mobilne montovane domy projekt freedomky
Galéria(8)

Mobilné montované domy – projekt Freedomky

Partneri sekcie:

Keď sa pred časom v rámci architektonického festivalu objavil na Václavskom námestí v Prahe vyvolal doslova senzáciu. Emotívna vlna záujmu o projekt Freedomky bola taká mohutná, že sa stal tvorcom trendu. Autori ho predstavili ako alternatívu k súčasnému bývaniu a po úvodnom stotožnení sa ľudí s jeho konceptom vstúpil tento projekt aj na slovenský trh.

mobilne montovane domy projekt freedomky 6240 big image
m big image
2j1b1605 big image
2j1b1325 big image
mg 7560 big image
mg 7553 big image
mg 7549 big image

Prečo toľko emócií?
Dizajn, ekológia a minimalizácia životných nákladov – to sú tri hlavné body konceptu tohto projektu, s ktorými pred piatimi rokmi prišiel inšpirátor Jiří Brosch v spolupráci s architektom Markom Štěpánom. Zaujímajú sa o neho bohatí developeri, ale aj nemajetní študenti. Bol jednak vychvaľovaný, jednak zatracovaný – ostatne, podobne, ako to už býva pri výrazných konceptoch.

Prečo toľko emócií? „Možno aj preto, že projekt Freedomky pre mnohých spĺňa predstavu o ideálnom bývaní súčasnosti – jeho výsledkom je jednoduchý, praktický dom, ktorý ponúka nevyhnutný komfort, a pritom je ekologický,“ odpovedá Jiří Brosch. „Pravda, nejaký čas trvalo, pokiaľ si ľudia uvedomili, že hoci ide o menšiu stavbu, je plnohodnotná, navyše, s pridanou hodnotu.“

Dom, ktorý nie je úplne „free“
Byt alebo pohyblivý dom? Jiří Brosch sa prikláňa skôr k bytu a zároveň zdôrazňuje: dom projektu Freedomky nie je úplne „free“. „Mnohí ľudia majú predstavu, že sa dá postaviť úplne všade, čo však nie je pravda,“ hovorí Jiří Brosch. „Takýto dom nie je určený na putovanie, ale na trvalé umiestnenie na pozemku. Pri jeho výstavbe sa musí dodržiavať legislatíva platná na danom území. Pred spustením projektu zaisťujeme kompletný servis, aby sme vedeli, na aký účel dom postavíme. Zákazníkovi sa snažíme projekt uľahčiť, aby nemal starosti na úradoch. Na každom totiž sedí iný človek a mnohí z nich nevedia, ako tento dom uchopiť: je to stavba dočasného charakteru alebo je to nehnuteľnosť? Záujemcom sme museli dať správnu formu, aby našli najjednoduchšiu cestu k realizácii tohto projektu.

Freedomek M
Autor: Ing. arch. Marek Štěpán
Spolupráca: Lukáš Svoboda, Martin Turner, Libor Král
Produkcia: Jiří Brosch
Rozmery – varianty modulu: 11,6 × 4,1 m, výška 3,25 m
Počet miestností: 4 (obytná kuchyňa, spálňa, ­predsieň, kúpeľňa)
Počet doteraz vyrobených kusov: 18
Dĺžka výstavby jedného domčeka: 2 × 5 h (5 h zemné skrutky, 5 h osadenie domu)
Dĺžka výroby jedného domčeka:asi 2 mesiace
Cena jedného vybaveného domčeka M (medium): asi 55 tisíc eur
Predajca na Slovensku:  Riešime bývanie, s. r. o.
Dátum vzniku prototypu Freedomek No 001 (v súčasnosti veľkosť S): 2007 – 2010
Krst: 7. 10. 2010, 11 h, krstný otec: Zdeněk Lukeš
Zhotovenie prototypu S: 2010
Rozmer: 7 × 4 ×3,2 m
Úžitková plocha:  23 m2 + 7 m2 terasa (návrh pre 1 – 2 osoby)
Hmotnosť: 10 ton


Bez tvarových kreácií

Tvaroslovie domov tohto projektu vychádza z toho, aby sa ani pri dlhodobom používaní neopozerali. Sú teda abstraktné, bez tvarových dizajnérskych kreácií. „Ďalším kritériom sú priaznivé ergonomické rozmery, ktorých zladenie dohromady dá veľkú prácu, ale spríjemňuje život,“ hovorí architekt Marek Štěpán. „Posledným kritériom sú technologické záležitosti pri výrobe, ktoré často ovplyvňujú výsledné riešenie. Dom tohto typu je vlastne vývojové laboratórium súčasného bývania a ergonómie.“

Intelektuálne nadväzuje tento projekt na medzivojnové tézy Karla Teigeho o minimálnom bývaní. Nová generácia domov tohto typu je prelomová aj v prístupe architektúry k bývaniu a k využívaniu alebo nevyužívaniu módnych tendencií. Nie vždy je ekonomicky i ekologicky prínosné za každú cenu vytvárať napríklad pasívne domy alebo využívať komplikované  technologické celky riadenia domu,“ zdôrazňuje architekt Štěpán.

