Juraj Arieh Fatran: Pamätaj – symbol našej pamäti
Hoci pamätník Dušana Jurkoviča v Kremničke je našej verejnosti asi známy, málo známym dielom je menora – symbolický kamenný sedemramenný svietnik s hebrejským nápisom „Pamätaj“, ktorým bolo Jurkovičovo dielo v roku 1994 doplnené na pamiatku židovských obetí holokaustu. Je z toho istého kameňa ako pôvodný pamätník. Dielo nevznikalo ľahko. Pôvodný zámer priameho zásahu do Jurkovičovho diela sme vtedy odmietli. Nakoniec sa realizovalo ako samostatný objekt s plným rešpektom voči Jurkovičovi. Jeho autorom je izraelský architekt pochádzajúci zo Slovenska. Juraj Arieh Fatran.
Dotvorenie pamätníka v Kremničke nebolo náhodné. Architekt Fatran vytvoril a realizoval v Izraeli štyri desiatky pamätníkov a desiatky tzv. pamätných múrov obetiam holokaustu, ale aj padlým izraelským vojakom v mnohých izraelsko-arabských vojnách. Medzi nimi nájdeme aj Pietny múr nad hromadným hrobom z vojny v rokoch 1948 – 1949 na Olivovej hore v Jeruzaleme. Je tiež autorom viacerých vojenských cintorínov, napr. v Tel Avive. Toto však nebolo ťažiskovou prácou Juraja Fatrana. Tou bol urbanizmus, od samého začiatku jeho praxe. Už krátko po ukončení štúdií začal pracovať na projekte nazvanom Lachnis. Išlo o plán výstavby 23 nových dedín na juhu Izraela.
Následne ako pracovník ministerstva výstavby a osídľovania v Tel Avive projektoval nové mestá alebo časti miest ako napr. Horný Nazaret, Horná Afula a Migdal-Haemek. V týchto mestách často pracoval aj na projektoch jednotlivých stavieb kultúrno-spoločenských centier, odborných škôl, spoločenských klubov, administratívnych stavieb.
Detský domov v Herzlii | Pamätník členom Kibucu v Javne |
Neoddeliteľnou súčasťou Fatranovej tvorby bola aj jeho viacročná činnosť urbanistického experta OSN v oblastiach postihnutých živelnými pohromami – napr. v roku 1963 až 1964 bol vedúcim architektom projektu GAZVIN – obnovy Iránu po veľkom zemetrasení. V roku 1973 bola zemetrasením zničená Managua, hlavné mesto Nicaraguy. Fatran sa stal autorom projektu rekonštrukcie a obnovy mesta. Zužitkoval tu svoje skúsenosti mestského inžiniera – túto funkciu zastával v mestách Kirjat-Gan a neskôr v Ramat-Gan.
Od roku 1961 bol jeho spoločníkom v ateliéri v Tel Avive ďalší slovenský architekt Ladislav Hamburg. Juraj Fatran je častým návštevníkom na Slovensku. O architektonické dianie u nás vždy prejavoval živý záujem. Preto je tak trochu našou povinnosťou poznať aj jeho tvorbu, hoci je vzdialená. Dotvorenie pamätníka v Kremničke je však veľmi dobrým svedectvom Fatranovho architektonického majstrovstva. Zoznámme sa aspoň s ním.
prof. Štefan Šlachta
Foto a kresby: archív Juraja A. Fatrana, Slovenské centrum židovského kultúrneho dedičstva, Bratislava