Mestský byt s prírodným charakterom
Už počas vysokej školy uvažoval architekt Martin Strobl mladší nad tým, ako moderným spôsobom zapracovať drevo do rekonštrukcie podkrovného bytu v prostredí veľkomesta. Jeho študentské vízie sa napokon naplnili. Dnes si užíva bývanie v centre rakúskeho mesta Graz.
Všetko začalo ešte počas vysokej školy, kedy sa ako študent architektúry zamýšľal nad možnosťami, ako bývať v centre miest. Predstavy bližšie rozpracoval aj vo svojej diplomovej práci s názvom Rozšírenie možnosti bývania v historickom centre mesta. V roku 2015 sa mu tieto idey podarilo premeniť na skutočnosť.
Priestranný a vzdušný interiér
Architekt poňal rekonštrukciu podkrovného priestoru s plochou 150 m2 moderne, avšak s dôrazom na prirodzené zakomponovanie dreva do mestského bytu. Počas rozsiahlej rekonštrukcie, ktorá trvala šesť mesiacov, došlo aj na zdvihnutie strechy orientovanej do ulice. Tak sa zjednotila hrebeňová línia so susednou strechou. Zo strany dvora pribudol vikier so vstavanou terasou.
Interiér historického podkrovia sa prevzdušnil a opticky otvoril. Ako náhradu pôvodnej väzby krovu sa použili dyhové dosky, ktoré sa zároveň stali charakteristickým vizuálnym prvkom interiéru. Kombinácia smrekového dreva v kombinácii s bielou farbou pripomína Škandináviu a majiteľov mysľou prenáša o tisícky kilometrov severnejšie. Drevo je ošetrené bielou lazúrou, ktorá zabraňuje jeho tmavnutiu a zároveň podporuje svetlosť priestoru.
Majiteľ poňal rekonštrukciu podkrovného bytu moderne.
Denné svetlo navodzuje pocit priestrannosti
Kombinácia denného svetla s nádychom škandinávskeho štýlu vydvihuje priestrannosť interiéru. Na prívode prirodzeného svetla do interiéru majú najväčší podiel dve sklenené priečelia: jedno s dĺžkou 14 metrov na severovýchodnej strane a druhé, väčšie, s dĺžkou 20 metrov na juhozápadnej strane. Autor sa v dôsledku zdvihnutia strechy na juhozápadnej strane rozhodol doplniť strechu o niekoľko strešných okien, aj keď pôvodnom projekte sa s nimi nepočítalo. Vzhľadom na ich polohu pod hrebeňom presvetľujú väčšiu hĺbku miestností, a tak majitelia nemusia dávať taký dôraz na používanie zdrojov umelého osvetlenia, ani počas oblačného počasia. „Priame osvetlenie takto inštalovaných stien a krycích plôch privádza strešnými oknami do miestnosti veľké množstvo svetla, takže priestory pôsobia vyššie a svetlejšie,“ vysvetľuje Martin Strobl.
Byt je plný denného svetla; najväčší podiel na tom majú dve sklenené priečelia a strešné okná VELUX.
Drevo patrí do mestských bytov
Byt mladého architekta je príkladom, ako možno dosiahnuť optickú ľahkosť podkrovného priestoru aj použitím tradičného materiálu, akým je drevo. Typické riešenie s viditeľnými krokvami nahradilo moderné, ale pritom prirodzené riešenie, ktoré drevo prirodzene integruje do mestského prostredia. Referencie na tento stavebný materiál sú čitateľné aj v exteriéri: drevené okná aj dvere vedúce na terasu, rovnako ako obklad z červeného smreka na fasáde vikiera.
Smrekové drevo v kombinácii s bielou farbou opticky otvára interiér.
Architekt: strobl architektur
Foto: Patricia Weisskirchner
ZDROJ: PR článok spoločnosti Velux Slovensko spol. s r.o.