Madridská aréna
Monumentálnosť výškových stavieb odjakživa priťahovala pozornosť spoločnosti. O udržateľnosti, vplyve na sídelný ráz či psychologickom pôsobení mrakodrapov na človeka sa stále vedie množstvo diskusií. V súčasnosti asi najväčším realizovaným európskym projektom výškových budov je madridský megaprojekt Cuatro Torres Business Area (CTBA). Odvážne návrhy, na ktorých pracovali svetoví architekti ako Norman Foster a Ceasar Pelli, výrazne ovplyvnil doterajšiu panorámu severnej časti Madridu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Príbeh štyroch veží, ako ich familiárne nazývajú obyvatelia Madridu, začal zhruba pred šiestimi rokmi. Na výstavbu nového moderného biznis centra sa mestská rada rozhodla využiť tréningové cvičisko futbalového klubu Real Madrid, situované na severe mesta.
Rozhodujúcu úlohu pri výbere plochy zohrala výnimočná poloha vo vzťahu k dopravným komunikáciám (pozdĺž najväčšej madridskej dopravnej tepny – bulváru Paseo de la Castellana), železnici a letisku. Začiatku výstavby nezabránil ani fakt, že voľná plocha spadala do náletového kužeľa madridského letiska Barajas a zároveň slúžila ako rezerva pri núdzovom pristátí lietadla. Hoci v roku 2004 sa práve z tohto dôvodu všetky stavebné práce zastavili. Mestská rada sa obávala, že lietadlá budú v prípade technických problémov vystavené zvýšenému riziku kolízie s budovami. V tom období však súčasne prebiehalo rozširovanie letiska. Jeho koncept museli architekti upraviť tak, aby sa lietadlá vyhli komplexu minimálne vo vzdialenosti 200 metrov.
Projekt si tiež vyžiadal rozšírenie dopravnej siete smerom na sever mesta. Realizačné práce sa skončili v minulom roku. Do roku 2011 má pribudnúť k štyrom vežiam ešte Medzinárodné konferenčné centrum. Tvar obrovského kruhu s priemerom 119 metrov inšpirovalo vychádzajúce slnko a symbolizuje zrod novej budúcnosti Madridu.
Piata najvyššia
Najvyššou zo štvorice mrakodrapov je Torre Caja Madrid, ktorá svojou výškou 250 metrov uzatvára päticu najvyšších budov Európy. Návrh budovy pochádza z dielne anglického architekta Normana Fostera. Nové sídlo najväčšej španielskej banky Caja Madrid je výsledkom snahy vybudovať silné sociálne ohnisko – sústrediť v budove obrovský tím, ktorý by pracoval ako jedno komunikačné jadro.
Tomuto cieľu sa podriadila celá koncepcia stavby – nosná konštrukcia má tvar obráteného U, čo umožňuje v strede budovy vytvoriť obrovskú súvislú plochu. Podobný konštrukčný princíp sa použil pri výstavbe hongkonskej banky, v ktorej súvislá kancelárska plocha na jednom podlaží predstavuje až 1 200 štvorcových metrov. Do okrajov nosnej konštrukcie s hmotnosťou 11 000 ton sa situovali obslužné jadrá s výťahmi poskytujúcimi výhľad na pohorie Sierra de Guadarram či centrum mesta. Orientácia budovy blokuje priame západné a východné slnečné svetlo.
Napriek tomu, že budova slúži ako korporačné riaditeľstvo banky, umožňuje vytvárať mimoriadne flexibilné nájomné priestory. Súčasťou stavby je stála expozícia bohatej zbierky výtvarných diel patriacich banke. Pod najvyššie položeným ramenom konštrukcie sa nachádza priestor na inštaláciu veterných turbín, ktoré budú slúžiť ako dodatočný energetický zdroj.
Torre Caja Madrid je známa aj pod názvom Torre Repsol. K premenovaniu došlo po tom, čo sa v roku 2007 jeden z významných spoluvlastníkov, spoločnosť Repsol Ypf, rozhodol do budovy nenasťahovať a predať svoj podiel.
