Vily Liboc
Galéria(26)

Zničenú secesnú vilu v Prahe nahradili tri moderné domy vznášajúce sa nad terénom

Partneri sekcie:

Na mieste, kde kedysi býval zarastený svah, vyrástla trojica domov. Majú síce rozdielne veľkosti, ale spája ich architektúra, minimalistická forma aj zámer vytvoriť pokojnú atmosféru.

Na pozemku v pražskej časti Liboc vznikol obytný súbor, ktorý citlivo reaguje na charakter okolitej zástavby aj špecifickú morfológiu terénu. Tvoria ho tri objekty – rodinná vila investora, viladom so štyrmi bytovými jednotkami a menší rodinný dom.

Architektonickým zámerom bolo minimalisticky doplniť existujúcu vidiecku štruktúru. Každá zo stavieb nadväzuje na tradičnú architektúru tejto lokality svojim tvarom, veľkosťou a strechami. Domy sú umiestnené tak, aby rešpektovali skalnú stenu, ktorá tvorí ich prirodzenú hranicu na južnej strane. Zároveň sú voči sebe pootočené, čím sa prispôsobujú usporiadaniu miestnej rustikálnej zástavby.

Príbeh modernej premeny

Ako uvádza Linka News, Libocká ulica, ktorá sa tiahne od Petřina k Libockému rybníku a Litovickému potoku, na prvý pohľad nevyzerá ako prívetivá časť Prahy. Zo severnej strany hraničí s historickou Oborou Hvězda, zatiaľ čo na severnom okraji je zlom a klesajúci svah. Južnú stranu lemujú staršie radové domy a zvyšky impozantných predmestských víl z konca 19. storočia.

vily liboc praha (4)
vily liboc praha (3)
vily liboc praha (1)
vily liboc praha (2)
vily liboc praha (5)
vily liboc praha (6)
vily liboc praha (7)
vily liboc praha (8)

Tesne nad miestom, kde sa ulica láme smerom ku kostolu sv. Fabiána a Šebastiána v Liboci, sa nachádza jeden z najzaujímavejších pozemkov na Libockej ulici. Kedysi tu stála secesná Eysseltova vila pripisovaná architektovi Bohumilovi Hübschmannovi. Vilu, ktorá bola dlho opustená a zarastená, v roku 2018 zničil požiar a následkom toho sa majiteľ rozhodol pozemok predať.

Toto miesto bolo výnimočné nielen kvôli svojej pohnutej histórii, ale aj pre svoje unikátne umiestnenie. Výškový rozdiel medzi ulicou a južným okrajom pozemku, kde sa nachádza Obora Hvězda, je až štrnásť metrov. Navyše je rozdelený výraznou pieskovcovou skalou, ktorá miestami dosahuje výšku až desať metrov.

Pôvodná vila kedysi stála v spodnej časti pozemku, tesne pri ceste, ale takéto umiestnenie nebolo pre nové domy reálne. Postupným dialógom s klientmi a úradmi vznikla minimalistická podoba domov. Architekti zo štúdia Martin Cenek Architecture na tomto mieste navrhli obytný súbor, ktorý tvorí tri objekty. Inžinieri túto výstavbu dokončili v roku 2022.

vily liboc praha (9)
Všetky tri stavby obsahujú dve bežné obytné podlažia a podkrovie. | Zdroj: Martin Čeněk

Elegancia nad skalným múrom

Všetky tri budovy sú opticky posunuté o jedno poschodie vyššie nad úroveň prízemia. Ich biele archetypálne abstrahované hmoty teda pôsobia akoby sa vznášali nad menším a hmotovo diferencovaným, nižším podlažím. Exteriér využíva kombináciu hladkej bielej omietky, prírodného dreva so zvislým latovaním (ošetreného olejom) a bieleho perforovaného vlnitého plechu. Ďalšie detaily zahŕňajú pozinkované oceľové prvky a sivé lakované oplotenie smerom do ulice.

