Mobilné domy na báze dreva
Galéria(11)

Mobilné domy na báze dreva

Partneri sekcie:

Stabilné drevené konštrukcie možno dnes nahradiť aj tzv. mobilnými domami. Je to určitá alternatíva bývania, ktorá sa využíva najmä pri obmedzenej pevnej výstavbe. Tieto stavby majú minimálne požiadavky na úpravu terénu, nevyžadujú murovanú základovú dosku a dajú sa premiestniť pomocou špeciálneho podvozku na určené miesto.

Myšlienka vymeniť klasické murované domy za mobilné sa zrodila približne pred 40 rokmi v západnej Európe a USA. Mobilné domy sa tam využívajú najmä na rekreačné účely. Vyskytujú sa v kempoch, osadách aj na súkromných pozemkoch. Na rozdiel od karavanov sú mobilné domy väčšie a priestrannejšie, zariadené nábytkom v bežnej veľkosti. Ponúkajú komfortné bývanie, plne porovnateľné s bežným bytom.

Na celoročné bývanie sa používajú domy so zateplením (s dvojitým zasklením a zosilnenou izoláciou v podlahe, stenách a strope). Tieto stavby sa v priestore dajú premiestniť na miesto určenia. Ich premiestňovanie však nie je také jednoduché ako pri maringotkách či karavanoch.

Montáž mobilných domov
Tieto konštrukcie nevyžadujú klasickú murovanú základovú dosku a majú rýchly čas dodania (maximálne tri mesiace od objednávky). Za tento čas sa jednotka v montážnej hale zhotoví, vybaví nábytkom, odvezie na miesto určenia a pripojí pohyblivými či pevnými prívodmi na vopred pripravené inžinierske siete. Po pripojení možno okamžite tieto domy využívať.

Rozmery domov sa pohybujú v rozpätí od 14 do 140 m2 a možno ich ľubovoľne usporiadať do sústav na šírku či dĺžku alebo do tvaru L či U. Dôležitou súčasťou mobilných domov je podvozok s nápravami, ktorý v prípade potreby umožní kedykoľvek v budúcnosti okamžité a rýchle presťahovanie celého domu. Po ukotvení domu sa dom umiestni na betónové pätky. Mobilné domy spĺňajú všetky bezpečnostné a hygienické normy.

Základný modul mobilného domu Rozšírený variant rodinného domu zložený zo štyroch modulov
Rozšírený variant rodinného domu zložený z troch modulov


Skladba obvodových stien a stropov

Mobilné domy sa môžu vyrábať z materiá­lov na báze hliníka, plastov, alebo dreva. U nás sa stretávame najmä s konštrukciami na báze dreva. Rám obvodových stien a stropov takýchto domov sa skladá z drevených hranolov a vypĺňa ho tepelná izolácia, napríklad polystyrén rôznej hrúbky, ktorá sa určuje podľa použitia domu.

Pri rekreačných chatách sa používa polystyrén s menšou hrúbkou ako pri rodinných domoch. Pri jednotlivých stenách je vrstva polystyrénu zakrytá OSB doskami, na ktoré sa z vonkajšej časti pripevní drevený rošt s obložením z PVC alebo dreva. Na vnútornej časti steny sa nachádza parotesná zábrana. Na nej je OSB doska a sadrokartón alebo drevené obloženie s povrchovou úpravou.

Vnútorné steny (priečky) sa skladajú zo sendvičových drevených panelov, ktoré obsahujú rozvody všetkých inštalácií. Z vonkajšej strany sa nachádza zateplenie extrudovaným polystyrénom, na ktorý sa nanáša štrková akrylátová omietka. Strop má z vnútornej strany takisto OSB dosku a povrchovo upravený sadrokartón alebo drevené obloženie. Na OSB doske je pripevnený drevený rošt s izoláciou z minerálnej vaty a z vonkajšej strany je opäť OSB doska.

