Kaštieľ v Čičmanoch dýcha príjemnou atmosférou
Interiér zrekonštruovaného kaštieľa v Čičmanoch patrí medzi tie, od ktorých sa neviete odtrhnúť. Doslova vás vizuálne očarí a už viac nepustí.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Pri osobnej návšteve nás táto rázovitá slovenská obec vítala čerstvou bielou snehovou perinou, poniže na ulici bola zabíjačka a zopár turistov obzeralo zjazdovku, ktorou nepohrdnú ani zdatnejší lyžiari. Dnes je v dedine už len 136 stálych obyvateľov, život sa tu drží najmä vďaka chalupárom. Viacerých prilákala fantastická poloha a okolité kopce, mnohí sú však potomkovia pôvodných obyvateľov. Korene celkom nepustia. Veľmi dobre to vedia aj súčasní majitelia kaštieľa.
Pestrá minulosť
Príbeh historickej budovy a jej navrátenie do kolobehu života sme si vypočuli od šarmantného tria – majiteľky Berty Piešovej, jej dcéry Katky Piešovej a architektky, autorky interiéru, Lucie Vlasákovej. Pri rozhovore sme si nevdojak uvedomovali, že tieto tri dámy sú priam fyzickou súčasťou toho, čo sa za posledný rok v kaštieli udialo.
Vznik barokovo-klasicistického kaštieľa siaha až ku koncu 18. storočia. Posledným známym majiteľom ešte z čias rakúsko-uhorskej monarchie bol gróf Leopold Berchtold, ktorý zastával funkciu ministra zahraničia. Neskôr patrila budova Spoločenstvu vlastníkov lesov a fyzické osoby si mohli odkúpiť podiel na okolitých lesoch. Počas bývalého režimu areál kaštieľa s priľahlými budovami slúžil najmä ako turistická ubytovňa a reštaurácia. Po revolúcii boli lesy vrátené podielnikom a kaštieľ spravoval nájomník, ktorý sem však nový život nepriniesol. Napokon ho kúpil súčasný majiteľ Gregor Pieš, ktorý je vnukom povojnového starostu v Čičmanoch.
Motív cez šablónu na stenu
Súčasnú podobu kaštieľu priniesla obnova a prestavba, ktorá bola ukončená v druhej polovici minulého roka. Autorom projektu je architekt Milan Mosný. Objekt si zachoval svoju pôvodnú dispozíciu aj sedlovú strechu. Majiteľom išlo prioritne o vynovenie a sfunkčnenie interiérov, aby mohli kaštieľ prevádzkovať ako penzión s reštauráciou. Pre hostí je otvorené prvé poschodie, na ktoré sa vystupuje exteriérovým schodiskom cez krytú arkádovú pavlač. Turisti tu nájdu krčmu s 50 miestami a reštauráciu s 36 stoličkami.
„Zachovali sme veľkú časť pôvodného interiéru, ako sú dlažby, časť dverí či okná,“ vysvetľuje Berta Piešová. „Objekt nie je pamiatkovo chránený, nemuseli sme teda projekt konzultovať s pamiatkarmi, mali sme do istej miery voľné ruky. Nepustil nás však naplánovaný rozpočet, do ktorého bola zahrnutá aj dotácia z eurofondov vo výške 186-tisíc eur.“ O tom, že takáto dotácia má rôzne úskalia a obmedzenia, či už vo fáze realizácie interiérov, alebo aj samotnej prevádzky, by vedeli majitelia dlho rozprávať. Mobiliár v krčme ešte pamätá organizované rekreácie, je však kompletne repasovaný, citlivo skombinovaný s modernými textíliami a najmä originálnou výzdobou s čičmianskymi motívmi na stenách. Tieto motívy, ručne maľované pomocou šablóny na steny, nájdete v rôznych veľkostiach a farbách aj vedľa v reštaurácii či v podkroví, kde je k dispozícii deväť priestranných dvojlôžkových izieb.
Okrem štylizovaného motívu figúry vyzdobilo dámske trio interiéry originálmi miestnych krojov, ktoré majiteľka zbiera od mladosti, dobovými fotografiami a ďalšími regionálnymi artefaktmi. Podstatnú úlohu v zariadení interiéru hrá celková umiernenosť – viete, že ste v Čičmanoch, ale zároveň ide o modernú interpretáciu, ktorá ľudové prvky využíva na zútulnenie a vyzdvihnutie originality priestoru. Dokonca aj zariadenie nábytkom v severskom štýle z obľúbeného reťazca výborne zapadá do konceptu.
Prioritou je útulná funkčnosť, doslova tu cítiť ženský jemnocit a zároveň zmysel pre praktické detaily. Majitelia si uvedomujú, že veľký areál si bude vyžadovať ešte značné investície a mnoho úsilia. Delikátne zvládnutým interiérom ukázali, že sú na správnej ceste.
Text: Mária Nováková
Foto: Miro Pochyba
Článok bol uverejnený v časopise ASB 1-2/2017.