Krytý plavecký bazén od ateliéru DRNH
Krytý bazén v Litomyšli musí zaujať aj zarytých neplavcov. Autorom sa podarilo objekt tak výnimočne zakomponovať do krajiny, že vlnami sa môžete pokojne kochať aj zvonku.
Konštrukciu bazénovej haly architekti vytvarovali tak, že jej strešný plášť je odozvou na prírodný kontext neďalekej Čiernej hory, ktorej masív sa zvažuje smerom k mestu. Ako uviedli autori, architektonické aj urbanistické osadenie objektu prísne podriadili účelu stavby. Mäkko vymodelované organické krivky pomohli rozdeliť stavebný objem do menších blokov a okolité zatrávnené plochy celkom plynulo prechádzajú až k streche objektu, čím naznačujú smer pokračovania svahov Čiernej hory. Myslím si, že architektom z ateliéru DRNH sa jednoducho podaril skutočný husársky kúsok, pretože príkladov, ako citlivo a nenápadne vložiť novú stavbu do existujúceho športového areálu, naozaj nie je mnoho. A keď sa k tomu pridá aj konštrukčne, materiálovo a celkovo vizuálne výborné riešenie, azda netreba ani písať veľa slov.
Minimalizmus a rešpekt
Sami autori sledovali hlavný cieľ: „Výsledok stavebnej intervencie sme podriadili priorite pohľadovo minimalizovať objekt zo všetkých viditeľných strán z mesta. Objekt sme navrhli podľa zásad landscape architecture a spĺňa všetky parametre energeticky úspornej stavby.“ Aj vyťaženú zeminu spätne použili na domodelovanie terénu a strešné zásypy. Zároveň tak dosiahli zníženie prevádzkových nákladov na energie.
Nosná konštrukcia budovy je z monolitického železobetónu v kombinácii s oceľovou konštrukciou, ktorá vynáša zastrešenie a tvorí oporu pre transparentný obvodový plášť. Jednotlivé objemové moduly haly v podstate vyrastajú z terénu, v rôznych krivkách stúpajú hore a stretávajú sa v rovnakej výške v spoločnom oblom vrchole. Následne na opačnej západnej strane klesajú v už jednotnej forme pultovej strechy. Tú nesú lepené drevené nosníky. Na tepelnú izoláciu strechy sa použilo penosklo. Vrchný plášť strechy je z predzvetraného titánzinkového plechu montovaného so stojatou drážkou. Medzi drevené väzníky v interiéri haly sa vložil akustický podhľad. Priestor samotnej bazénovej haly je otvorený cez dve podlažia a vizuálne aj funkčne prepojený s vonkajšou terasou a výplavovým bazénom.
Krása materiálov
Tak ako architekti sebavedome nechali priznané konštrukcie, rovnako s rešpektom pristupovali k výberu materiálov a ich prirodzenej kráse a štruktúre. Profesionálne vyhotovené betónové konštrukcie mohli nechať v kvalite pohľadového betónu s odtlačkom drevotrieskového debnenia. Prírodnú farebnosť drevených prvkov podčiarkuje ošetrujúca vrstva transparentnej lazúry. Nosné oceľové časti natreli viacvrstvovým lakom v sivostriebornom kryštalickom odtieni. Čistotu a jednoduchosť celého architektonického riešenia len podčiarkuje úplne číre veľkoplošné zasklenie s termoizolačným trojsklom.
Hravý akcent
Technologické vybavenie je skryté v suteréne a na poschodí. Celé prízemie je vyhradené pre návštevníkov, ktorým je k dispozícii 25-metrový plavecký bazén s piatimi dráhami, bazén pre neplavcov, vírivá vaňa a parná miestnosť. Spojovacím prvkom medzi vonkajšou letnou terasou a vnútornými bazénmi je toboganová hala, ktorá pokračuje výbežkom v šírke jedného modulu. Zdatnosť autorov preveril aj taký ťažko uchopiteľný prvok, ako je tobogan. Neustúpili použitím nejakého klišéovitého tvaru, aj toboganovej veži ponechali prísny geometrický minimalizmus a čistú hravosť priznali len samotnej pokrútenej rúre toboganu. Keďže krytý bazén je postavený v tesnom susedstve areálu letného kúpaliska, bonusom pre návštevníkov je prepojenie oboch prevádzok počas letnej sezóny.
KRYTÝ PLAVECKÝ BAZÉN, LITOMYŠL Autori: Architekti DRNH, Antonín Novák, Petr Valenta, Radovan Smejkal, Radek Štefka Investor: Mesto Litomyšl Generálny dodávateľ: PKS INPOS Projekt: 2007 – 2010 Ukončenie realizácie: 10/2010 Kolaudácia: 01/2011 Zastavaná plocha: 1 717 m2 Bazénová technológia a tobogan: Bazénservis s. r. o. Antikorové bazény vrátane príslušenstva: Akvahelp metal, spol. s r. o. Oceľové a drevené konštrukcie strechy: Taros Nova Výplne otvorov: PKS MONT, a. s. Vzduchotechnika: AirClim s. r. o., CIC Jan Hřebec, s. r. o. Železobetónové monolitické konštrukcie: Stavitelství DE a. s. Penové sklo: AZ Flex, a. s. |
TEXT: Mária Nováková
Foto: Tomáš Malý
Dokumentácia: DRNH
Článok bol uverejnený v časopise ASB.