krtkove domceky realizacia projektu 2. cast
Galéria(8)

Krtkove domčeky – realizácia projektu (2. časť)

Myšlienka postaviť dom, ktorý bude čo najmenej zasahovať do okolitého prostredia, sa v Európe udomácnila v 80. rokoch 20. storočia. V USA sa domy kryté zemou stavali z iného dôvodu. V 30. rokoch 20. storočia po prepuknutí veľkej hospodárskej krízy ľudia hľadali energeticky úsporné bývanie. Prišli s nápadom domov krytých zemou. Takže čo je vlastne dom krytý zemou? Aké špecifiká má nami realizovaný projekt?

krtkove domceky realizacia projektu 2 cast 6011 big image
betonaz big image
betonovanie big image
debnenie big image
stropna doska big image
fotografia 0060 big image
obluk 4 big image

Architektúra
O projekte ste si mohli prečítať už skôr. Kto si pamätá na úvod? Druhá časť miniseriálu o „krtkodomoch“  sa bude zaoberať zaujímavejšou stránkou projektu. Konečne je po nás vidieť práca.

Začiatky bývajú ťažké

Tvrdí sa, že začiatky bývajú ťažké. Nám však ťažšia práca v snehu neprekážala. No dobre, prekážala, ale horúca káva a čaj to spravili. A mohlo sa pracovať naplno. Základová doska hrubá len 20 cm s minimom výstuže vďaka použitiu vláknobetónu.



Prvé steny hotové

Práce na vonkajších stenách garáže a technickej miestnosti boli jednoduché. Ukončené sú, tak ako sú, pre tepelné oddilatovanie od vykurovaného priestoru. Tie steny hrubé 30 cm vyzerajú tenké, čo vy na to?

Prvé obrysy
Po dokončení zadnej steny sa konečne začínajú rysovať tvary budúceho domu. Ženy tu síce zatiaľ vidia iba kopu špiny, no ja už si tam viem predstaviť obývačku. Jediné, čo bude v priestore domu nosné okrem obvodových stien, sú dva stĺpy pri fasáde.

Prekryté
Konečne sa máme kde schovať, keď už je garáž prekrytá. A šikmú dosku vedeli chlapi pekne zapraviť tak, aby betón nestiekol a nemuselo sa používať ani vrchné debnenie. Frflali trošku, ale spravili podľa želania. Doteraz sa na nosnej časti nepoužilo nič, čo by bežný murár nevidel na ktorejkoľvek stavbe.



–>–>

Už to hádam aj bude

Predný oblúk sa musel viackrát kontrolovať, aby všetko neskôr sedelo. Vďaka stĺpom sa dal osadiť dosť presne podľa už zrealizovaného základu. Vylievanie betónu do hladkého debnenia má svoje výhody. Stĺpy nepotrebujú omietnuť, vyšli krásne hladké.


Strecha

Z dokončenej hrubej stavby máme radosť. Všetko išlo pomerne hladko. Hovorím o dokončení hrubej stavby, pretože toto je všetok betón, čo tu budeme mať. Azda len doska medzi podlažiami ešte bude z betónu a dreva. Všetko ostatné bude z ľahkých konštrukcií. To sú veci, ktoré zvládne zručný majster. Netreba teda žiadnu špecializovanú firmu.


 
A čo s tým teraz?

Teraz si treba počkať na vytvrdnutie betónu (technologická prestávka), aby sme mohli zasýpať. Medzičasom môžeme skúšať z miestnych materiálov všetky potrebné veci, ako sú hlinená podlaha či omietky. Môžeme si tiež overiť, že v dome bude teplejšie ako mimo neho. Nie len pri vetre, ale aj v bezvetrí. Predpoklad ohriatia betónu slnkom a jeho následné sálanie funguje tak, ako má.

Sledujte nás naďalej, aby vám neušiel vývoj na stavbe.

Informácie o stavbe
Miesto: Staničná ulica, Rohožník
Architekt: Martin Pribila, EkoIng, s. r. o.
Začiatok výstavby: marec 2011
Predpokladaný koniec výstavby: november 2012
Zastavaná plocha: 136,60 m2
Úžitková plocha: 169,12 m2
Plocha pozemku: 583 m2
Plocha zelene na pozemku: 575 m2

Text: Martin Pribila, EkoIng, s. r. o.
Foto: EkoIng, s. r. o., krtkodom.sk