Lyžiarsky športový areál na Štrbskom Plese
V roku 1970 sa vo Vysokých Tatrách uskutočnili lyžiarske majstrovstvá sveta v klasických severských disciplínach. Boli dôvodom na to, aby sa vybudovalo viacero zariadení, ako napr. obnova zubačky z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso s novými stanicami, hotely Patria a Panoráma, Park-hotel, hotel Bellevue, budovy Čedoku a Horskej služby, obchodný dom atď. K dominujúcim objektom však patrili skokanské mostíky a hotel FIS na Štrbskom Plese, ktoré vytvorili základné prvky nového lyžiarskeho areálu, ktorý sa v tom čase stal pýchou Slovenska.
V duchu tejto filozofie tvoril Kramár všetky svoje stavby v Tatrách pred i po MS 1970. Najlepším príkladom je práve hotel FIS. Kultivovaná, elegantná, ale nenápadná stavba s citlivo členenými hmotami je srdcom tohto lyžiarskeho areálu s bežeckými traťami, so skokanským areálom s dvoma mostíkmi (tu je spoluautorom Ján Šprlák-Uličný) a s lyžiarskymi svahmi Solisko a Interski.
Ubytovacia kapacita hotela je 90 lôžok v 54 izbách. Kapacita reštaurácie je 70 stoličiek. V bare a kaviarni je 100 miest, konferenčná miestnosť má kapacitu 80 až 100 osôb. Sú tu tiež dva rovnaké konferenčné salóniky s kapacitou 15 až 50 osôb. Hotelová časť je rozčlenená do dvoch hmôt so šikmou strechou, ktoré spája krčok schodiska. Jemné zalomenie osí vytvára veľmi zaujímavé priestorové vzťahy. Vstupný a spoločenský trakt je orientovaný kolmo na väčšiu hmotu ubytovacieho traktu.
Hotel predstavuje typickú horskú architektúru, avšak súčasnú a modernú. Vo svojej dobe sa stal inšpiračným vzorom viacerých slovenských architektov. Vtedajší Zväz slovenských architektov udelil autorovi v roku 1970 Cenu Dušana Jurkoviča.
V rokoch 1997 až 1998 bol rekonštruovaný. Dnes je v ňom k dispozícii aj telocvičňa, sauna, fitness a ďalšie relaxačné zariadenia.
prof. Štefan Šlachta
Foto: Parksnow Štrbské Pleso