Mestská knižnica v historizujúcej vile dostala modernú prístavbu. Páči sa tu dospelým aj deťom

Partneri sekcie:

Moravské mesto Rožnov pod Radhoštěm potrebovalo rozšíriť kapacitu knižnice. Objekt historizujúcej vily, v bezprostrednej blízkosti mestského parku, tak doplnil nový presklený pavilón.

Pre Rožnov pod Radhoštěm predstavuje miestna knižnica nielen centrum pre čitateľov, ale je aj významným miestom na kultúrne a spoločenské aktivity. Navyše metodicky spravuje sedem knižníc v obciach priľahlého mikroregiónu a je partnerom mnohých spolkov a združení.

V urbanistickej štruktúre mesta predstavuje významný bod – leží na križovatke trás medzi sídliskami, školami, autobusovými zastávkami a poliklinikou na jednej strane a ZUŠ a centrom mesta na strane druhej. Je v bezprostrednej blízkosti mestského parku a dopravnej tepny.

mestska kniznica roznov (1)
mestska kniznica roznov (2)
mestska kniznica roznov (4)
mestska kniznica roznov (5)
mestska kniznica roznov (3)

Rastúci význam knižnice, sídliacej v malebnej historickej vile, vyvolal logickú potrebu jej rozšírenia. Preto sa rozhodlo o usporiadaní otvorenej architektonickej súťaže. Víťazný návrh vytvorilo architektonické štúdio ČTYŘSTĚN, ktoré prišlo s myšlienkou doplniť vilu o modernú prístavbu.

Dôležitý verejný priestor

Tá sa stala pomyselnou spojnicou medzi úplne novým verejným priestorom na nároží ulíc a záhradou knižnice. Došlo aj k pomyselnému otočeniu významu budov – z modernej prístavby je hlavná brána do knižnice, kde nechýba kaviareň a prednášková sála. Vila, ktorá prešla citlivou rekonštrukciou, sa premenila na pokojnú čitáreň, študovňu a administratívne zázemie.

mestska kniznica roznov (5)
Konštrukčne je prístavba riešená ako železobetónový skelet. | Zdroj: BoysPlayNice

Charakter priestorov je podčiarknutý aj architektonickým riešením. Interiér vily je tradičný, v arkieroch sú pôsobivé čitateľské zákutia. „Na mieste pôvodného vstupu vznikol nový zasklený arkier s výhľadom na priestranstvo pred knižnicou. Vďaka týmto zásahom dostáva dom úplne novú kvalitu. Z obytnej vily sa stala skutočná verejná stavba,“ vysvetľuje architekt Karel Kubza z ateliéru ČTYŘSTĚN.

Prístavba je naproti tomu jednoduchou zasklenou hmotou, otvára sa do záhrady sklenenou fasádou. Je venovaná novinkám, detským knihám, prednáškam a workshopom, nechýba ani kaviareň. Architekti zakomponovali do stien vysoké drevené regály, ktoré dopĺňajú nízke pojazdné police. Vďaka tomu pôsobí priestor maximálne vzdušne a variabilne sa prispôsobuje aktuálnym potrebám.

S dôrazom na ekológiu a energetickú efektivitu

„Dôležitým parametrom, ktorý ovplyvňuje podobu prístavby, je veľmi nízka energetická náročnosť stavby. Z nej vychádza kombinácia stavebných a technologických prvkov, ktoré sme pri návrhu použili,“ opisuje Karel Kubza. Na obvodovú konštrukciu prístavby autori zvolili superizolačné jednovrstvové tehlové murivo HELUZ Family 2in1 s hrúbkou 500 mm.

Voľbu materiálu vysvetľuje jeden z projektantov technickej dokumentácie Ing. Ondřej Gaudl: „Tento výrobok v sebe spája statickú i tepelnoizolačnú funkciu. Vyhovuje aj z hľadiska požiadaviek na prenos zaťaženia, zároveň s rezervou spĺňa prísne požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti obálky. Vďaka tomu sme nemuseli riešiť dodatočné zateplenie a riziká spojené s jeho realizáciou,“ vysvetľuje projektant výber tehly.

mestska kniznica roznov (2)
Charakter priestorov knižnice je podčiarknutý aj architektonickým riešením. | Zdroj: BoysPlayNice

Tá má súčiniteľ prechodu tepla na úrovni U = 0,11 W/(m2 . K), ide o najnižší súčiniteľ prechodu tepla jednovrstvového muriva na trhu. „Dôležité bolo aj to, že sme získali homogénny pevný podklad na realizáciu fasády, na ktorú sa kládli pomerne vysoké estetické nároky,“ dopĺňa Ondřej Gaudl.

Stavba, ktorá inšpiruje

Súčasťou kvalitnej obálky budovy je aj zelená strecha, ktorá znižuje prehrievanie v letných mesiacoch a pomáha s retenciou vody na pozemku. Jej presah pomáha tieniť zasklenú západnú fasádu. Vykurovanie a chladenie zaisťuje tepelné čerpadlo typu zem – voda s tromi zemnými vrtmi pod budovou.

„Aby sme mohli budovu tepelným čerpadlom chladiť aj v letných mesiacoch, je vykurovacie a chladiace potrubie vedené v strope,“ vysvetľujú architekti.  Rekonštrukcia a prístavba budovy rožnovskej knižnice získala cenu Stavba roku 2024, návrh uspel v konkurencii 120 ďalších stavieb.

Mestská knižnica Rožnov pod Radhoštěm

Ateliér: ČTYŘSTĚN
Lokalita: mesto Rožnov pod Radhoštěm
Autori: Ing. arch. Karel Kubza, Ing. arch. Milan Joja, Ing. arch. Tomáš Págo
Dizajnérsky tím: Ing. arch. Nikola Korábová, Ing. arch. Martina Fojtíková, Ing. arch. Marek Holán
Záhradné úpravy: Marek Holán
Orientačný systém, grafický dizajn: Lenka Mičolová
Zastavaná plocha: 295 m² (pôvodná budova knižnice), 582 m² (prístavba), 1 230 m² (spevnené plochy a vonkajšie úpravy)
Úžitková plocha: 458 m² (pôvodná budova knižnice), 458 m² (prístavba)

Preklad: Zuzana Kubalová