Michal Kriลกtof z ateliรฉru CHYBIK + KRISTOF: Praha a Brno zรกvidia Bratislave progresรญvnosลฅ
ล tรบdio CHYBIK + KRISTOF zaloลพili v roku 2010 architekti Ondลej Chybรญk a Michal Kriลกtof. Ateliรฉr pracuje v oblasti architektรบry, urbanizmu a vรฝskumu, od rozvoja miest aลพ po verejnรฉ a sรบkromnรฉ budovy, priฤom svoje poboฤky mรก v Prahe, Brne, Bratislave a najnovลกie otvรกra aj jednu v Londรฝne. Za svoju doterajลกiu prรกcu bol ateliรฉr aj niekoฤพkokrรกt ocenenรฝ a v portfรณliu mรก vyลกe 500 projektov.
Architektonickรก kancelรกria sa stala vรฝznamnรฝm hrรกฤom predovลกetkรฝm na ฤeskom trhu โย znรกma je projektom rozลกรญrenia letiska Vรกclava Havla v Prahe, bytovรฝmi projektmi Modลanskรฝ cukrovar, Nuselskรฝ pivovar a mnohรฝmi ฤalลกรญmi. Svoje zรกmery vลกak realizuje aj na Slovensku a povesลฅ renomovanรฉho ateliรฉru nedรกvno potvrdil nรกvrhom bytovรฉho domu na Bottovej. O tom, ale aj ฤalลกรญch tรฉmach sme sa rozprรกvali so spoluzakladateฤพom ateliรฉru, Michalom Kriลกtofom.
V rozhovore s Michalom Kriลกtofom sa doฤรญtate:
- Akรฝ mรก nรกzor na sรบฤasnรบ Bratislavu
- ฤo presvedฤilo ateliรฉr zapojiลฅ sa do sรบลฅaลพe v bratislavskom downtowne
- Ako vnรญma ostrosledovanรฉ projekty v Prahe
- Na akรฝch vlajkovรฝch projektoch aktuรกlne kancelรกria pracuje
- V akom stave je nรกvrh najvyลกลกej budovy v ฤesku, ktorรบ navrhli CHYBIK + KRISTOF
- Ako chcรบ docieliลฅ vรคฤลกiu popularizรกciu ฤeskej architektonickej scรฉny vo svete
Naลกe hlavnรฉ mesto poznรกte veฤพmi dobre. Navrhli ste tu a zrealizovali niekoฤพko vรคฤลกรญch, ale aj menลกรญch projektov a aktรญvni ste tu dlhรฉ roky. Bratislava sa vลกak v poslednom obdobรญ dramaticky menรญ, ako ju vnรญmate?
Tฬazฬkaฬ otaฬzka na uฬvod. Suฬcฬasnaฬ Bratislava maฬ zlozฬiteฬ dedicฬstvo dopravnyฬch stavieb, ktoreฬ rozdelili mesto do mnozฬstva samostatnyฬch ostrovov. Dlhodobo tu chyฬbala viฬzia stavatฬ mesto pre cฬloveka, ktoryฬ chodiฬ pesฬo, s kvalitnyฬm verejnyฬm priestorom. Do toho prisฬla stavba naฬkupnyฬch centier, ktoreฬ vysali centrum. Stavali sa domy, ktoreฬ fungujuฬ viac ako soliteฬry nezฬ domy, ktoreฬ by tvorili kvalitnyฬ celok, a mnoho dฬalsฬiฬch veciฬ…
Mysliฬm, zฬe za posledneฬ roky sa veci, ktoreฬ sa tyฬkajuฬ mestotvorby, zlepsฬili. Verejnyฬ priestor je konecฬne doฬlezฬitaฬ teฬma pre vsฬetkyฬch akteฬrov tvorby mesta a soliteฬry zacฬiฬnajuฬ tvoritฬ noveฬ sฬtvrte. Lokalitu okolo projektu Sky Park by som nenazyฬval novyฬm centrom, ale subcentrom.
Precฬo?
Je vedlฬa historickeฬho centra, do urcฬitej miery zachovaฬva historickuฬ identitu. Je to polyfunkcฬneฬ uฬzemie, mesto sa tu nadychuje k potrebaฬm najnovsฬieho sฬtandardu priestorov pre praฬcu i byฬvanie. Bratislava zaฬvidiฬ Prahe a Brnu kvalitu mestskeฬho prostredia a urbanizmu, Praha a Brno zase zaฬvidia Bratislave progresiฬvnostฬ.
Na Slovensku ste nedaฬvno zabodovali novyฬm projektom bytoveฬho domu na Bottovej ulici v bratislavskom downtowne. Cฬo vaฬs presvedcฬilo zapojitฬ sa do architektonickej suฬtฬazฬe spolocฬnosti Immocap na premenu tohto brownfieldu?
V kraฬtkosti, jasnyฬ zaฬmer developera nebuฬratฬ, ale zachovatฬ historickyฬ objekt, znaฬmy ako Design Factory, a doplnitฬ ho novou funkciou byฬvania. Nebuฬratฬ, ale spaฬjatฬ stareฬ s novyฬm, je nasฬa oblฬuฬbenaฬ teฬma.
Bytovyฬ dom ste navrhli praฬve nad byฬvalou Design Factory, teda historickou zaฬmocฬniฬckou dielnฬou. O rezidencฬnej budove je znaฬme takmer vsฬetko, o obnove Design Factory minimum. Ako sa zmeniฬ historickyฬ objekt?
Nasฬiฬm zaฬmerom bolo a je zachovatฬ z poฬvodnej zaฬmocฬniฬckej dielne maximum. Poฬvodnaฬ konsฬtrukcia a hlavnyฬ priestor haly preto zostanuฬ. Okrem toho sa fasaฬda dielne po celom obvode prepojiฬ s okoliฬm zniฬzฬeniฬm parapetov a vytvoreniฬm vstupov zo vsฬetkyฬch straฬn. Dom je tak integrovanyฬ do svojho okolia v raฬmci parteru i s funkciou byฬvania nad niฬm. Na finaฬlnom riesฬeniฬ sa esฬte pracuje.
Kedysi isฬlo o kultuฬrne srdce Bratislavy. Bude v zaฬmocฬniฬckej dielni zachovanaฬ kultuฬrna funkcia?
Priestory dielne obsahujuฬ v malej miere vstupneฬ lobby do rezidencฬnej cฬasti, vaฬcฬsฬia cฬastฬ priestoru je navrhnutaฬ ako flexibilnyฬ priestor, ktoryฬ moฬzฬe sluฬzฬitฬ ako galeฬria, kaviarenฬ alebo resฬtauraฬcia. Zaฬmerom projektu je vytvoritฬ mozฬnostฬ pre zachovanie kultuฬrnej funkcie.
Plaฬnujete priniestฬ svoj rukopis aj do inyฬch projektov v Bratislave cฬi dฬalsฬiฬch miest na Slovensku?
Na Slovensku funguje nasฬa bratislavskaฬ pobocฬka uzฬ nejakyฬ cฬas. Kolฬko projektov sa naฬm tu podariฬ zrealizovatฬ, nezaฬlezฬiฬ na naฬs. Budฬ musiฬme vyhratฬ nejakuฬ verejnuฬ suฬtฬazฬ, alebo bytฬ osloveniฬ k spolupraฬci na suฬkromnom projekte. Za celeฬ nasฬe poฬsobenie na Slovensku sme pracovali na mnozฬstve projektov, niektoreฬ sme nevyhrali, niektoreฬ, ktoreฬ sme vyhrali, sa stopli a niektoreฬ zase pokracฬujuฬ.
Rozumiem, opyฬtam sa inak. Ktoryฬ development je pre vaฬs zaujiฬmavyฬ dnes a bude aj v buduฬcnosti?
Zaujiฬmavyฬm a aktiฬvnym projektom, na ktorom pracujeme, je brownfield Merina v Trencฬiฬne pre firmu Occam spolu s architektmi Oliverom Sadovskyฬm a Igorom Markom. Pre nasฬu bratislavskuฬ pobocฬku je tiezฬ neobvykleฬ, zฬe nasฬi lฬudia tu nepracujuฬ len na slovenskyฬch projektoch, ale cฬasto riesฬia aj zaฬmery v Cฬeskej republike alebo inde v zahranicฬiฬ.
