Káblovka v Bratislave
Zmeny v politickom a spoločenskom systéme po roku 1989 priniesli aj zmeny v hospodárskom živote Slovenska. Mnohé priemyselné podniky zanikli alebo obmedzili výrobu. Po skončení výroby priemyselné objekty zostali prázdne. Medzi takéto patrila aj bratislavská Káblovka.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Bratislavská Káblovka bola založená v roku 1895, aby vyrábala elektrotechnický materiál, najmä silnoprúdové káble a vodiče. Hoci začínala iba s malými počtom robotníkov, v období 30. rokov sa už rozkladala na území 15 000 m2 a mala filiálky v Kolíne, Budapešti, Viedni, Krakove a Záhrebe. Časť jej prvých objektov, pochádza z dielne Ignáca Feiglera ml. Bola to najmä kotolňa – výrazná tehlová architektúra s peknými detailmi a kvalitným remeselným vyhotovením. Namieste je otázka, prečo pamiatkari reagovali neskoro – až v roku 2007, a tieto objekty neboli zapísané v zozname pamiatok už dávno predtým. Žiaľ, v našich pomeroch ani zápis v zozname nebol garanciou zachovania, ako nás presvedčil prípad Tabakovej továrne.
Ošiaľ zo stavebného boomu, ktorý zachvátil našich developerov, viedol k tomu, že verili v „šťastnú budúcnosť projektu Twin City“ a v snahe „uchrániť obyvateľov pred nebezpečenstvom“ búrali aj v sobotu či nedeľu. V januári 2008 bola Káblovka – kus bratislavskej priemyselnej minulosti – zrovnaná so zemou. Život sa však nie vždy uberá podľa predstáv developerov. Prišla ekonomická kríza, stavebný boom sa zrazu zastavil a prázdne plochy po Káblovke zívajú prázdnotou aj dnes, po 4 rokoch, a napriek rečiam o tom, ako už zajtra sa tam „niečo“ postaví, budú prázdne ešte niekoľko ďalších rokov.
Víkendové búranie bolo zbytočné… Po jednoduchých úpravách mohli už minimálne 3 roky prinášať úžitok developerom aj nám, obyvateľom.
Poučenie z uvedeného? Žiadne. Následne sa zbúrala Gumonka a teraz to pokračuje Cvernovkou. Development je rozvoj, v týchto prípadoch sú to nie developeri, ale tí čo likvidujú lepšiu budúcnosť mesta.
Ignác Feigler, ml. (1820 – 1884) – člen slávnej bratislavskej staviteľskej dynastie, založenej Ignácom Feiglerom, st. (1791 – 1847). Študoval architektúru vo Viedni a v Mníchove a po otcovej smrti prevzal vedenie stavebnej firmy, ktorá sa v priebehu 19. stor. najviac zaslúžila o nové stavby v Bratislave – Prešporku. Z množstva jeho diel vyberáme len niektoré ako napr. Neszterovho paláca (sídlo nemeckého veľvyslanectva) na Hviezdoslavovom námestí. Fakultná nemocnica na Mickiewiczovej ul., synagóga na Zámockej ul. (zbúraná), škola na Palackého ul., Palugyayov palác na Pražskej ul., Esterházyho a Desseffyho palác na Štúrovom nám. a ďalšie. K jeho pravdepodobne posledným projektom patrili stavby továrne Kablo, ktoré firma potom realizovala až pod vedením Alexandra Feiglera ml., ktorý postavil aj ďalšie továrne napr. Stollwerck, Cvernovku, Dynamit-Nobel a mnohé iné. |
prof. Štefan Šlachta
Foto: Dano Veselský, Kamila Ďuríková
Článok bol uverejnený v časopise ASB.