kontextom prostredia, ktoré možno zaujímavo premietnuť do návrhu, a prichádzajú s novými víziami architektúry. Výhra medzinárodnej súťaže pre Busan Eco Center v Kórei rozšírila zameranie ateliéru tiež na verejné a mierkou výrazne väčšie projekty.

Použitá literatúra:

1. Chueca, Pilar: Facades: selections and details. Links 2008, str. 134-135. ISBN 978-84-96424-32-6.
2. http://www.tekuto.com/blog_eng/wp_english/wordpress/?p=185
3. http://inhabitat.com/extraordinary-japanese-micro-home-built-from-a-grid-of-boxes/

Text: Ing. arch. Lucia Benkovičová
Foto: Makoto Yoshida a Richard Hunger