knihkupectvo oliva maly zaciatok velkeho diela
Galéria(7)

Kníhkupectvo Oliva: Malý začiatok veľkého diela

Partneri sekcie:

„Kníhkupectvo na štyridsiatich štvorcových metroch je síce malé, ale konkrétne,“ hovorí Benedikt Mohelník OP, provinciál Českej dominikánskej provincie. Je tak prvou lastovičkou v premene celého areálu dominikánov, ktorej sa zhostí Josef Pleskot a jeho AP ATELIER.

knihkupectvo oliva maly zaciatok velkeho diela 5701 big image
3 big image
4 big image
5 big image
6 big image
7 big image
Komorný priestor plný kníh s prevažne kresťanskou tematikou, ale aj kníh zameraných na históriu, umenie a filozofiu v komplexe dominikánskeho kláštora v centre Prahy sa pre verejnosť otvoril v prvý marcový deň. Hoci je priestor veľmi malý, ba až intímny, vďaka jemne sa vinúcim snehobielym policiam sa doň zmestí prekvapivé množstvo titulov, ktoré stoja za prečítanie. Návštevník sa tu môže ponoriť do hlbín ľudského ducha aj podstaty univerza, ale zároveň je tu akoby ponorený do hĺbky jaskyne. Organicky tvarované policové steny dotvárajú pôsobivé historické klenby, lebo súčasťou priestoru kníhkupectva je aj fragment apsidy pôvodnej kláštornej kaplnky.

kníhkupectvo oliva,AP ATELIER

Jaskyňa z polystyrénu

„Prvá asociácia, ktorá sa mi zrodila v mysli, keď som priestor uvidel, bola predstava jaskyne,“ potvrdzuje prvý dojem návštevníkov z priestoru architekt Josef Pleskot, ktorý je spolu so svojím kolegom Norebertom Schmidtom z kancelárie AP ATELIER autorom príjemného, čistého priestoru naplneného duchovnou literatúrou. „Ako inšpirácia nám poslúžila belostná kaolínová jaskyňa, ktorú obmýva a tvaruje čistá voda,“ dodáva architekt.

kníhkupectvo oliva,AP ATELIER

Hoci priestor pôsobí elegantne a honosne, je prekvapivo vyrobený z materiálu používaného skôr ako obalový materiál, teda nie veľmi ušľachtilého. „Keďže sme mali naozaj veľmi nízky rozpočet, povedali sme si, že to urobíme z lacného materiálu – z polystyrénu a papiera,“ prezrádza Josef Pleskot skutočnosť, ktorej si návštevník na prvý pohľad ani nevšimne. „Polystyrén je veľmi čistý, éterický materiál a v určitých súvislostiach, ako vidieť, môže byť naozaj prekrásnym materiálom.“

kníhkupectvo oliva,AP ATELIER

Z praxe poznáme už niekoľko príkladov, keď lacný alebo odpadový materiál poslúžil lepšie ako klasický. Spomeňme papierové stavby z lepenky japonského architekta Šigeru Bana, ktorý z nej dokázal vytvoriť dokonca kostol či most. Architekt Josef Pleskot prezrádza, že podobné stavby ho utvrdili v tom, že nezáleží na tom, či je materiál „ušľachtilý“, alebo nie: „Spomenul som si aj na istú konferenciu, ktorá sa konala v Prahe v polovici 90. rokov minulého storočia. Vtedy tu boli mladí americkí architekti, ktorí sa venovali stavbám z papiera a ktorí povedali niečo veľmi dôležité: papierová stavba, ak je milovaná, môže pokojne prežiť stavbu z pevného materiálu – betónu alebo kameňa.“

kníhkupectvo oliva,AP ATELIER

Predzvesť obnovy kláštora

Kníhkupectvo je však na tomto mieste dočasne, kým prejde premenou celý kláštor, ktorého projektovú dokumentáciu teraz pripravujú v ateliéri AP ATELIER. S jeho obnovou by sa malo začať v budúcom roku. „Ako rýchlo bude premena pokračovať, závisí aj od toho, ako sa nám podarí zohnať prostriedky na rekonštrukciu,“ hovorí Benedikt Mohelník OP.

„Zmyslom projektu je kláštor otvoriť a spraviť z neho súčasť miesta, na ktorom stojí, aby bol pre všetkých prívetivý a aby ho radi navštevovali. Dominikánsky rád zámerne sídli v mestách – s ľuďmi a pre ľudí,“ vysvetľuje provinciál.

Cieľom premeny je vdýchnuť nový život budove kláštora a otvoriť ju pre verejnosť a zároveň rešpektovať rehoľný život dominikánskeho rádu. Projekt počíta s citlivou premenou dispozícií pri zachovaní všetkých historicky cenných častí objektu. V podzemí by mala vzniknúť veľká sála na prednášky a ďalší priestor určený na výstavy súčasného umenia. Sprístupniť sa má aj rajský dvor, oáza ticha uprostred turisticky atraktívneho centra Prahy.

kníhkupectvo oliva,AP ATELIER

Malo by tak ožiť miesto, ktoré má ambíciu prispieť k obnove občianskeho a duchovného života v centre Prahy. Malý začiatok tohto veľkého diela, kníhkupectvo Oliva, chce byť semienkom tohto úsilia. „Veríme, že kníhkupectvo, hoci malé, prispeje k výmene myšlienok medzi ľuďmi a medzi ľuďmi a Bohom; veď práve On inšpiroval všetky knihy, ktoré tu možno kúpiť,“ podotýka mladý dominikán Ludvík Grundman.

Kateřina Kotalová
Foto: Tomáš Souček