Kolónia malých bytov v Bratislave
Do diskusie okolo tzv. najmenšieho bytu začiatkom 30. rokov 20. storočia prispel aj Emil Belluš svojím projektom kolónie malých bytov na vtedajšej bratislavskej periférii – terajšej Miletičovej a Trenčianskej ulici. Magistrát mesta sa snažil riešiť veľkú bytovú núdzu. Za 13 dní architekt vypracoval urbanistické, architektonické a technické riešenie, ktoré vo svojej dobe predstavovalo nesporne progresívny prístup k zvládnutiu tohto problému.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Objednávateľom projektu bol mestský magistrát, ktorý zamýšľal vypísanie architektonickej súťaže. Tlak na urýchlené riešenie bol však taký silný, že sa vec riešila priamym zadaním Bellušovi, ktorý v priebehu 13 dní vypracoval kompletný projekt. Rovnako rýchlo prebehlo aj povoľovacie konanie. Stavba domov sa začala 14. augusta 1930 a do začiatku decembra bolo pod strechou nových 300 bytov. Kolónia mala mať názov Štyristo bytov na Miletičovej. Pravdepodobne sa najskôr uvažovalo o takomto počte, nakoniec sa však nerealizoval.
Architektúra niesla typické znaky bellušovskej kvality a hoci bola neskôr terčom kritiky M. Kusého, čas ukázal, že Belluš tu vytvoril dielo, ktoré svojou flexibilitou a urbanistickou skladbou predbehlo dobu. Časť z domov je dnes zrekonštruovaná, s upravenými dispozíciami, tak aby spĺňali súčasný štandard. Žiaľ, architektonická kvalita väčšiny nadstavieb je katastrofálna. Je nepochopiteľné ako mohli úrady povoliť toto znehodnotenie Bellušovej architektúry. Pritom stačilo málo – požadovať jednotný spôsob riešenia nadstavieb, ktorý by rešpektoval pôvodnú architektúru a jej charakter ako v prípade práve realizovanej nadstavby na Trenčianskej ulici (vizualizácia na tejto strane). Dobrí architekti to dokážu bez problémov urobiť.
Dnes je súbor z urbanistického hľadiska, našťastie, ešte nenarušený. Jeho architektonické hodnoty sú, žiaľ, nenávratne zničené. Bez následkov.
Ortofotomapa Bratislavy s vyznačením domov Kolónia malých bytov na Miletičovej a Trenčianskej ulici
Ortofotomapa © Eurosense, s. r. o., 2008
Emil Belluš (1899 – 1979) – je najvýznamnejšou osobnosťou slovenskej architektúry 20. storočia. Podieľal sa na založení architektonického školstva, ako prvý predseda viedol po roku 1945 Spolok slovenských architektov, založil a redigoval viaceré architektonické časopisy, ale najmä svojou tvorbou ovplyvnil vývoj slovenskej architektúry. Viaceré jeho diela ako napr. Kolonádový most v Piešťanoch, mlyn NUPOD v Trnave, či bývalá Národná banka v Bratislave patria k vrcholným dielam slovenskej funkcionalistickej architektúry. Na jeho počesť od roku 1990 Spolok architektov Slovenska udeľuje Cenu E. Belluša za celoživotné architektonické dielo. |
prof. Štefan Šlachta
Foto: Dano Veselský
Článok bol uverejnený v časopise ASB.