Maďarský developer o novom bratislavskom hoteli: Vizualizácie sú pracovné. Nový hotel bude tvoriť živý multifunkčný organizmus
Len pred niekoľkými týždňami bol bratislavskej verejnosti predstavený nový hotel. Umiestnený je v dosiaľ nevyužívanej lokalite Prístavnej ulice, ktorá prejde v budúcnosti rozsiahlou transformáciou. Postavené tu budú nové moderné štvrte a medzi nimi aj nový hotel s pracovným názvom FT2. Svojím výrazom však nevyniká. Ako si projekt obhajuje maďarský developer?
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Lokalita Prístavnej ulice v sebe ukrýva dosiaľ nevyužitý potenciál. Zo severnej strany, v bývalej priemyselnej zóne Mlynské nivy, sa nachádzajú len staré sklady, garáže a minimálne zastavané pozemky. Z južnej strany je to Zimný prístav, ktorý sa presunie do Vlčieho hrdla, čím sa tieto pozemky uvoľnia pre zástavbu novej modernej štvrte.
Medzi bývalou industriálnou zónou Mlynské nivy a Zimným prístavom je dnes niekoľko voľných parciel. Jednu z takýchto plôch chce zastavať maďarský developer Alfa Property Development, ktorý len v januári tohto roka ukázal projekt nového bratislavského hotela s názvom FT2. Za architektúrou stojí kancelária Team T, ktorá pôsobí v oblasti architektúry už 34 rokov.
O projekte nového bratislavského hotela sme detailne informovali v tomto článku. Z publikovaných materiálov, vizualizácií a informácií vyplýva, že pôjde o priemerný hotel s jednoduchým dizajnom. To je však v priamom kontraste s plánovanými štvrťami na Mlynských nivách či v Zimnom prístave, ktoré majú byť moderné a disponovať vysokým architektonickým štandardom podľa vzoru súčasného downtownu.
Chceme vytvoriť mestské prostredie
Priestor na vyjadrenie sme preto poskytli maďarskej spoločnosti, ktorá bližšie opísala pripravovaný zámer. Faktory okolia a jeho budúceho rozvoja si pritom investor uvedomuje. „Cieľom je priniesť atraktívny development, ku ktorému sa vyjadrilo kladne aj mesto vo fáze investičného zámeru,” hovorí Michal Kurina z Alfa Group International.
To znamená, že hlavné mesto hotel nezáväzne odobrilo ešte pred vydaním záväzného stanoviska. „Celkovo ide o multifunkčný objekt, kde sa jednotlivé funkcie budú vhodne dopĺňať a ich podiel bude vyvážený tak, aby sa dosiahlo aktívne a atraktívne prostredie. Pôjde o objekt so službami, ktoré pritiahnu ľudí a vytvoria aktívnu prevádzku počas celého dňa. Chceli by sme tu vytvoriť mestské prostredie,” hovorí Michal Kurina.
Maďarský developer sa pritom inšpiroval zahraničím. „Investor mal predstavu o tom, ako by mal objekt fungovať, čo prezentoval na základe vlastných skúseností na konkrétnom príklade z Ázie. Samotný návrh objektu prešiel viacerými variantnými riešeniami a nezávislými pohľadmi dvoch samostatne pracujúcich architektonických tímov,” informuje o procese vývoja hotela Michal Kurina.
Varianty boli podľa neho diskutované na rôznych úrovniach. Na záver boli spojené obidva tímy do jednej skupiny a finálny návrh vypracovali spoločne. „V návrhu uplatnili to najlepšie z predchádzajúcich overovaných variantov s ohľadom na všetky posudzované a požadované aspekty,” obhajuje svoj projekt spoločnosť.
Menej je viac
„Objekt je hmotovo, priestorovo aj funkčne vyvážený. Koncept reaguje na okolie, ktoré sa meniť nebude (Prístavný most ) a bude v určitej miere ovplyvňovať aj budúci rozvoj blízkeho územia,” hovorí Michal Kurina, čím naráža na pripravované štvrte na Mlynských nivách a Zimnom prístave. Zároveň je podľa neho koncept dostatočne otvorený budúcemu rozvoju v susedstve.
„Ide o aktívny mestský dom. Architektúra je jednoduchá a súčasná so zameraním na vysokú mieru kvality spracovania detailov menej je viac,” pokračuje a dodáva, „silným prvkom v koncepte bude kvalitná zeleň, ktorá bude vo výraznej miere uplatnená na fasádach, strešných terasách, na vonkajších plochách a aj v interiéri.”
V tomto smere má investor tiež jasnú predstavu. „Návrh landscapu na pozemku má tiež svoju myšlienku a interaktívne nadväzuje a komunikuje s predpolím, ktoré je tvorené parkom s pamätníkom a so základným kameňom Prístavného mosta a tiež s priľahlou cyklotrasou,” uvádza Michal Kurina, ktorý sa vyjadril aj k publikovaným obrázkom z januára, „vizualizácie použité v zámere EIA sú čisto pracovné.”
Fitness, wellness aj skybar
Objekt hotela bude rozdelený na viacero častí. Časť s občianskou vybavenosťou a so službami – nielen pre ubytovaných hostí – a časť ubytovacia. Tieto dve časti budú od seba oddelené ustúpeným podlažím nadväzujúcim na strešné terasy, ktoré budú prístupné pre návštevníkov a užívateľov vybavenosti a pre ubytovaných hostí.
„Dvojpodlažná vstupná hala sa prepája schodiskom s priestorom reštaurácie na 1. poschodí, s multifunkčnými priestormi na 2. poschodí (konferenčné priestory – stravovacie priestory – spoločenské priestory – kancelárie) a so strešnou terasou na 3. poschodí,” opisuje hotel Michal Kurina.
Na oddelenom 3. poschodí sa nachádzajú ďalšie funkcie vybavenosti a služieb, ktoré sú s terasami priamo prepojené. „Sú to fitnes a wellness s fitbarom na jednej strane a na druhej strane školiace miestnosti, kancelárie, co-workove priestory, možno aj zubár,” dodáva.
Hodnotenie hotela, teda počet hviezdičiek, bude predmetom rokovania s budúcim prevádzkovateľom. „Ubytovanie má byť zamerané na klientov so strednodobým pobytom a s možnosťou práce priamo z hotela, pričom využívať budú môcť hneď niekoľko služieb ako salóny, kaviarne, ale napríklad aj verejne prístupný sky bar s vyhliadkovou terasou orientovanou na downtown, Hrad a Dunaj.“
Michal Kurina sa vyjadril aj k štandardu jednotlivých izieb či interiéru budovy: „Bude to súčasný a udržateľný štandard, ktorý bude dizajnovo finálne doladený s budúcim prevádzkovateľom. Vo všetkých projektoch sa pozeráme do budúcnosti. Alfa group patrí do skupiny Marny SA, ktorá sa vo svojom globálnom portfóliu výrazne orientuje na obnoviteľné zdroje a ochranu životného prostredia.”
„Pri developmentoch využívame naše skúsenosti a minimalizujeme negatívne vplyvy na životné prostredie. Aj tento development bude ,zelená budova‘. Uplatníme smart a zelené riešenia a využijeme aj obnoviteľné zdroje,” hovorí a dodáva, „objekt bude tvoriť živý multifunkčný organizmus s výraznými prvkami modro-zelenej infraštruktúry.”
Použité majú byť aj inteligentné technológie a stavebné prvky, ktoré povedú k vysokému stavebnému a prevádzkovému štandardu a k vysokohospodárnemu využívaniu energie a vody.
Nový hotel až v na konci dekády
Dnes je zámer v začiatkoch. Podľa dokumentácie EIA sú predpokladané investičné náklady na úrovni 36 miliónov eur a s výstavbou by sa malo začať v druhom kvartáli roku 2027. Nový hotel by Bratislava získala v druhom kvartáli roku 2029. V tomto roku Bratislava nové štvrte na Mlynských nivách a v Zimnom prístave ešte nezíska. Nový hotel sa tak bude na niekoľko rokov vynímať v priestore viac-menej sám.
Transformácia okolitých pozemkov príde s najväčšou pravdepodobnosťou až v ďalšom desaťročí. Dnes ostáva veriť, že sa podoba hotela zlepší a napojí sa na očakávaný architektonický štandard nových štvrtí. Zmeny v projekte však bude možné pozorovať s postupom v povoľovacom procese, pričom konečný a finálny vizuál hotela príde až so stavebným povolením.
Hotel FT2 – Prístavná, Bratislava–Ružinov
Developer: Alfa Property Development
Architekt: Team T
Vedúci projektu/zodpovedný projektant: Vladimír Talaš
Realizácia: 2. Q/2027 – 2. Q/2029
Začiatok prevádzky: 3. Q/2029
Rozpočet: 36 miliónov eur
Stav: v príprave