Podฬme do Cฬeska. V Prahe dnes rezonujuฬ dva velฬkeฬ zaฬmery. Zacฬnime obrovskyฬm projektom novej Vltavskej filharmoฬnie, ktoruฬ buduฬ realizovatฬ architekti z Bjarke Ingels Group. Ako hodnotiฬte viฬtฬaznyฬ naฬvrh daฬnskeho atelieฬru?
Z naฬvrhov, ktoreฬ boli finaฬlne oceneneฬ, je jednoznacฬne najlepsฬiฬ. Pre mnฬa je to trochu osobneฬ, pretozฬe som v BIG pracoval a maฬm tam velฬa kamaraฬtov. Bolo vidno, zฬe suฬ v raฬmci filharmoฬniiฬ โvykresleniฬโ, bola to ich v poradiฬ 10. suฬtฬazฬ na filharmoฬniu a prvaฬ viฬtฬaznaฬ. Takzฬe to nie je o sฬtฬastiฬ, ale o vydretom, zasluฬzฬenom viฬtฬazstve.
Pyฬtam sa preto, lebo architektonickej suฬtฬazฬe sa zuฬcฬastnila aj vasฬa kancelaฬria a projektom sa prezentujete na svojom webe. Z cฬoho ste vychaฬdzali pri svojom naฬvrhu novej filharmoฬnie?
Aฬno, boli sme vybratiฬ ako jeden z atelieฬrov, ktoryฬ suฬtฬazฬnyฬ naฬvrh spracovaฬval. Autorsky sme na nฬom spolupracovali s holandskyฬm atelieฬrom Mecanoo. Bola to velฬmi dobraฬ spolupraฬca, paฬtฬdesiat na paฬtฬdesiat. Atelieฬr Mecanoo prisฬiel so skuฬsenostฬou v raฬmci prevaฬdzky a funkcฬnosti, my so znalostฬou kontextu.
Nasฬou snahou bolo vytvoritฬ extreฬmne urbaฬnnu, mestotvornuฬ filharmoฬniu, ktoraฬ bude dotvaฬratฬ ulice, naฬbrezฬie, vytvoriฬ noveฬ kultuฬrne naฬdvorie a svojou formou zaฬpadne do kvalitnej urbaฬnnej sฬtruktuฬry Prahy.
Druhyฬ projekt, ktoryฬ rozpuฬtal v Prahe velฬkuฬ diskusiu, je priestor pred Hlavniฬm naฬdrazฬiฬm, resp. odbavovacou halou z roku 1977. Taฬto premena sa uskutocฬniฬ pod taktovkou Henning Larsen Architects. Ako sa pozeraฬte na ich koncept a cฬo ste chceli priniestฬ do tohto priestoru svojiฬm projektom?
Sme architekti, ktoriฬ vniฬmajuฬ historickuฬ vrstevnatostฬ nasฬich miest, cฬi uzฬ Bratislavy alebo Prahy, ako velฬmi doฬlezฬituฬ hodnotu. Mysliฬm, zฬe nasฬa generaฬcia sa snazฬiฬ pochopitฬ a ocenitฬ nielen kvalitnuฬ hitorickuฬ architektuฬru 19. storocฬia alebo funkcionalizmu, ale aj architektuฬru 60. a 70. rokov.
Aj preto sme sa v nasฬom naฬvrhu snazฬili pochopitฬ koncept poฬvodnyฬch architektov odbavovacej haly Hlavniฬho naฬdrazฬiฬ โ Josefa Dandy, Jana Sฬraฬmeka, Aleny Sฬraฬmkovej a Jana Bocฬana. Chceli sme maximaฬlne resฬpektovatฬ poฬvodnuฬ stavbu a tomu, cฬo maฬ zmysel, priniestฬ novou vrstvou sviezฬu orientaฬciu cฬi funkcฬnostฬ.
Hodnotitฬ viฬtฬaznyฬ naฬvrh nechcem, to urobila porota a teraz verejnostฬ. Naฬzor na to, ako zachaฬdzatฬ s danyฬm priestorom, je v nasฬom naฬvrhu.
Vsฬimol som si vyฬstavbu novej haly v Jihlave, ktoruฬ ste navrhli. Zaujala ma svojou multifunkcฬnostฬou vraฬtane bezฬeckeฬho ovaฬlu na streche. Cฬo vaฬs pri tomto zaฬmere zaujalo a precฬo ste donฬ sฬli?
Je to doฬlezฬitaฬ verejnaฬ budova v centre mesta a vyฬznamnaฬ uฬloha pre architekta. Zaฬsadneฬ bolo rozhodnutie poslancov mesta, ktoriฬ nesฬli โlฬahsฬou cestouโ, teda postavitฬ najvaฬcฬsฬiu verejnuฬ investiฬciu posledneฬho desatฬrocฬia niekde na poli za mestom popri dialฬnici. Nachaฬdzatฬ sa bude v centre mesta, kde investiฬcia moฬzฬe ozฬivitฬ celuฬ Jihlavu. Svojiฬm umiestneniฬm bude hala pokracฬovatฬ nielen v tradiฬcii hokejoveฬho klubu, ale bude sluฬzฬitฬ aj detฬom z okolityฬch sฬkoฬl, kultuฬre cฬi vyฬstavniฬctvu.
Navrhli ste aj najvysฬsฬiu budovu Cฬeskej republiky โ Ostrava Tower s vyฬsฬkou 235 metrov. Jej vyฬstavbe ale braฬnia noveฬ geologickeฬ zistenia na pozemkoch, kde maฬ mrakodrap vyraฬstฬ. Maฬ projekt z vaฬsฬho pera esฬte buduฬcnostฬ?
Pracovali sme na tomto projekte a spracovali architektonickuฬ sฬtuฬdiu. Finaฬlne posuฬdenie statiky, podlozฬia, ekonomiky projektu, ale aj situaฬcia v danom cฬase na trhu, covid, potreba etapizaฬcie i celkoveฬho financovania nakoniec vyuฬstili v potrebu budovu prekreslitฬ z jednej vezฬe na dve. Mesto sa s developerom nakoniec dohodlo na vypiฬsaniฬ medzinaฬrodnej architektonickej suฬtฬazฬe, ktoraฬ momentaฬlne prebieha. Nakoniec sme sa rozhodli suฬtฬazฬe nezuฬcฬastnitฬ.
Akeฬ vlajkoveฬ projekty pripravujete v Cฬeskej republike?
Momentaฬlne projektujeme velฬkuฬ sฬkolu v Starej Boleslavi, galeฬriu v Uฬstiฬ nad Orliciฬ a staviame aj dva projekty v mieste byฬvalyฬch brownfieldov v Prahe: Modrฬanskyฬ cukrovar a Nuselskyฬ pivovar. Po pauze pokracฬujeme v projekcii noveฬho siฬdla Lesov Cฬeskej republiky a povolฬujeme aj projekt noveฬho modelu dostupneฬho mestskeฬho byฬvania pre Brno. Je to pestreฬ.
Ak to vezmeme celkovo, vo vasฬom portfoฬliu sa nachaฬdzajuฬ naฬvrhy medzinaฬrodneฬho formaฬtu, ale aj lokaฬlne realizaฬcie. Na zaฬklade cฬoho si vyberaฬte, do akeฬho projektu poฬjdete?
Musiฬ tam bytฬ motivaฬcia, cฬi uzฬ je to zadanie od klienta, ktoryฬ chce niecฬo viac, ako je bezฬneฬ, alebo zaujiฬmavaฬ teฬma, miesto, ktoreฬ naฬs nadchne. Na velฬkosti nezaฬlezฬiฬ, zaฬlezฬiฬ na vyฬzname projektu, budฬ spolocฬenskom, alebo pre naฬsฬ atelieฬr. Musiฬ naฬm to daฬvatฬ zmysel.
Na architektonickej sceฬne ste 14 rokov. Poznajuฬ vaฬs uzฬ v zahranicฬiฬ alebo suฬ cฬeskeฬ a slovenskeฬ atelieฬry vo svete prehliadaneฬ?
