Lukratívny pozemok pri Kuchajde mohol vyzerať inak. Pozrite si súťažné návrhy aeliérov na novú podobu Semiramisu
Príprava nových zámerov v okolí Kuhajdy graduje. Svoje plány tu má aj developer Immocap, ktorý s investorom Wood & Company odkúpili bývalý kontroverzný projekt Semiramis. Ten sa napokon dočkal prekreslenia od víťaza overovacej architektonickej súťaže – Superatelieru. Ako však mohla vyzerať lukratívna plocha podľa návrhov ostatných architektonických kancelárií?
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Semiramis získa výrazný facelift. Pôvodný projekt mohutnej hmoty a zastaraného vizuálu nahradí vkusný redizajn od kancelárie Superatelier, ktorý zvíťazil v overovacej architektonickej súťaži na jeho novú podobu. Túto súťaž iniciovali noví majitelia pozemkov, developer Immocap a investor Wood&Company, ktorí kúpili parcelu pri Železničnej stanici Nové Mesto a Kuchajde spolu s projektom v máji roku 2024.
Pôvodnú hmotu budov aj celkové členenie Semiramisu víťazný ateliér prekreslil na jeden objekt v podobe zálivu s gradujúcimi podlažiami, o čom sme informovali ako prvé slovenské médium. Superatelier tým dosiahol priamy výhľad na jazero Kuchajda a, čo je najpodstatnejšie, omnoho elegantnejší a najmä súčasný vizuál, ktorý má potenciál zapadnúť do lokality obľúbeného jazera.
Aké návrhy priniesli ostatné ateliéry?
Návrh architektov zo Superatelieru už detailne poznáme. Ako sa však umiestnili ďalšie prestížne kancelárie a aké návrhy priniesli do okolia? Overovacej súťaže sa celkovo zúčastnilo 6 kancelárií – Pantograph, A.M. Architects, Siebert + Talaš, Sadovsky&Architects, Chybik + Kristof a Superatelier.
O víťazovi, ale aj ďalších umiestneniach rozhodovala porota v zložení – architekti Ľubomír Závodný (predseda poroty), Ilja Skoček a Jela Plencnerová, riaditeľ Immocapu Martin Šramko a riaditeľ developmentu Jakub Gossányi, ale aj Martin Šmigura a Richard Lelák z Wood&Company.
Pantograph
Na druhom mieste sa umiestnila architektonická kancelária Pantograph. „Ateliér zaoberajúci sa architektúrou, urbanizmom a výskumom s tímom architektov, stavebných inžinierov a dizajnérov s ambíciou vytvárať udržateľný, sociálny, ekonomický a enviromentálny vplyv pri každom projekte,” opisuje štúdio webstránka projektu. K bratislavským projektom, na ktorých ateliér spolupracuje, patria Istropolis, ESET Campus alebo Southbank.
Podľa dostupných vizualizácií navrhli architekti tri objekty. Jeden má tvar písmena L a situovaný je v rožnej časti pozemku pri Železničnej stanici Nové Mesto a pobočke Slovenskej pošty. Druhý objekt má pôdorysný tvar menšieho písmena L a nachádza sa pri frekventovanej Tomášikovej ulici.
Dominantou celého návrhu Pantographu je veža, situovaná na kraji pozemku v blízkosti obratiska električiek. Budova by ideálne zapadla do budúcej panorámy lokality, keďže tu vzniknú veže tretej etapy projektu Lakeside Park 03, ktoré budú situované na vedľajších pozemkoch, a Pantograph s nimi počíta aj na jednej z vizualizácií.
Celému návrhu dominuje terakotové sfarbenie, veľkoformátové okná, čím by rezidencie získali dostatok slnečného svetla, ale aj množstvo vonkajšieho priestoru pre budúcich rezidentov – väčšina budov disponuje loggiami alebo terasami. Okolie je parkovo upravené a architekti tu umiestnili aj umelecké dielo.
CHYBIK + KRISTOF
Bronzovú priečku obsadil kvalitný český ateliér CHYBIK + KRISTOF. „Tím architektov a urbánnych dizajnérov, ktorí boli členmi medzinárodných porôt architektonických súťaží aj národných cien za architektúru na Slovensku a v Česku. Štúdio pracuje v oblasti architektúry, urbanizmu, výskumu, vzdelávania, od rozvoja miest po súkromné budovy,” znie krátky medailónik atleliéru podľa webu projektu.
