Sara Kulturhus
Galéria(19)

Mekka drevostavieb je vo Švédsku. Nájdete tam aj drevený mrakodrap

Partneri sekcie:

Ktoré miesto na svete by sme mohli považovať za mekku drevostavieb? Podľa doterajších výsledkov nám to vychádza na švédsku Skellefteu.

Z dreva tu totiž postavili nielen obytné domy a školy, ale aj most, parkovací dom a naposledy ešte aj mrakodrap. Kultúrne centrum s 20-poschodovým hotelom, nazvaným príznačne Wood (Drevo), je jednou z najvyšších drevostavieb sveta.

„Nie sme žiadny Taliban drevostavieb. Povoľujeme aj iné stavebné materiály,“ hovorí Bo Wikström z tunajšej turistickej agentúry, ktorá láka návštevníkov na „drevené safari“, teda prehliadku miestnych drevených stavieb. Podľa neho by ale bola škoda drevo nevyužiť, keď je mesto obklopené 480-tisíc hektármi lesov.

Sara Kulturhus
Sara Kulturhus, interiér
Sara Kulturhus
Sara Kulturhus
245501918 10159174009548558 6475540388056728600 n
Sara Kulturhus
Sara Kulturhus
Sara Kulturhus

Mesto sa snaží čo najviac obmedziť emisie a znížiť uhlíkovú stopu. Okrem iného získava všetku energiu z obnoviteľných zdrojov vďaka vodným a veterným elektrárňam a každý rok recykluje až 120-tisíc ton elektronického odpadu. Na predmestí vznikla najväčšia európska továreň na výrobu batérií do elektromobilov, ktoré sa tu budú aj recyklovať.

Novým symbolom ekologického zmýšľania vedenia mesta je ale aj zmieňovaný drevený mrakodrap vysoký 75 metrov. „Keď som videl podmienky súťaže, myslel som si, že to nebude možné postaviť. 20-poschodová drevostavba? V Skellefteaa?“ popísal svoju vtedajšiu skepsu starosta Lorents Burman. Architekti a inžinieri ho ale nakoniec presvedčili, že vďaka inováciám ide o skutočný projekt.

Sara Kulturhus
Sara Kulturhus | Zdroj: FB/Sara Kulturhus

Masívne drevo, ktoré zle horí

Vznikol tak Sara Kulturhus, nazvaný podľa uznávanej švédskej spisovateľky Sary Lidmanovej. Multifunkčná budova slúži jednak ako hotel a jednak ako kultúrne centrum mesta zahŕňajúce výstavné a muzeálne priestory, divadelnú a koncertnú sálu či knižnicu. Kombinácia drevenej lepenej konštrukcie a krížom lepených drevených panelov z masívu má podľa projektantov v porovnaní s váhou materiálu vyššiu únosnosť ako oceľ a betón.

Drevostavba je navyše oveľa rýchlejšia, pretože vzniká na mieste z prefabrikovaných modulov. Architekti uisťujú, že je aj bezpečná: lepené drevo horí veľmi zle, navyše je vybavené ochrannou vrstvou, ktorá v prípade požiaru dokáže oheň zadusiť alebo spomaliť. Samozrejmosťou je aj prepracovaná protipožiarna ochrana.

Sara Kulturhus, interiér
Sara Kulturhus, interiér | Zdroj: Sven Burman

Mohlo by sa zdať, že drevený mrakodrap zostane raritou, ktorá v meste uprostred lesov ukáže silu miestneho drevospracujúceho priemyslu, podľa architektov z kancelárie White Arkitekter sa však dá tento koncept uplatniť aj inde.

Dokonca aj tam, kde žiadne lesy nie sú. „Počítame, ako ďaleko by sa dala budova previezť bez toho, aby zničila prínos v podobe úspory emisií. A vychádza nám, že by sme s ňou mohli obísť planétu dvakrát a stále by sme boli uhlíkovo neutrálni,“ hovorí Robert Schmitz, ktorý sa na projekte podieľal.

red