image 88361 25 v1
Galéria(14)

Moderný vidiecky dom bez akýchkoľvek zbytočností

Partneri sekcie:

Realizovaný projekt vidieckeho domčeka, ktorý slúži ako trvalé bývanie, stojí na svojom mieste už pár rokov, ale rozhodne sa oplatí k nemu vrátiť. Čím je táto novostavba špecifická? Nemá nič navyše!

cajbez01n
cajbez02n
cajbez03n
cajbez04n
cajbez05n
cajbez06n
cajbez07n
cajbez08n uprava

Fasáda ako mozaika

Dom hneď na prvý pohľad zaujme nápaditou fasádou, jej kontrastom so strechou a jednoduchým dizajnom vidieckeho domu. Táto nevšedná fasáda je vytvorená z rôznych druhov tropických drevín – zo zvyškového materiálu z paliet určených na vonkajšie fasády, položených na drevenom rošte.

Fasáda navyše vekom dozrieva a mení zafarbenie. Jej pôvabná farebná nepravidelnosť časom zanikne a dom bude pôsobiť jednotnejšie, dozreje do sivasta a vekom zapadne ešte lepšie do prostredia. Krytina strechy je z asfaltových modifikovaných pásov, položených na debnení z OSB dosiek.   

Klasický, ale pritom architektonicky moderný

Stavba, ktorá v roku 2005 získala prvú cenu v súťaži Nový domov, musela, samozrejme, zodpovedať platným stavebným regulatívom v danej oblasti. Preto bolo nevyhnutné, aby mala strecha sklon v rozpätí 40 až 45 stupňov. Stavba stojí na mierne sa zvažujúcom pozemku v malej obci za Kolínom a je typická i geometrickým nadviazaním strechy na základnú hmotu domu bez presahu i komínom, ktorý je posadený mimo objemu domu – na jeho užšej stene.

Čo skrýva interiér?

Na jednej strane domu sa nachádza veľká obytná miestnosť spojená s kuchyňou a cez priechodnú stredovú chodbu sa dostaneme k spálni a kúpeľni, ktoré sú na druhej strane budovy. Stredová chodba tak rozdeľuje dom na dennú a súkromnú nočnú časť. Nakoniec, podobne to bolo aj v starej miestnej ľudovej architektúre.

Podkrovie je využité ako úložný priestor alebo akási „bytová rezerva“. Atmosféru vidieckeho domu podčiarkuje fakt, že steny sú vytvorené zo suchých murovacích tvárnic bez vnútorných omietok. Strop a krov sú drevené, v strope (nie v streche) je i tepelná izolácia, čo viedlo k úspore materiálu. Samozrejme, tepelne izolované sú aj obvodové steny.

Suché technológie urýchlili stavbu

Výrazné urýchlenie výstavby chalupy dosiahli autorky projektu použitím suchých technológií. Základová doska je z betónu a z nej vyrastajú tvárnice suchého murovania. Vnútorné povrchy boli zjednotené sivým náterom, ku ktorému tvorí zaujímavý kontrast vnútorné farebné zariadenie.

Sivý náter majú aj okná a interiérové dvere. Podlahu tvoria drevené parkety, ktoré podčiarkujú súlad s prírodou a charakter vidieckej stavby. Na ohrev vody slúžia dva slnečné kolektory umiestnené na streche domu.

Rodinný dom Konárovice v kocke

Autorky: Markéta Cajthamlová, Šárka Holišová Šochová
Lokalita: Konárovice, Kolín, Česká republika
Rok projektu: 2004
Rok realizácie: 2004 – 2005
Zastavaná plocha: 200 m2
Úžitková plocha: 150 m2

Text: Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal