Železobetónové monštrum dostalo modernú tvár
Medzi súčasnými rezidenčnými výškovými projektami, ktorými Bratislava žije, je i projekt Premiére na Šancovej ulici. Nevzhľadné železobetónové monštrum, ktoré roky hyzdilo bratislavský bulvár, dostalo svoju novú modernú mestskú tvár. Projekt stál 29 miliónov eur.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Projekt Première predstavuje 23-podlažný dom s bytmi, apartmánmi a štúdiami – 1-izbové až 4-izbové s výmerami od 32 m2 do 125 m2. Každá obytná jednotka má vlastný balkón, lodžiu alebo terasu. Objekt tiež zahŕňa 3 podzemné podlažia s parkovaním. Uličná 5-podlažná podnož s ustúpeným podlažím zahŕňa obchodné a administratívne priestory doplnené apartmánmi. Veža slúži od 5. poschodia výhradne na bývanie.
Zdedené zadanie
„Objekt Première bol pre nás veľmi špecifickým zadaním,“ hovoria tvorcovia z ateliéru AHK Architekti. „Investor projekt získal ako rozostavaný železobetónový skelet vrátane platného stavebného povolenia. To znamená, že od začiatku bolo treba v novom návrhu počítať s pomerne veľkými obmedzeniami, limitmi, ale i povesťou, ktorú si rozostavaná stavba historicky získala.“
Architekti pri návrhu vonkajšej podoby domu upustili od pôvodne zamýšľaného variantu, ktorý nerešpektoval okolitý charakter uličného priestoru, a nadviazali, naopak, na štúdiu úprav vytvorenú kanceláriou ABM. Päť nadzemných podlaží, ktoré výškovo uzatvárajú uličný priestor a sú tiež najviac vnímané z horizontu priľahlej komunikácie, tak architekti navrhli s využitím prvkov, ktoré sa už v lokalite vyskytujú.
Má zmeniť atmosféru
Obklad svojím formátovaním a škárorezom odkazuje na väzbu tehál susediacej historickej budovy YMCA. Arkiere nad chodníkmi od úrovne 2. NP majú rovnako väzbu na podobné prvky v už existujúcej uličnej krajine Šancovej. Ustúpené terasy v 5. NP majú rozsiahle zatrávnené časti a strecha nad časťou objektu „C“ je riešená ako zelený pobytový priestor pre rezidentov.
Okrem využitia obyvateľmi tu hrá rolu aj ich pohľadová expozícia z okolitých budov. Výškové pohľady na mesto toto rozhodnutie len potvrdili. Protiváhou tmavšej uličnej podnože je výšková časť budovy, kde sa použitý raster orámovaných plôch vyrovnal s vnútorným usporiadaním budovy, a tiež sa tu v novej mierke a materiálovom vyhotovení odkazuje na fasádu susediacej budovy, ale napríklad aj na dom na Beskydskej ulici.
Podľa slov architektov je pre nezávislého pozorovateľa dôležité vedieť, že na budovu naviaže v blízkej budúcnosti drobný objekt Endlicher house, ktorý logicky uzavrie uličné nárožie medzi Šancovou a Beskydskou ulicou. Spolu s drobným parčíkom a navrhovanou revitalizáciou Beskydskej ulice, zahŕňajúcou výsadbu stromov do uličného priestoru, by tak malo dôjsť i k zmene atmosféry v najbližšom okolí existujúcej stavby.
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA, FOTO: FINEP