Katarínku aj toto leto čaká oprava. Dobrovoľníci budú zachraňovať múry
Počas leta budú konzervovať múry kláštora, pod dohľadom archeologičky odkryjú a preskúmajú jeho podzemnú časť. Pokračovať bude aj tradičné sprevádzanie turistov, tí sa tento rok dostanú aj do jednej z krýpt v areáli kostola.
Mladí dobrovoľníci budú aj počas tohto leta pokračovať v záchrane a konzervovaní ruín Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri obci Dechtice v okrese Trnava. Dvojtýždňové tábory sa podľa Patrície Piešovej z občianskeho združenia Katarínka budú konať s dodržiavaním aktuálnych protipandemických nariadení.
Počas leta bude prebiehať aj tradičné sprevádzanie turistov s možnosťou výstupu na zrekonštruovanú vežu kostola. Sprístupnená bude aj jedna z krýpt v areáli kostola. Celý komplex bývalého františkánskeho kláštora a kostola je známy pod názvom Katarínka.
Dobrovoľníkov hľadajú aj naďalej
Dobrovoľníci sa počas tejto sezóny zamerajú na záchranu múrov kláštora. „Kláštor budú konzervovať pomocou škárovania muriva, obnovovania okenných a dverových záklenkov, zatrávnenia a premurovania korún múrov či zachraňovania pôvodných omietok. Dobrovoľníci pod dohľadom archeologičky Ivany Kvetánovej okrem toho odkryjú a archeologicky preskúmajú podzemnú časť kláštora,“ informovala o plánoch na sezónu Patrícia Piešová.
Do jednotlivých prázdninových turnusov organizátori ešte stále hľadajú dobrovoľníkov – mužov nad 17 rokov. Podmienkou je ochota pomôcť dobrej veci a prežiť dva týždne bez najnovších vymožeností techniky, mobilných telefónov alebo internetu. Prihlásiť sa môžu na webovej stránke projektu katarinka.sk.
Sprevádzanie návštevníkov po areáli historickej pamiatky bude podmienené splnením vopred stanovených podmienok, konkrétne prekrytím úst a nosa počas celej prehliadky, pred výstupom na vežu bude vyžadovaná dezinfekcia rúk. Výstupy na vežu bývajú každý deň od 10:30 do 17:00 pre maximálne 16 návštevníkov naraz.
Dlhoročná tradícia záchrany
Projekt záchrany Katarínky má už viac ako 25 rokov, počas tohto obdobia mladí dobrovoľníci ruiny kostola a kláštora čistili od náletovej zelene, postupne začali murovať, škárovať, ale nezabúdali ani na archeologické výskumy.
Jedným z najviditeľnejších výsledkov ich práce je vybudovanie vyhliadkovej veže pred štyrmi rokmi. Záchranu zaujímavej historickej pamiatky organizuje občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže.
Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi ho museli opustiť, kláštor sa postupne začal meniť na ruiny. Zrúcanina sa nachádza v malokarpatských lesoch medzi obcami Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji.