Jednopodlažný dom so zelenou strechou
Čistota tvarov, kontrast harmonického dreva a neomietnutého drsného muriva, vzdušný svetlý interiér a prepojenie s okolitou záhradou vďaka veľkým zaskleným plochám – to je niekoľko pozitív, ktoré môžeme pripísať jednopodlažnému domu v českej obci Buš. Vyšiel z dielne architektky Markéty Cajthamlovej a Jana Krejčího.
Parkovanie a technický domček hneď pri vstupe na pozemok
Príjemný dom s obdĺžnikovým pôdorysom a plochou strechou stojí na mierne zvažujúcom sa pozemku na okraji obce. Je umiestnený tak, že dlhšia os domu s menšou odchýlkou kopíruje severnú hranicu pozemku. Hneď pri vstupe na pozemok sú umiestnené parkovacie státia – dve kryté a dve nekryté a tiež budova slúžiaca na technické účely (riešená v príbuznom duchu ako dom samotný).
Nachádza sa v nej tepelné čerpadlo vykurovania domu vzduch-voda, ale aj priestor na uloženie záhradného náradia a ďalších potrieb. Systém vykurovania je kombináciou podlahového vykurovania s radiátormi a podlahovými konvektormi.
Spojený s prírodou – zeleň rastie aj na streche
„Pre návrh domu bolo dôležité prepojenie s prírodou, okolitá zástavba túto hlavnú črtu domu neruší, pretože pozemok je obklopený už vyrastenou zeleňou. Dom je jednopodlažný a nepodpivničený. Nosné murivo pozostáva z betónových tvárnic suchého murovania, ktoré nie sú v interiéri vôbec omietnuté, iba opatrené maliarskym náterom.
Tieto tvárnice sú izolované minerálnou vatou, samotná fasáda je tvorená cédrovým obkladom na drevenom rošte,“ opisuje detaily stavby architektka Markéta Cajthamlová. Špecifikom tejto stavby je aj zelená strecha s terasou uprostred, na ktorú je možné vyjsť po pohodlnom bočnom kovovom schodisku.
Terasa s vírivkou a bazénom
Jednoduchosť, čisté tvary a prírodné materiály kraľujú aj v interiéri. Na jednej strane domu sa nachádza hlavná obytná miestnosť s jedálňou a kuchyňou, ktorá je dvojkrídlovými zasklenými dverami prepojená s terasou so záhradou. Táto krytá južná terasa poskytuje domácim aj relax vo vírivke a prírodný bazén. Priestory možno prekryť vonkajšími žalúziami a vytvoriť si súkromie. V interiéri ďalej nájdeme izbu, dve spálne, kúpeľňu so saunou, hygienickú miestnosť a sklad.
Nerušný výhľad bez rámov
Okná, ktoré sú dôležitou súčasťou projektu i z hľadiska svetla v interiéri, sú z cédrového dreva (rovnako ako fasáda domu) a otvárajú sa posunutím. Zasklenia, ktoré sa nedajú otvoriť, zato však poskytujú priamy kontakt s okolitou prírodou, sú riešené ako bezrámové, čím umožňujú nerušený výhľad. Atmosféru dotvárajú drevené olejované parkety z bieleného duba. Osviežením je v strede interiéru moderný hladený betón.
Domček v Buši v kocke
Autori: Ing. arch. Markéta Cajthamlová, Bc. Jan Krejčí
Lokalita: Buš, Česká Republika
Rok projektu: 2007 až 2009
Rok realizácie: 2011
Úžitková plocha: 173 m2
Obstavaný priestor: 799 m3
Text: Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová