Malý dom s veľkou strechou: Efektné a úsporné riešenie
Mladá rakúska rodina mala na svoj nový dom dve požiadavky. Trvali na tom, aby bol postavený z dreva, a zároveň mal mať v rámci tohto druhu domov čo možno najnižšiu cenu. Tieto požiadavky prijali ako výzvu architekti z ateliéru bogenfeld Architektur. Z ulice dnes vidno strmú antracitovosivú strechu vznášajúcu sa nad úzkym pruhom fasády na trávniku. Pod touto strechou sa ukrýva bohatý rodinný život.
Babičkin pozemok prišiel vhod
Pozemok so svojou vlastnou silnou aurou na okraji St. Peter in der Au kúpila babička klientky. V jednej časti sa nachádza staré sídlo, sever bol vyhradený ako stavebná pôda. Kedysi tu stála fara. Keď sa vnučke narodil prvý syn, zažiadalo sa urobiť zmenu. Rodičia zvažovali presun z Haagu do prírodného prostredia plného zelene. Atraktívnym sa pre nich stal pozemok babičky v Au.
V drevenom sa cítite hneď pohodlne
Stavitelia pristupovali k predstave budúceho domu aktívne – cestovali na staveniská, spoznávali okolie, absolvovali kurz „výstavby so slnkom“. Naučili sa, aká dôležitá je orientácia a štruktúra domu pre svetlo a úsporu energie. Čím viac sa naučili, tým viac preferovali drevo. Tvrdia, že v drevených domoch sa cítime okamžite pohodlne.
Strecha robí dom dokonalým
Architekti zvolili ako hlavnú črtu domu veľkú strmú sedlovú strechu. „Je to dokonalé: takáto strecha poskytuje tieň, chráni fasádu, môžete sedieť vonku, to bolo pre majiteľov dôležité,“ vysvetľujú svoje rozhodnutie.
Dom umiestnili takmer doprostred pozemku. Je skoro desať metrov široký a dvadsaťštyri metrov dlhý. Architekti vravia, že „dom sa kĺže na základovej doske suverénnym, elegantným a vzdušným spôsobom po lúke z východu na západ“. Ako pivnica domácim slúži starý drevený prístrešok. Veľký presah na jednej strane vytvára priestor na relax medzi interiérom a exteriérom.
Aká je dispozícia?
Príjemným riešením je vchod cez „gánok“ s posedením na dlhšej strane domu. Pri vstupe do domu je šatník, veľké okno zároveň ponúka priestor na uloženie topánok a na sadnutie alebo odloženie vecí.
Na opačnej strane sa nachádza betónové jadro, v ktorom je hygienické zázemie a špajza. Druhé betónové jadro je umiestnené za obývačkou spojenou s kuchyňou, situovali doň práčovňu a schody.
Na východnom konci domu je pracovňa, z hlavnej spálne je výhľad na kostolnú vežu. Galéria a otvorený strop až po strechu v časti obývacej izby umožňujú kontakt s druhým nadzemným podlažím.
Podkrovie ponúka na parapetoch pásu okien množstvo úložného priestoru, napríklad na knihy. Efektne v interiéri pôsobí trochu protirečivá kombinácia teplého dreva a chladného betónu.
Dôležitá flexibilita
Vonkajšia fasáda je zhotovená z vertikálne uložených smrekových lamiel. Špeciálnou úpravou dosiahli zrnitý, a pritom lesklý vzhľad, takmer ako koža koňa. Veľká časť prízemia je zasklená, čo umožňuje nielen priamy kontakt s okolím, ale najmä dostatok svetla i tepla (zo severnej strany, odkiaľ sa do domu vstupuje, je však okrem strešných len jedno okno).
Horné a prízemné podlažie možno kedykoľvek od seba oddeliť, čo umožňuje majiteľom domu veľkú flexibilitu. Autori projektu priznávajú, že dom nemá žiaden priamy vzťah k existujúcim budovám, vychádza výlučne z topografie, tvaru pozemku, svetových strán a potrieb rodiny.
Dom v St. Peter in der Au
Architektonický ateliér: bogenfeld Architektur
Lokalita: Au, Rakúsko
Rok realizácie: 2016
Sabína Zavarská
Foto: Violetta Wakolbinger