Tฬazฬko hodnotitฬ, do akej miery naฬs v zahranicฬiฬ poznajuฬ. Stretaฬvame sa pomerne cฬasto s tyฬm, zฬe napriฬklad vinaฬrstvo Lahofer alebo Galeฬriu naฬbytku poznajuฬ. Na โvyvezeniฬโ nasฬej cฬesko-slovenskej tvorby do zahranicฬia ale pracujeme niekolฬko rokov. Jednyฬm z poslednyฬch krokov je vydanie nasฬej prvej knihy Crafting character s vydavatelฬstvom Frame, ktoreฬ naฬs pred dvomi rokmi oslovilo s ponukou napiฬsatฬ o nasฬom atelieฬri knihu.
Celkovo je cฬesko-slovenskaฬ architektuฬra i nasฬa architektonickaฬ sceฬna vo svete maฬlo znaฬma, je introvertnaฬ. V nasledujuฬcich rokoch maฬme plaฬn spolu s Cฬeskou komorou architektov vytiahnutฬ do zahranicฬia nasฬu generaฬciu cฬeskyฬch architektov, teda viacereฬ atelieฬry, aby sme to zmenili.
Nedaฬvno ste otvorili novuฬ kancelaฬriu v Londyฬne. Pomoฬzฬe to k tomu, aby ste sa dostali zo stredoueroฬpskej architektonickej sceฬny viac do sveta?
Londyฬn je najvaฬcฬsฬie centrum architektuฬry, ktoreฬ v Euroฬpe maฬme. Ani Berliฬn, ani Pariฬzฬ nie suฬ takyฬm centrom naฬsฬho odvetvia v kazฬdej sfeฬre, ako je Londyฬn. Rada medzinaฬrodnyฬch sฬpecialistov, s ktoryฬmi uzฬ teraz pracujeme, majuฬ siฬdlo praฬve tu. No a cฬo sa tyฬka projektov v zahranicฬiฬ, tak uzฬ teraz pracujeme na projekte v hlavnom meste Nemecka, Albaฬnska a v Slovinsku. Vsฬetko suฬ to projekty vo vyฬstavbe alebo v raฬmci povolฬovania, takzฬe Londyฬn je jednyฬm z prirodzenyฬch krokov.
MICHAL KRISฬTOF
Je spoluzakladatelฬom sฬtuฬdia CHYBIK + KRISTOF. Narodil sa na Slovensku, sฬtudoval architektuฬru a urbanizmus na VUT v Brne a na Sint-Lucas v Gente v Belgicku. Pracoval so skupinou Bjarke Ingels Group v Kodani. Vyucฬoval na Fakulte architektury VUT v Brne a na Fakulte umeฬniฬ a architektury TU v Liberci, bol hostฬujuฬcim kritikom na VSฬVU v Bratislave, na Cornell University v USA a na Politecnico di Milano. Spolu so sฬtuฬdiom ziฬskal mnozฬstvo oceneniฬ vraฬtane AR Design Vanguard 2019 a zuฬcฬastnil sa na bienaฬle architektuฬry v Tbilisi s projektom OUT-HABIT.
ONDRฬEJ CHYBIฬK
Je spoluzakladatelฬom sฬtuฬdia CHYBIK + KRISTOF. Sฬtudoval architektuฬru a urbanizmus na VUT v Brne, na TU Graz a na ETH Zurich. Jeho praฬca bola vystavenaฬ v MoMA NYC. Pracoval vo viedenskom atelieฬri PPAG. Ucฬil na Fakulte architektury VUT v Brne a na Fakulte umeฬniฬ a architektury TU v Liberci. Bol hostฬujuฬcim kritikom na FAD STU v Bratislave a na Politecnico di Milano. Bol cฬlenom medzinaฬrodnyฬch poroฬt architektonickyฬch suฬtฬazฬiฬ cฬi naฬrodnyฬch cien za architektuฬru. Spolu so sฬtuฬdiom ziฬskal mnozฬstvo oceneniฬ vraฬtane AR Design Vanguard 2019 a zuฬcฬastnil sa na bienaฬle architektuฬry v Tbilisi s projektom OUT-HABIT.