Ľ. Vážny vo veci vylúčenia 6 stavebných firiem z tendrov prijal argumenty ÚVO

Partneri sekcie:

Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomír Vážny vo veci vylúčenia 6 stavebných firiem z tendrov na 5 rokov prijal argumenty vedenia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a jeho rozhodnutie bude rešpektovať.

Úrad v zmysle zákona reagoval na rozhodnutie Protimonopolného úradu (PMÚ) SR o protiprávnom konaní firiem v súťaži na dodávateľa výstavby časti podtatranskej diaľnice a za dohodu o cenovom karteli im spolu udelil pokutu 1,4 miliardy Sk.

Po schôdzke s predsedom ÚVO Bélom Angyalom si rezortný šéf svoje pochybnosti vyjasnil a bude rešpektovať zákon, povedal TASR hovorca ministra Marián Jánošík.

O výsledku stretnutia informovala aj tlačová tajomníčka ÚVO Helena Fialová: „Stretnutie neprinieslo zmenu ohľadom postupu ÚVO, a preto úrad nemá dôvod zmeniť svoje doterajšie stanovisko týkajúce sa zákazu účasti stavebných firiem na verejných súťažiach.“ Zopakovala, že ÚVO sa naďalej v tejto veci opiera o právoplatné rozhodnutie PMÚ SR.

Fialová pripomenula, že v súvislosti s predmetným rozhodnutím PMÚ požiadal ÚVO nezávislú advokátsku kanceláriu o dve právne analýzy. Po ich preštudovaní pokračuje úrad v konaní tým istým smerom ako doteraz. „To znamená, že dotknuté firmy sa nemôžu uchádzať o verejné zákazky, pretože nespĺňajú podmienky účasti vo verejnom obstarávaní. Zákaz sa počíta od 30. júna 2004, odvtedy, čo podali na túto súťaž ponuky,“ spresnila.

Ako ďalej uviedla, zo zákona o verejnom obstarávaní (§ 26 písm. h) vyplýva, že na verejnom obstarávaní sa môže zúčastniť len ten, kto spĺňa podmienky účasti. Jednou z nich je aj ustanovenie o tom, že je to ten, kto sa nedopustil závažného porušenia odborných povinností v predchádzajúcich 5 rokoch. Kartelová dohoda je závažným porušením nielen všeobecne záväzných právnych predpisov SR vzťahujúcich sa na ochranu hospodárskej súťaže, ale aj pravidiel hospodárskej súťaže stanovených v Zmluve o založení Európskeho spoločenstva.

V relevantnej smernici Európskeho parlamentu a Rady z roku 2004 (preambula) sa píše: „protiprávne dohody pri verejných zákazkách sa môžu považovať za porušenie odborných povinností“.

Stretnutie ministra a predsedu ÚVO teda dnes neprinieslo žiadnu zmenu v usmernení a postupu úradu vo veci stavebných firiem Doprastav, Inžinierske stavby, Strabag, Skanska, Betamont a Mota Engil (Portugalsko). Stavebné spoločnosti sa proti rozhodnutiu PMÚ a usmerneniu ÚVO odvolali na súd.

Zdroj: TASR