Komín a box ako orientačný bod

Partneri sekcie:

Koncept malého bytového domu prezentuje pohľad architektov, ako vytvoriť kvalitné mestské bývanie. Charakteristickým znakom „Plecháča“ je jeho otvorený parter, čím sa vytvára pocit voľnosti priestoru.

Rešpektovanie mierky okolitého urbanizmu, komunikácia objektu s okolím, kultivovaná zeleň pre obyvateľov, ako aj pre okoloidúcich, svetlé a racionálne dispozície s orientáciou na dve svetové strany a spoločné pobytové priestory sú základnými prvkami návrhu.

Urbanisticky objekt artikuluje a dopĺňa kompozične nedopovedanú Podunajskú ulicu v jej ohybe a nadväzuje na vznikajúcu uličnú čiaru. Výškovo preberá niveletu striech okolitých stavieb, čím ešte viac podporuje nový mestský charakter ulice pôvodne tvorenej rodinnými domami.

Charakteristickým znakom je otvorený parter objektu, čím sa vytvára pocit vzdušnosti a zároveň ponúka možnosť vnímania parku za domom aj okoloidúcim.
Charakteristickým znakom je otvorený parter objektu, čím sa vytvára pocit vzdušnosti a zároveň ponúka možnosť vnímania parku za domom aj okoloidúcim. | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Protikladná príťažlivosť

Vizuálne je zložený z dvoch hmôt: „komína a boxu“, ako ich sami architekti nazývajú. Takéto delenie zmenšuje proporciu fasád do ulice a zároveň jasne definuje umiestnenia a orientácie rôznych typov bytov. Komín obsahuje menšie 1,5-izbové byty s lodžiou pre páry alebo jednotlivcov.

Box väčšie 2,5-izbové štartovacie byty s veľkorysými balkónmi ideálne pre mladé rodiny. Prevýšená časť komína je tvorená dvoma loftovými bytmi so svetlou výškou skoro šesť metrov a pobytovými terasami na zelenej streche. Spacia časť je vložená do objemu bytu vo forme plata priamo prepojeného s celým priestorom. Všetky byty sú kvôli presvetleniu a prevetraniu, ako aj akustickej pohode rohové. Každá denná zóna bytu má dve okná na rôzne svetové strany.

Urbanisticky objekt artikuluje a dopĺňa kompozične nedopovedanú Podunajskú ulicu v jej ohybe a nadväzuje na vznikajúcu uličnú čiaru.
Urbanisticky objekt artikuluje a dopĺňa kompozične nedopovedanú Podunajskú ulicu v jej ohybe a nadväzuje na vznikajúcu uličnú čiaru. | Zdroj: Alex Shoots Buildings

„Týmto riešením sme docielili možnosť prevetrania a zároveň presvetlenia po väčšinu dňa,“ vysvetľujú architekti. Byty sú nadštandardne riešené, dôraz bol kladený na stavebné aj technické vyhotovenie. Chladené stropy, podlahové vykurovanie, hliníkové okná či skryté zárubne dverí sú v každom byte štandardom. Tvorcovia si dali záležať aj na charaktere rozľahlých pobytových balkónov, na intímnych lodžiách či spoločnej záhrade.

Orientačný bod

Charakteristickým znakom je otvorený parter objektu, čím sa vytvára pocit vzdušnosti a zároveň ponúka možnosť vnímania parku za domom aj okoloidúcim. Zasunutím spevnených plôch parkovania pod dom mohla vzniknúť záhrada v tichej časti za domom.

Na jej konci je komunitný altánok s kuchyňou, posedenie a priestor na odkladanie bicyklov a kočíkov. Priechodný parter zároveň funguje ako prekryté námestie, pôsobí ako spoločenský uzol, kde sa obyvateľ zastaví a porozpráva so susedom či naučí dieťa bicyklovať.

Zeleň má v návrhu dve základné roviny, pomyselne riešené ako verejná a súkromná zeleň. Vytvorenie zeleného ostrova pred objektom s brezami je akousi kulisou pre verejnosť, okoloidúcich, ktorá je doplnením uličnej zelene a vizuálnym pokračovaním náprotivného parku s vysokými brezami. V záhrade za objektom je cestička k altánku lemovaná „brezovým hájom“, ktorý bude vytvárať tieň a intimitu.

Fasáda z vlnitého plechu je prechodom medzi priľahlými objektmi technického charakteru a bytovými domami. Zároveň dáva objektu určitú jemnosť a kultivovanosť a pomaly, ale iste sa vďaka tomu dom stáva orientačným bodom vo svojej lokalite. Dielo je príkladom príjemného bytového domu, ktorý bude starnúť s gráciou.

Bytový dom Podunajská
UVODNA Kuklica Smerek architekti Poddun photo by alex shoots buildings 19
Vizuálne je bytový dom zložený z dvoch hmôt: „komína a boxu“, ako ich sami architekti nazývajú. Takéto delenie zmenšuje proporciu fasád do ulice a zároveň jasne definuje umiestnenia a orientácie rôznych typov bytov.
Bytový dom Podunajská
Architekti svojím dielom rešpektujú mierku okolitého urbanizmu, a tým zabezpečujú komunikáciu objektu s okolím.
Bytový dom Podunajská
Charakteristickým znakom je otvorený parter objektu, čím sa vytvára pocit vzdušnosti a zároveň ponúka možnosť vnímania parku za domom aj okoloidúcim.
Bytový dom Podunajská

Bytový dom Podunajská, Bratislava-Podunajské Biskupice

Výška investície: 2,8 mil eur
Developer: Proxin
Architekt: Kuklica Smerek architekti a Archworks
Hlavný zhotoviteľ: Proxin
Zastavaná plocha: 283 m²
Úžitková plocha: 820 m²
Počet podlaží: 5 NP
Počet bytov: 14
Počet parkovacích miest: 16
Realizácia: 5/2022 – 5/2024

Článok bol uverejnený v časopise ASB 6-7/2024