NEPREHLIADNITE

FREEDOMKY – BYDLENÍ PRO SINGLES, STARTOVACÍ DŮM NEBO CHATA

Racionálna ekológia
Pri súčasnej generácii domov tohto projektu tvorcovia pracujú s princípmi racionálnej ekológie tvorenej „sedliackym rozumom“, a nie pod tlakom technologických firiem. V tomto vnímaní víťazia jednoduché princípy nad zložitými technologickými celkami. Inými slovami, autorom záleží na tom, ako najjednoduchšie otvoriť okno, vyvetrať a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

„Pri vytváraní stavby tohto typu nám ide o kvalitu použitých materiálov, o pohodlie bývania vrátane nákladov na jeho realizáciu a prevádzku, než o ľúbivý trend používania najrôznejších pseudoekologických technológií, ktoré sú v rámci konkrétneho riešenia neefektívne a skôr zvyšujú náklady.“

Kam zmizli tie známe veci?
Pri koncipovaní novej  generácie domov tohto typu autor zdôrazňoval návrat človeka k jeho koreňom, tradičné princípy bývania, myslel na jednoduché, ale dnes zabúdané veci. Má slúžiť človek domu alebo opačne?  Kam zmizol všetkými mužmi milovaný diván v kuchyni, kde sa podeli stolíky na ľúbostné listy?
„Na prvom mieste bola pre mňa sloboda človeka a úcta k jeho času,“ hovorí Marek Štěpán. „Chcem rozboriť niektoré modernistické mýty, napr. o veľkej obývacej izbe. Rozvíjam novú koncepciu prístupu k odpočinkové zóne, tzv. freesedenie. Hlavný odpočinkový priestor je umiestnený v obytnej kuchyni, ktorá je centrálnou časťou domu. Dá sa povedať, že je tu veľké množstvo intelektuálnej a až potom architektonickej práce.“

Konštrukcia, materiály

  • Nosný systém domu tvorí skelet z lepeného smrekového dreva. Ten je opláštený drevosádrovou (fermacelovou) doskou.
  • Používa sa konštrukcia typu čapovanie dreva bez klincov na základe švajčiarskeho patentu. Vodorovné i zvislé konštrukcie sú opláštené fermacelovou doskou.
  • Konštrukcia je navrhnutá tak, aby pohodlne zniesla montážne stavy a prepravu.
  • Fasáda domu je z vodorovných dosiek zo severského smrekovca, skladba steny je difúzne otvorená a certifikovaná, ako tepelná izolácia je použité drevovlákno s fázovým posuvom deň-noc. Tepelnoizolačné vlastnosti steny TOP zodpovedajú tepelnoizolačným vlastnostiam tehlovej steny so šírkou 3,6 metra.

Dom je teda z takmer 95 percent z dreva.

  • Väčšinou stojí na základových pätkách, ktoré sú zaskrutkované do zeme.
  • Tepelná strata domu je približne 1,5 kWh, vykurovanie domu je možné viacerými spôsobmi od dizajnového liehového kozuba až po tepelné čerpadlo.
  • Okna sú drevohliníkové, hlavné okno je posuvné.
  • Interiér možno vybaviť buď signovanou edíciou nábytku typu Freedomky, alebo podľa vlastnej konfigurácie typovým nábytkom.

Hmotnosť: 16 – 20 ton
Životnosť: 70 rokov

Príbeh pokračuje
Projekt Freedomky je pre tvorcov od začiatku jedno veľké dobrodružstvo. Je akýmsi protipólom sakrálnej tvorby, ktorou sa Marek Štěpán vo veľkej miere zaoberá. Je to jako jing a jang. Freedomky majú neustále pokračovanie, či už v novej generácii – module M (medium), ktorý sa vyvíjal jeden rok, alebo v pripravovanej novinke, ktorá by mala mať premiéru na jar budúceho roku. Ale to už je ďalší príbeh.

Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský, Jiří Pařízek, Artishock

Článok bol uverejnený v časopise ASB.