Kamenný dom: Rekonštrukcia v štýle hygge
Stará, do značnej miery poškodená kamenná stavba uprostred toskánskej prírody patrila niekdajšiemu statku. Architektom zo štúdia ORA ARCHITETTI sa podarilo citlivou rekonštrukciou vytvoriť novú podobu domu tak, aby génius loci tohto miesta zostal nepoškvrnený a citeľný. Na rekonštrukciu použili prírodné materiály a udržateľné ekologické postupy.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Každý jeden problém, ktorý pri rekonštrukcii riešili, vyriešili s citom k lokalite a tak, aby zdôraznili prepojenie prítomnosti s minulosťou, prírodného prostredia s modernými potrebami obyvateľov. Základnými stavebnými materiálmi sa stali kameň a drevo. Prelínajú sa na fasáde i v interiéri. Keďže kameň je drsný a studený, drevo tvárne, teplé a živé vytvárajú veľmi silný estetický efekt.
Iba drevo, kameň a čierny kov
„V týchto priestoroch sme na renováciu použili iba kameň a drevo. Bola to spontánna reakcia diktovaná estetickými a architektonickými rozhodnutiami vzhľadom na okolie a podstatu projektu,“ vysvetľujú architekti.
Dom, ktorý sa snaží nadviživotný štýl hyggeazať na pôvodnú hospodársku stavbu, kombinuje rôzne tvary a veľkosti. Hlavná časť je z kameňa a má sedlovú strechu. Prináležia k nej dva menšie drevené objekty s plochou a šikmou strechou. Celkový dojem a funkčnosť materiálovo dotvára tmavý kov a dekoratívna omietka.
Dôležitá funkcia svetla
Veľké francúzske okná vťahujú do interiéru prírodné scenérie. Pozývajú dnu prirodzené svetlo, vďaka čomu vo vnútri vznikajú intenzívne svetelné efekty, zvýrazňujúce použité materiály. Pôsobením prirodzeného svetla sa interiér javí ako ešte príjemnejší a harmonickejší.
Celú rekonštrukciu sprevádzala filozofia hygge. Jednoducho ideálne miesto na bývanie pre mladú rodinu, ktorá chcela uniknúť ruchu veľkomesta.
Pôvodom dánske slovo hygge v sebe zahŕňa pohodu, pokoj, harmóniu. Neraz sú to len maličkosti, ktoré dokážu vyčarovať príjemnú atmosféru a pocit dokonalého pohodlia. Na základe tohto slova vznikla celá filozofia. Jej cieľom je nepodliehať každodennému stresu, neprispôsobovať sa negativistom, ktorí sa len sťažujú na prácu, stresy, problémy. Učí vychutnať si chvíľky pohody naplno a každú si niečím malým spríjemniť.
V architektúre hygge štýl zahŕňa najmä použitie prírodných materiálov, špeciálnu kombináciu dreva a kameňa. Stavia na minimalizme, vzdušnosti a správnom prúdení prirodzeného svetla. Žiadne veci navyše, neporiadok a negatíva, ktoré vás rozrušia. Len predmety, ktoré potrebujete a prinášajú vám dobrý pocit. To je hygge.
Priestor sa dá využiť aj vertikálne
Interiér pôsobí dojmom loftu. Je síce minimalistický, ale nie chladný. Zaujímavo pôsobí mezanín, na ktorý sa dostanete z obývačky. Týmto nezvyčajným riešením architekti vytvorili spálňu, ktorá otvorene komunikuje nielen s exteriérom, ale aj interiérom domu. Cez veľké okná môžete priamo z postele vnímať okolitú prírodu.
Mezanín má kovovú konštrukciu skombinovanú s drevom, dominantou je však priznaný drevený strop, ktorý je aj nad obývacou časťou. Pod mezanínom sa nachádza veľkorysá kuchyňa s krbom. Aj tu vidíme príjemnú kombináciu dreva a kameňa.
Mohlo by vás zaujímať: Chalupa s vidieckym šarmom obklopená zeleňou a len na skok od mesta
Architektonický ateliér: ORA ARCHITETTI
Autori: Filippo Martini, Flavio Bonsignore
Projekt: 2016
Realizácia: 2017
Lokalita: Barberino Val d’Elsa, Taliansko
Zdroj a foto: ORA ARCHITETTI