Strechy dvoch krajných domov sú navrhnuté ako valbové, aby zjemnili celkovú hmotu. Medzi budovami sa nachádza priečelie, ktoré sa rozširuje, a tým odhaľuje skalný múr. Uličná fasáda domov pôsobí mestským dojmom vďaka kamennej dlažbe a novovysadeným stromom, zatiaľ čo záhrada za domami si zachováva prirodzený, divoký charakter s pôvodnou vegetáciou.

vily liboc praha (21)
Interiéry všetkých domov sú navrhnuté v podobnom štýle. | Zdroj: Martin Čeněk

Vyvýšená poloha s ponúkanými výhľadmi na Liboc a vzdialené Šárecké skaly si vyžiadala orientáciu okien na sever, smerom k rušnej ulici. Toto usporiadanie okien bolo navrhnuté tak, aby zdanlivo náhodne rozmiestnené rôzne typy a veľkosti okien v uličnej fasáde mohli optimálne rámovať a zdôrazniť výhľady.

Bezrámové zasklenie na fasáde umožňuje, aby výhľady na libocký kostol alebo horizont s prírodou divokej Šárky boli hlavným prvkom, zatiaľ čo záhradné fasády sú maximálne otvorené do krajiny veľkoplošným bezrámovým zasklením.

Všetky tri stavby obsahujú dve bežné obytné podlažia a podkrovie. Spodné podlažie slúži ako vstup pre oba domy. Stredný bytový dom zahŕňa spoločný priestor a prístup k centrálnemu exteriérovému schodisku, ktoré spolu s výťahom, obsluhuje vstupné podlažia bytových jednotiek – dvoch mezonetov a dvoch podkrovných bytov. Rodinná vila investora sa odlišuje v riešení záhrady, kde sú pridané objemy vnútorného bazéna a vonkajšej kuchyne, pričom vegetačné strechy vytvárajú priestor medzi nimi na terase.

vily liboc praha (16)
V dome investora nájdeme točité monolitické železobetónové schodisko, ktoré spája všetky podlažia. | Zdroj: Martin Čeněk

Schody ako umelecké prvky moderného dizajnu

Základným prvkom všetkých domov sú ich schodiská. V dome investora nájdeme točité monolitické železobetónové schodisko, ktoré spája všetky podlažia a vytvára vertikálny pohľad cez celý priestor. Toto „in-situ“ schodisko bolo navrhnuté ako plastická forma s výrazným vizuálnym vplyvom, viditeľná dokonca aj z ulice cez presklenú lodžiu na fasáde. Jeho dizajn dopĺňa veľmi jemné madlo z ohýbanej, zváranej a lakovanej bielej ocele.

Menším rodinným domom vedie ľahké oceľové schodisko natreté na bielo, s jemnou zváranou cik-cak konštrukciou. Stredný bytový dom je vybavený exteriérovým oceľovým schodiskom so stupňami z priesvitných roštov, ktoré poskytujú kontakt s masívnou skalnou stenou.

Interiéry všetkých domov sú navrhnuté v podobnom štýle: s použitím pohľadového betónu, bielej omietky, dubových podláh a vstavaného nábytku v kombinácii bielej farby a prírodnej dubovej dyhy. V obslužných priestoroch sú podlahy pokryté šesťhrannou mozaikou v dvoch odtieňoch sivej, zatiaľ čo steny kúpeľní a krytej plavárne v dome investora sú upravené svetlosivou stierkou.

vily liboc praha (11)
Všetky tri stavby obsahujú dve bežné obytné podlažia a podkrovie. | Zdroj: Martin Čeněk

Zámerom bolo vytvoriť pokojnú, jednoduchú atmosféru pre život obyvateľov a zabezpečiť kvalitné prvky voľne stojaceho nábytku. Naopak, vila investora je pre kolekciu súčasného českého umenia charakteristická výraznou farebnosťou.

Stavba bola realizovaná prevažne ako monolitická železobetónová konštrukcia s viditeľnými spodnými lícami stropných dosiek v kombinácii s oceľovými stĺpmi. Tepelný komfort zabezpečujú tepelné čerpadlá vzduch-voda, pričom vykurovanie je realizované teplovodným podlahovým systémom. Všetky budovy majú nútené vetranie s rekuperáciou tepla a klimatizáciou. Všetky tri domy boli postavené v pasívnom štandarde ako mimoriadne energeticky úsporné.

Pod Hvězdou

Lokalita: Libocká, Praha – Liboc, ČR
Autori: martin cenek architecture
Zastavaná plocha: 716 m2
Úžitková plocha: 1 396 m2
Projekt a realizácia: 2019 – 2022