Torre Caja Madrid
Architekt: Foster + Partners
Investor: Caja Madrid, Repsol Ypf
Výška: 250 m
Počet nadzemných podlaží: 49
Podlažia kancelárskych priestorov: 34
Podlažia parkovacích plôch: 5
Parkovacia plocha: 6 600 m2/podlažie
Celková podlažná plocha: 71 647 m2
Celková zastavaná plocha: 107 966 m2
Začiatok výstavby: 2004
Koniec výstavby: 2008
Obrúsený kryštál
Úplne iný vizuálny koncept má stavba známeho argentínskeho architekta Ceasara Pelliho, ktorý pri návrhu spolupracoval so španielskou architektonickou kanceláriou Iñigo Ortiz & Enrique León Arquitectos.
Štyridsaťpäťposchodová administratívna veža Torre de Cristal pripomína sochársky obelisk, vytesaný z jednoliateho bloku skla. Fasáda kopíruje meniaci sa pôdorys stavby – šikmé plochy rôzneho tvaru a veľkosti nadväzujú na seba v rôznych uhloch. Rôznorodosť uhlov fasády pôsobí dojmom brúseného, na slnku ligotajúceho sa kryštálu. Odraz oblohy vo fasáde vytvára ilúziu, akoby budova bola jej súčasťou. V hornej časti stavby dotvára myšlienku architektonického konceptu impozantná zimná záhrada. Pôvodne mal byť súčasťou kompozície aj svietiaci hrot kryštálu – maják, ktorý by v noci osvetľoval záhradu a zároveň zdôrazňoval prítomnosť veže z viacerých vyhliadkových bodov v meste. Autor však musel od sledovaného zámeru upustiť. Príčinou bolo naliehanie mestskej rady, ktorá sa obávala, že maják naruší bezpečnosť leteckej dopravy v hlavnom meste.
Technické riešenie budovy charakterizuje udržateľný koncept. Jej plášť pôsobí proti vonkajšiemu prostrediu ako bioklimatická stena. Pozostáva z dvoch vrstiev – dvojitého exteriérového skla a interiérových okien. Použitá technológia výrazne redukuje energetické straty budovy.
Torre de Cristal
Architect: Cesar Pelli & Associates Architects, Iñigo Ortiz & Enrique León Arquitectos
Investor: Mutua Madrileña
Výška: 249 m
Počet nadzemných podlaží: 48
Podlažia kancelárskych priestorov: 45
Podlažia parkovacích plôch: 6
Parkovacia plocha: 45 000 m2
Celková podlažná plocha: 59 827 m2
Začiatok výstavby: 2004
Koniec výstavby: 2008
Čistý geometrický tvar
Jedinou polyfunkčnou budovou madridskej štvorky je Torre Sacyr-Wallehermoso, ktorú navrhol španielsky ateliér Rubio & Alvarez Sala v spolupráci s architektom Enrique Álvarezom. Dizajn budovy je výsledkom rozsiahleho výskumu tvaru a možností spájania viacerých funkčných požiadaviek do jedného celku. Tvorcovia nakoniec stavili na jednoduchý valcovitý tvar, ktorý umožňuje optimálne využitie dostupnej obytnej plochy.
Predpolie budovy ovláda rozsiahla záhradná kompozícia vytvárajúca spoločenský priestor. Vnútorné haly, ako aj samotné hotelové a kancelárske priestory spájajú so záhradou mosty. Vnútri átria sa naskytá impozantný pohľad smerom do jadra budovy – v jeho strede kmitá veľké Foucaultovo kyvadlo. Jadro budovy slúži zároveň ako komunikačná tepna – transport návštevníkov zabezpečuje 25 výťahov. Budova pozostáva z troch nezávislých, na seba nadväzujúcich modulov. Jednotlivé časti oddeľujú technické podlažia, ktoré v prípade núdze slúžia ako únikové. Na prvom poschodí každého modulu sa nachádza foyer s veľkou záhradou.
Dizajn budovy umožňuje bezkonfliktnú koexistenciu viacerých funkčných náplní. Dva spodné moduly zaberá 5-hviezdičkový hotel Hotusa Eurostars Madrid Tower. Jeho súčasťou je 18 spoločenských miestností, telocvičňa, wellness, kongresová sála pre 1 400 ľudí a niekoľko reštaurácií. Vyhliadková reštaurácia na tridsiatom poschodí ponúka okrem služieb výhľad na panorámu mesta. V hornej tretine stavby sú umiestnené kancelárske priestory a na najvyššom podlaží je plavecký bazén.
Hotelové izby majú radiálny pôdorys. Ich úctyhodná šírka (5 metrov) korešponduje so vzdialenosťou medzi nosnými piliermi. Kancelárske priestory sú koncipované ako otvorené plochy. Vonkajšiu časť dvojitého plášťa budovy tvorí rytmus homogénne pôsobiacich zasklených a hliníkových pásov. Prvky vonkajšej fasády sú uložené v kovových rámoch z extrudovaného hliníka a vrstveného skla s vysokou absorpčnou schopnosťou. Vnútorná fasáda pozostáva z nepriehľadných hliníkových a transparentných sklených modulov, rozmiestnených podľa funkcie interiéru. Inovatívnou novinkou budovy je veterný mikropark, ktorý pozostáva z troch turbín s výkonom 2,5 kW (každá turbína), a vybavenie na inštaláciu zariadenia na spracovanie a transport energie. Naakumulovaná energia sa využije ako dodatočný zdroj elektrickej energie.
Torre Sacyr-Vallehermoso
Architect: Enrique Álvarez, Rubio & Alvarez Sala
Investor: Sacyr Vallehermoso
Výška: 236 m
Počet nadzemných podlaží: 51
Celková podlažná plocha: 52 672 m2
Počet kancelárskych podlaží: 20
Počet hotelových podlaží: 31
Kancelárska plocha: 19 500 m2
Celková plocha hotela: 33 200 m2
Začiatok výstavby: 2004
Koniec výstavby: 2008
Princíp kosínusovej krivky
Posledným zo štvorice obrov je Torre Espacio, navrhnutý americkým architektonickým ateliérom Pei Cobb Freed & Partners, španielskym Reid-Fenwick Asociados. Rysy tejto stavby výrazne definujú dve krivky. Ich krížením sa tvar budovy smerom nahor postupne mení zo štvorcovej základne na elipsu. Stavba pôsobí navonok ako skulptúra vyrezaná z jedného bloku kameňa. Technologicky sú však krížiace sa krivky zložené z mnohých oddelených panelov. Projekt pozostáva zo 44 horizontálnych vrstiev. Každá zakrivená časť má rovnaký počet radiálnych dielov, ktoré na seba nadväzujú v miernom pootočení. Tým vytvárajú nepravidelnú špirálovitú kontúru pozdĺž celej budovy. Uhol jej zakrivenia vychádza z matematickej rovnice opisujúcej kosínusoidu.
Udržateľný koncept budovy spočíva v sklenej fasáde, ktorá optimalizuje energetické úspory. Priestor fasády sa napája na automatickú klimatizáciu, čo umožňuje konzistentné prúdenie vzduchu vnútri komory. Špecifikom projektu je konštrukčný systém. Podzemné podlažia sú z betónových prefabrikátov, zatiaľ čo veža je zhotovená z monolitického betónu.
Okrem kancelárskych priestorov sa v budove nachádzajú kaviarne, reštaurácie, telocvičňa a kongresové centrum na 18 poschodí. V podzemí je viac ako 1 150 parkovacích miest. Napriek požiaru, ktorý v roku 2006 zachvátil posledné, 44. podlažie stavby, bola Torre Espacio zo štvorice „výškoviek“ dostavaná ako prvá – v roku 2007.
Torre Espacio
Architect: Pei Cobb Fred & Partners
Investor: Inmobiliaria Espacio
Výška: 226 m
Počet nadzemných podlaží: 45
Počet kancelárskych podlaží: 45
Podlažia parkovacích plôch: 6
Počet parkovacích miest: 947
Celková zastavaná plocha: 120 000 m2
Začiatok výstavby: 2004
Koniec výstavby: 2007
Miriam Turancová
Foto a vizualizácia: autorka
Článok bol uverejnený v časopise ASB.