Minidom ako hra rôznych úrovní: výšky a hĺbky, vonkajška a vnútra
Nemecký vidiek sa v mnohom podobá nášmu, ale okrem samostatných domov a anonymných dedín, ktoré vyzerajú jedna ako druhá, sa rozrastajú aj mestá. Na ich okraji je neraz architektonický chaos. Podobným prípadom je východný breh jazera Ammersee, ktorý leží neďaleko Mníchova. Nachádza sa tu dom, ktorý kontrastuje s nenápadným prostredím: Čierny dom z dielne ateliéru BUERO WAGNER. Čím je špecifický?
Nový prvok rôznorodého súboru
Malý čierny dom je umiestnený medzi dvoma inými stavbami. Stojí v tesnej blízkosti obytného domu pre viaceré rodiny a druhým, vzdialenejším, susedom je kancelárska budova. Vzhľadom na to, že architekti zvolili tvar a fasádu domu, ktoré vyniknú, ostatné stavby popri ňom opticky zanikajú a môžeme ho vnímať ako samostatnú budovu. Navyše, ani dve už predtým existujúce budovy nepôsobili konzistentne, takže nedošlo k narušeniu celku, práve naopak. Čierny dom vytvára ďalší prvok tohto rôznorodého súboru.
Hra s výškou podlahy
Originalita stavby vyplýva zo sklonu a tvaru pozemku. Dohromady „naskladané“ miestnosti pracujú s rôznymi úrovňami podlahy. Tieto výškové rozdiely si môžete všimnúť nielen na tvare strechy, ale pri pohľade na terasu a suterén zvonku. Hranice medzi interiérom a exteriérom ruší veľký výrez v betónovej konštrukcii orientovaný smerom k malému lesu.
Ako je riešená dispozícia
Na neveľkej podlahovej ploche domu je uložené všetko potrebné, ale nič navyše. Na prízemí sa nachádza kuchyňa spojená s obývacou a jedálenskou časťou. Spálňa s otvorenou kúpeľňou je v suteréne. Jedálenský priestor dennej miestnosti je oproti vstupu a kuchyni vyvýšený a pokračuje exteriérovou drevenou terasou. Dve otočné okná na severnej a západnej fasáde po otvorení tvoria zaujímavý výtvarný efekt – svetlý vzdušný výrez v tmavej podobe domu. Strecha nad obytným priestorom je sedlová, nad vchodom, ktorý je „nalepený“ na vedľajší dom, plochá.
Tvary a materiály
Interiéru aj exteriéru domu vládne drevo. „Systém panelového vykurovania sme integrovali do betónových stropov, podláh a stien, ktoré pôsobia ako zásobník tepelnej energie. Podlahové a stropné dosky si nevyžadovali ďalšie úpravy, iba obrúsenie, aby sa zviditeľnil kamenný vzor. Betónové steny a stropné plochy sú opieskované,“ vysvetľujú autori.
Opálená fasáda má výhody
Už na prvý pohľad je jasné, prečo tento dom nesie názov čierny – jeho fasáda je z opáleného dreva. Architektonický koncept odmietal chemické ošetrenie dreva.
V dôsledku karbonizácie (ako sa tento proces ošetrenia dreva nazýva) dosky odpudzujú vodu a sú odolné proti hubám.
Architektonický ateliér: BUERO WAGNER, Fabian A. Wagner
Tím: Fabian A. Wagner, Sophia Eun Joo Pfeiffer, Maxi
Lokalita: Breitbrunn am. Ammersee, Nemecko
Plocha: 80 m2
Realizácia: 2018
Foto: Florian Holzherr