Kaštieľ Snina
Urbanistická koncepcia rešpektuje stav územia s umiestnením Kaštieľa v historickom parku v jeho západnej časti. Kaštieľ je na návrší s prístupom zo západnej a južnej strany. Vstup a vjazd do areálu je zo západnej fasády zo Sládkovičovej ulice. Budova kaštieľa vytvára s budovou tzv. Malý kaštieľ átrium s umiestnenou sochou Herkula a plochou pre relaxačný pobyt a spoločenské aktivity. Budova je vo svojom umiestnení dominantná, výškovo presahuje okolité stavby, dotvára panorámu parku a v danom prostredí určuje charakter prostredia. Okolo stavby sú komunikácie a spevnené plochy, organizujúce pohyb okolo Kaštieľa tak, aby bol vnímaný návštevníkmi v celej svojej výtvarnosti. Spevnené plochy sú doplnené parkovou úpravou plošnej a nízkej zelene.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Snina, Sládkovičova ul. 71
Autor architektonického riešenia: Ing. arch. Ján Katuščák
Projektant architektonickej časti: AAA – architektonický ateliér – Ing. arch. Ján Katuščák, AA
Projektant – statika stavby: Ing. Jozef Polák
Hlavný zhotoviteľ: Združenie EAS / Kaštieľ Snina, EIFFAGE Construction Slovenská republika, s. r. o. – vedúci člen združenia
Hlavný stavbyvedúci: Mgr. Marek Janoško
Stavebník: Mesto Snina
Dozorná činnosť: Ing. Milada Dunajová
Celkové investičné náklady bez DPH: 1,34 mil. €
Stavebné náklady bez DPH: 1,28 mil. €
Lehota výstavby: 11/2011 – 05/2013
Funkcie Kaštieľa sú organizované tak, aby návštevníci a zamestnanci bezkonfliktne doň vstupovali, ako aj do pasáže v centrálnej časti a ďalej do prevádzkových priestorov. Hlavný vstup do Kaštieľa je cez bránu v osi západnej fasády do vstupnej pasáže, do schodiskovej haly. Cez vstupnú vnútornú pasáž je možný prechod do vnútorného átria cez bránu vo východnej fasáde, ako aj do jednotlivých prevádzok Kaštieľa a k schodiskám do nadzemného podlažia a podzemného podlaźia .
Pred hlavným vstupom je parková plocha s plošnou, nízkou a vysokou zeleňou. Hmota budovy Kaštieľa vytvára pravidelný obdĺžnik s vnútornou pasážou. Budova je dvojpodlažná s vysokou valbovou strechou. Má dve plnohodnotné nadzemné podlažia a jednu úroveň suterénu pod časťou dispozície v nástupnej časti budovy. Z dvorovej – átriovej časti – je budova dvojpodlažná bez suterénu Zásobovanie je zo západnej a východnej fasády do úrovne I. NP do vnútornej pasáže.
ARCHITEKTONICKÉ RIEŠENIE
Budova kaštieľa je klasicistná pamiatkovo chránená stavba z konca 18. storočia. Architektonický návrh vyplýva z charakteru pamiatkovo chránenej stavby so snahou zachovať maximum z pôvodného riešenia a z detailov, obohacujúcich budovu po výtvarnej a historickej stránke. Budova Kaštieľa je dvojpodlažná s nevyužitým podkrovím a podpivničená v časti stavby. V uličnej časti je stavaný na šírku parcely ako súčasť solitérne stojacich budov mestského centra, zastrešený valbovou strechou s hrebeňom rovnobežným s uličnou čiarou.
Kaštieľ je obnovený so zachovaním tvaroslovia, ponechanou tektonikou s priznaním pätnásť osovosti fasády so stredovým rizalitom, obohateným stĺporadím a balkónom nad vstupom s členením fasády štukatérskou výzdobou. Vstupy sú v časti centrálneho rizalitu na obidvoch dlhých fasádach – brány na západnej a na východnej fasáde.
Farebnosť je podľa pôvodnej výmaľby a farieb Kaštieľa.
Strecha je v tvare pôvodnej valby s novou strešnou krytinou – medený plech. Pôvodná konštrukcia krovu je doplnená o nové prvky tak, aby sa zabezpečila stabilita krovu a priznali sa pôvodné prvky krovu.
Kaštieľ je tvarovaný vo výškovej dominancii v danom priestore, riešenie dodržuje pôvodné väzby na susedné stavby.
V architektúre stavby sa uplatňujú bohato zdobené fasády s vytvorením vnútorného átria pred východnou fasádou stavby. Bočné fasády sú orientované do užších častí pozemku. V strešnej rovine sú presvetľovacie štíty nad stredovými rizalitmi na západnej a východnej fasáde v strešných rovinách.
V Kaštieli sú zachovávané klenbové konštrukcie priestorov, ktoré autentizujú klasicistný priestor. Okná a dverné výplne sú nové, drevené.
Dvere v hrubých stenách s obložením futier stien. V soklovej časti je omietková úprava. Všetky kamenné prvky exteriéru a interiéru sa opravili a zachovali.
Medená strešná krytina je z úzkych pásov. Ku krytine pribudli žľaby a zvody a klampiarske prvky v medi.
Steny – štukatérska omietkovina silikónová, soklík a časť stien je opravený sanačnou omietkou.
V architektúre sa uplatňujú prvky tektoniky okien, vstupných brán a balkón nad vstupom, stredové rizality v dlhších fasádach, štíty nad vstupmi.
– Výplňové konštrukcie v exteriéri a interiéri sú drevené.
– Dynamika fasád bohatou štukovou výzdobou. Štuková výzdoba okolo okien ako šambrány. Na fasádach sú zachované a zrekonštruované korunná a kordónová rímsa, ako aj výzdoba stredových rizalitov so vstupmi do Kaštieľa.
STAVEBNO-TECHNICKÉ RIEŠENIE
1. Nosné vertikálne konštrukcie sú zo zmiešaných murív – v stavbe ponechané.
2. Horizontálne nosné konštrukcie sú prevažne klenby, unikátna je klenba korýtková.
3. Konštrukciu krovu tvoria drevené tyčové prvky.
4. Výplňové konštrukcie – drevené.
5. Podlahy kamenné a gresové.
6. Komíny – ponechané – opravené.
7. Krytina – medený plech – pásy.
8. Fasáda – štuková vysprávka.
9. Interiéry – reštaurovaná farebná výzdoba hlavnej sály.
STAVEBNÉ VÝROBKY
– drevené okná
– drevené dvere s futrami v ostení
– kamenné prvky dopĺňajú pôvodné kamenné zábradlie
ZÁKLADNÉ ÚDAJE O STAVBE
– zastavaná plocha: 929,0 m2
– obostavaný objem: 13.755,0 m2
– plocha podlaží – I. PP – 116,40 m2
I. NP – 578,00 m2
II. NP – 539,00 m2
Plocha spolu: 1.233,40 m2
– kapacita návštevníkov Kaštieľa za deň – 80 osôb/deň
– počet prevádzok – 3 administratívne jednotky –
1/ Knižnica
2/ Prezentácia kultúrneho a svetového dedičstva
3/ Galéria
– počet podlaží – 2 NP, čiastočné podpivničenie
– parkovacie miesta – 12 miest
– percentuálny pomer plošnej využiteľnosti – 89% percentuálna využiteľnosť plochy stavby
Foto: Bc. Lukáš Katuščák
Časopis ASB – Architektúra, Stavebníctvo, Biznis – Generálny mediálny partner súťaže STAVBA ROKA 2013
–>–>