Výplňové otvory (okná, dvere) v obvodových stenách sú z plastových profilov bielej farby, môžu byť i v dezéne dreva alebo celodrevené (so skladanými zárubňami).

Europanel – technológia bez dreveného stĺpika Rám obvodových stien a stropov sa skladá z drevených hranolov a je vyplnený tepelnou izoláciou.

Dnes sa na výstavbu domov používajú tzv. europanely, ktoré pozostávajú zo sadrokartónu, OSB dosky, extrudovaného polystyrénu, fólie z PVC, OSB dosky, zatepľovacieho systému (tvrdený polystyrén, rabicové pletivo) a omietky perlinky. Konštrukciu obvodových stien netvoria drevené stĺpiky, ale iba polystyrén. Spoj OSB dosiek sa prekrýva úzkym pásikom (z OSB dosiek), ktorý je z oboch strán a nahrádza drevené stĺpiky. Pri stropných konštruk­ciách sa používajú drevené I-profily s výplňou z minerálnej vaty.

Podlaha
Podlahu tvoria OSB dosky s parotesnou zábranou. Na nich sa nachádza celodrevený rám s fungicídnym náterom, v ktorom sa nachádza tepelná izolácia vo forme minerálnej vaty a rozvody všetkých izolácií. Konštrukciu zakrýva podlaha z OSB dosiek a dilatačná izolačná vrstva. Po dokončení stavby sa na povrch uloží podlahová krytina.

Podlaha mobilného domu s tepelnou izoláciou a rozvodom inštalácií Vnútorná priečka s rozvodmi všetkých inštalácií

Konštrukcia a typ strechy
Strechu tvorí celodrevená konštrukcia, zostavená zo smrekových krokiev. Na krokve je parotesná zábrana, latovanie a strešná krytina. V streche sa môže inštalovať odvetranie, satelitný a televízny rozvod a tepelná izolácia z minerálnej vlny. Krytinu obvykle tvorí oceľový povrchovo upravený profilovaný plech. Sklon strechy je 18 až 20° a odkvapy i zvody sú plastové podľa farby strechy. Pri mobilných domoch sa zvyčajne robia strechy v šikmom vyhotovení, ale možno zhotoviť aj ploché strechy.

Vybavenie mobilných domov
Každý mobilný dom obsahuje základné vybavenie, ktorého súčasťou je obývacia izba, jedáleň, spálňa, kuchyňakúpeľňa. Dom možno dodať aj bez nábytku. Rozvody vody a odpady sú už zapracované do stien mobilných domov a pripravené na pripojenie na vodovodné prípojky. Elektroinštalácia sa v stenách vedie v plastových rúrkach a je pripravená na pripojenie variča, elektrického vykurovania a iných elektrospotrebičov. Do domu možno dodať kozub aj klimatizačné zariadenie. Vykurovanie môže byť v troch variantoch, t. j. elektrické, plynové alebo individuálne.

Tvary drevostavieb

Mobilný dom sa vyrába v základných moduloch 3,6 × 8 m, 4 × 8 m alebo 4 × 10 m, ktoré sú vhodné na prevoz. Na prepravu mobilných domov sa používa špeciálny ťahač s návesom a na naloženie domu na ťahač a zloženie z neho sa používa autožeriav. Keďže mobilné domy sa prispôsobili na prevoz, majú obmedzenú šírku. Upevnenie domu na nákladnú súpravu sa musí vykonať dôkladne, a to z dôvodu bezpečného prevozu domu na miesto určenia. Spojením niekoľkých základných modulov možno mobilné domy rozšíriť a zároveň tak vytvoriť rozličné tvary týchto obydlí.

Ing. Hana Frydrychová
Foto: autorka

Autorka je absolventkou Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzity v Brne v odbore Drevostavby a drevené prvky stavieb.

Recenzoval Pavel Kroča, ktorý je riaditeľom predaja spoločnosti Marvel International spol. s r. o.