Architekti sú v Bratislave aktívni. Stoja za atraktívnym návrhom Rezidencie na Bottovej ulici v downtowne, s ktorou súvisí aj rekonštrukcia bývalej Design Factory. Rovnako sa pravidelne zúčastňujú najväčších architektonických súťaží ako Southbank či Chalupkova od Penta Real Estate. V portfóliu majú aj realizáciu projektu Nová Merina v Trenčíne.
Návrh českej kancelárie pri Kuchajde sa od dosiaľ prezentovaných odlišuje. Navrhnutá je tu mohutná štvorica výškových budov osadených na spoločnej podnoži. Objekty minimálne gradujú od najmenšieho po najvyššie v strednej časti parcely s približne 18 nadzemnými podlažiami a ponúkajú byty orientované na všetky svetové strany. Veže majú biele sfarbenie s občasnými zlatistými predelmi fasády a projekt zahŕňa aj parkové úpravy.
A.M. Architects
Poradie súťaže sa po treťom mieste končí a prezentované sú návrhy ateliérov bez konkrétneho poradia. Ďalším súťažiacim bola kancelária A.M. Architects. „Londýnsky ateliér s pobočkou v Bratislave má skúsenosti nadobudnuté projektmi v Európe a Ázii, pričom svoj nadhľad úročí aj na projektoch na Slovensku. Pri navrhovaní kladie dôraz na trvalú udržateľnosť stavieb primeranú ekonomickej realite,” píše o kancelárii stránka projektu.
Tím architektov stojí napríklad za novým terminálom Letiska M. R. Štefánika či polyfunkčným komplexom Zuckermandel. V prípade projektu pri Kuchajde navrhli štvoricu farebne odlíšených hmôt, ktorých súčasťou sú doskové aj bodové objekty. Dominantu umiestnili na roh parcely k pobočke Slovenskej pošty a hlavnej komunikácii Tomášikova. Verejný priestor je tentoraz otvorený.
Sadovsky&Architects
Overovacej architektonickej súťaže sa zúčastnil aj slovenský ateliér Sadovsky&Architects: „Bratislavské architektonické štúdio zamerané na architektúru, urbanizmus, interiérový dizajn a výstavný dizajn. Jeho tím založil iniciatívu ,mestské intervencie‘. Architekti štúdia sú autormi Kultúrneho priestoru Nádvorie Trnava, návrhu oddychového plató Židovská alebo rezidenčných komplexov ako Nádraží Žižkov či Nová Terasa II.”
Na pozemku pri Kuchajde navrhla kancelária trojicu vyšších budov s ustupujúcimi podlažiami. Vizualizácie ponúkajú pomerne solídny štandard architektúry s loggiami a terasami, parkovo upraveným okolím, oploteným vnútroblokom vrátane umeleckého diela. Ani v tomto prípade by nemali všetci rezidenti výhľad na Kuchajdu a Malé Karpaty, keďže stavby ponúkajú byty orientované aj na Železničnú stanicu Nové Mesto, pobočku Slovenskej pošty a priľahlé okolie.
Siebert + Talaš
Posledným architektonickým ateliérom, ktorý sa zapojil do súťaže na novú podobu projektu developera Immocap a investora Wood & Company, je Siebert + Talaš. „Tím tvorený architektmi, inžiniermi a expertmi na BIM modelovanie realizuje rôznorodé projekty v oblasti bývania, kancelárií, retailu či interiérového dizajnu na Slovensku aj v zahraničí. Štúdio stojí za Polyfunkčným objektom Autobusová stanica Mlynské Nivy, Twin City Tower alebo rezidencie Millhaus na Mlynských nivách,” znejú detaily o ateliéri.
Architekti ponúkli developerovi s investorom odvážny návrh troch budov s robustnými hmotami, z ktorých vystupujú menšie podobjekty. Rezidenčné stavby rovnako ponúkajú byty obrátené do rôznych svetových strán, pričom dominantu tvorí stredná budova, ktorá je najvyššia. Projekt disponuje zaujímavo, až umelecky tvarovanými loggiami a samozrejmosťou je upravené okolie s umeleckým dielom.
Záver
Ak sa pozrieme na všetky súťažné návrhy, projekt z pera architektov od Superatelieru najvhodneješie upravil pôvodný zámer Semiramisu. Kuchajda nedostane žiadny mohutný projekt, ale vkusne nadizajnovanú budovu, ktorá svojou štruktúrou, ako aj tvarom decentne vyplní parcelu medzi Železničnou stanicou Nové Mesto a jazerom Kuchajda. Oproti dnešnému stavu oblasť konečne ožije a územie sa vhodne zahustí novou zástavbou aj novými obyvateľmi.