Lekárska fakulta v Bratislave
Dlhé obdobie úvah o výstavbe nového fakultného zariadenia v lokalitách od Mlynskej doliny až po Kramáre bolo ukončené rozhodnutím o dostavbe existujúcich Anatomických ústavov (K. Šilinger, 1924) na Sasinkovej ulici v Bratislave.
Univerzita Komenského týmto rozhodnutím sústredila teoretické pracoviská na výučbu lekárskych disciplín v novom objekte Lekárskej fakulty v blízkosti Fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej ulici a dekanátu v Aspremontovom paláci v Medickej záhrade.
Vstupná časť Lekárskej fakulty
Úlohou spracovania projektu boli poverení pedagógovia Fakulty architektúry v Bratislave Jozef Lacko a Milan Škorupa. Relatívne mladí, ale už skúsení architekti mali v tom čase za sebou už desiatky projektov, Lacko v spolupráci s E. Bellušom a J. Štefancom a Škorupa s V. Cibulkom. Boli to prevažne projekty funkcionalistického charakteru. Lacko sa však začiatkom 50. rokov angažoval aj v prospech sorely, najmä ako funkcionár Zväzu slovenských architektov. Napríklad obytný dom na Nedbalovej ulici v Bratislave je sorelou jednoznačne poznačený.
Bielym keramickým obkladom nadviazali autori na Bellušov Pavilón teoretických ústavov a jeho myšlienku tzv. bielej Bratislavy.
Budova Lekárskej fakulty UK (LF UK) vznikala v období, keď zásady architektúry socialistického realizmu doznievali, ale politický tlak na architektúru bol stále veľmi silný. Autori preto volili osovú kompozíciu hlavnej fasády s klasicizujúcim vstupom, veľkými vitrážovými oknami a výrazným prvkom vyloženej mohutnej rímsy nad posledným uskočeným podlažím. Bielym keramickým obkladom však nadviazali na Bellušov Pavilón teoretických ústavov a jeho myšlienku tzv. bielej Bratislavy. Zo strany Medickej záhrady dominuje vystupujúca oblúková hmota s veľkou aulou pre 300 študentov a menšou pre 150 študentov. Dispozične predstavuje LF UK veľmi dobre fungujúcu prevádzku. Pozornosť si tiež zaslúži kvalita a čistota architektonického detailu. Fakulta ma kapacitu 700 študentov a 100 zamestnancov. Bola dokončená v roku 1960 a jej autori boli následne ocenení Štátnou cenou Klementa Gottwalda.
Pôdorys 1. nadzemného podlažia
Autori stavby
MILAN ŠKORUPA (1912 – 1996) JOZEF LACKO (1917 – 1978) |
TEXT: PROF. ŠTEFAN ŠLACHTA
FOTO: DANO VESELSKÝ
dokumentácia:projekt 11-12/1960
Autor je členom redakčnej rady časopisu ASB, v rokoch 2006 až 2011 bol hlavným architektom mesta Bratislavy.
Článok bol uverejnený v časopise ASB.