Kaplnka na križovatke neba a zeme: Drevostavba nad obcou prepojila tradície so súčasnosťou
Neďaleko Brna vyrástla nová kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. Príbeh jej výstavby odkrýva dvanásťročnú cestu túžby, vytrvalosti a spolupráce miestnych ľudí.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Na Južnej Morave, uprostred zvlnených polí a širokých horizontov, sa nachádza dedinka Nesvačilka, ktorá si už dlhé roky zachováva svoj historický ráz. Napriek tomu tu stáročia chýbalo duchovné miesto, ktoré by miestnych spájalo vo viere.
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, postavená na vyvýšenine nad dedinou, túto absenciu nahradila a stala sa výrazným symbolom duchovného prepojenia ľudí s prírodou i Bohom.
Obyvatelia celé desaťročia snívali o mieste, kde by sa mohli stretávať vo viere a pokoji. Farár René Strouhal premenil túžbu na odvážnu víziu výstavby kostolíka. Spolu s občanmi sa rozhodol postaviť stavbu, ktorá obohatí krajinu nielen architektonicky, ale aj kultúrne, a ovplyvní dedičstvo a duchovný život obce. Umiestnenie kaplnky na tomto mieste má zdôrazniť jej symbolický význam – byť viditeľným orientačným bodom pre oči i dušu.
Na prachu a hline
Miestni si za svoju patrónku zvolili Sedembolestnú Pannu Máriu, ktorá symbolizuje utrpenie a hlboké emócie. Chrám vyrástol na miestnom prachu a hline, a tie tvoria aj jeho podlahu. Spodná časť stavby, tvorená rulovými kameňmi, odráža ľudskú neposlušnosť, tvrdohlavosť a hriešnosť.
Z týchto kameňov vyrastá sedem mohutných trámov, predstavujúcich Máriine bolesti, ktoré sa pnú nahor a spájajú zem s nebom. V strede priestoru je kruhový otvor v strope, ktorým do kaplnky preniká svetlo zhora – ako Božia milosť.
Svetlo nádeje
Dominantou kaplnky je „sanktusník“ – vežička nad kruhovým otvorom v strope, ktorou prúdi svetlo zhora. Tento prvok osvetľuje priestor vo dne i v noci, pričom vonkajšie skryté zdroje svetla dotvárajú mystický výraz stavby. Kaplnka tak v noci žiari ako maják viditeľný z diaľky.
Pri návrhu zohrali kľúčovú úlohu prírodné materiály – kameň a drevo. Hoci sú v tejto oblasti nedostatkovým zdrojom, symbolicky odkazujú na vieru a vytrvalosť. Podlaha zo zhutnenej hliny, ručne tesané trámy a smrekovcová fasáda vytvárajú súhru, ktorá pripomína stredoveké stavebné postupy.
Jej nosná konštrukcia pozostáva z tisícov drevených prvkov, spojených tradičnými čapmi a klincami, ktoré boli spracované pomocou CNC frézy. Strechu zakončuje oceľová vežička, ktorá zdôrazňuje vertikálny rozmer stavby. Priestor je navrhnutý tak, aby vydržal desaťročia – materiály starnú dôstojne, pridávajú na estetickej hodnote a zachovávajú remeselný dotyk.
Výsledok vytrvalosti
Ako uvádzajú architekti z českého štúdia RCNKSK, výstavba bola financovaná výlučne z darov, čo značne predĺžilo čas potrebný na jej dokončenie. Tento dlhý proces však umožnil detailne prehodnotiť každý aspekt projektu a zapojiť do jeho realizácie aj obyvateľov obce. Farár spolu s komunitou prehodnocoval návrh, optimalizoval detaily a starostlivo zvažoval technické riešenia. Vznikla tak symbolická stavba jednoty a spoločnej vôle.
Okrem duchovného rozmeru má priestor aj praktické prvky. V podlahe je zabudované teplovodné vykurovanie, ktoré umožňuje celoročné využitie. Energetickú sebestačnosť zabezpečujú fotovoltaické panely umiestnené na streche.
Dôležitým prvkom je aj bezbariérový prístup, vďaka ktorému je tento duchovný priestor dostupný pre všetkých návštevníkov. Ku kaplnke vedie cesta lemovaná jabloňovou alejou, ktorá vytvára dojem vstupu do iného sveta. Záhrada za kaplnkou a kruh štrnástich jabloní so zastaveniami krížovej cesty pozývajú k rozjímaniu a modlitbe.
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie
Lokalita: Nesvačilka, Těšany, Česká republika
Autor: Ján Říčný (RCNKSK)
Spoluautor: Michal Říčný
Zastavaná plocha: 150 m2
Hrubá podlahová plocha: 186 m2
Úžitková plocha: 147 m2
Náklady: 24 miliónov CZK (cca 950-tisíc eur)
Klient: Rímkokatolícka farnosť Moutnice
Rok projektu: 2012
Rok dokončenia: 2024