Lanovka nad Londýnom
Letné olympijské hry v Londýne sa niesli v znamení ekologickej aj ekonomickej šetrnosti. Napriek tomu, že bol hlavný štadión rozoberateľný a strelnica dokonca len nafukovacia, Londýn ukázal, že vie aj pekne utrácať. Spoločne s leteckou spoločnosťou Emirates Airlines vybudoval a financoval novú lanovú dráhu cez rieku Temža vo východnej časti Londýna. Pôsobivý prvok londýnskej panorámy a predovšetkým veľká turistická atrakcia stála okolo 60 miliónov libier.
Lanovka počas olympiády prevážala športových fanúšikov medzi londýnskou O2 arénou a výstavno-konferenčným centrom ExCel, kde prebiehali napríklad súboje v šermovaní a džude. Značne tak odľahčila počas hier mestskú hromadnú dopravu a už počas prvých dvoch mesiacov od spustenia previezla milión cestujúcich. Celkom lieta nad hlavami Londýnčanov 34 kabínok s kapacitou 10 ľudí. Za hodinu tak lanovka prepraví 2 500 cestujúcich, čo zodpovedá 30 autobusom.Celkovú vzdialenosť jeden kilometer prejde lanovka v dopravnej špičke za päť minút, ale mimo špičky sa cesta predĺži na desať minút, aby si cestujúci mohli zaslúžene užiť výhľady na mesto. Kabínky sa pohybujú vo výške päťdesiat metrov, takže pohľad na mesto je z nich jedinečný, aj keď na centrum Londýna cestujúci nedovidia. Najlepšie výhľady na centrum Londýna sú nepochybne z obrieho kolesa London Eye, ale Emirates Air Line, ako je lanovka oficiálne pomenovaná, sa rýchlo stala podobne žiadanou turistickou atrakciou.
Navrhnutie stavby s potenciálom stať sa novou ikonou mesta zverili investori architektonickej kancelárii Wilkinson Eyre Architects. Jedno z najúspešnejších britských štúdií s pobočkou v Hong Kongu má na svojom konte množstvo dopravných stavieb, predovšetkým mostov. Nechýbajú medzi nimi ani Gateshead Millennium Bridge, ktorý sa pravidelne radí medzi najzaujímavejšie mosty sveta.
Okrem mesta sa na stavbe lanovky podieľala letecká spoločnosť Emirates Airlines, ktorá do projektu investovala okolo 36 miliónov libier.. Vďaka tomu má lanovka meno Emirates Air Line. Lanová dráha je súčasťou rozsiahlych projektov na revitalizáciu východnej časti Londýna, ktorá sa má stať centrom obchodu a zábavy.
Napriek hlasom mnohých odporcov, že je lanovka nepotrebná a veľmi predražená, si ju Londýnčania obľúbili. Cestujú ňou však predovšetkým turisti, keďže cestovanie vzduchom sa predraží, aj keď je lanovka súčasťou systému mestskej hromadnej dopravy.
-vb-
zdroj: www.emiratesairline.co.uk
foto: flickr- Paul Wilkinson, Ed Webster