WEB 1

Najlukratívnejší brownfield nebúrať, ale renovovať!

Partneri sekcie:

Kamenné námestie alebo Kvetinový trh bolo pred postavením Obchodno-spoločenského centra v Bratislave iba malé priestranstvo oproti Kostolu sv. Ladislava. Bolo to jedno z najmenších námestí Bratislavy. Dnes je z neho najlukratívnejší priestor v srdci hlavného mesta.

O zápis hotela Kyjev ako národnú kultúrnu pamiatku (NKP) sa odborníci pokúšajú už niekoľkýkrát. Dielo od architekta Ivana Matušíka stojí opäť na rázcestí.

Pamiatkový úrad ho vyhlásil za národnú kultúrnu pamiatku, no toto rozhodnutie má doklepnúť súčasná ministerka. Spoločnosť Lordship, ktorá je vlastníkom budovy, sa proti rozhodnutiu Pamiatkového úradu SR odvolala. Hotel Kyjev je v procese vyhlasovania za NKP, Objekt je chránený tak, akoby už bol NKP. Budova teda nadobudla právnu ochranu.

„Zápis diel modernej architektúry, najmä tých, ktoré sú prijímané kontroverzne, zväčša nie je bezproblémový, a to nielen zo strany mnohých vlastníkov, pre ktorých zápis predstavuje isté obmedzenie výkonu ich vlastníckych práv. V prípade veľkorysého modernistického komplexu obchodného domu Prior a hotela Kyjev okrem nesporných výnimočných architektonických kvalít vstupuje do verejnej debaty výrazný zásah súboru do okolitej urbánnej štruktúry a mierky historického jadra mesta,“ vysvetľuje hlavný architekt Bratislavy Juraj Šujan.

Hotel Kyjev, grafika
Hotel Kyjev | Zdroj: Petra Rezník Kováčová

Pohľad do histórie

V roku 1960 bola vyhodnotená celoštátna verejná architektonicko-urbanistická súťaž, na Obchodno-spoločenské centrum na Kamennom námestí v Bratislave, do ktorej sa prihlásilo niekoľkodesiatok autorov z celej republiky. Vypisovateľom súťaže bolo Ministerstvo vnútorného obchodu ČSSR. Členmi poroty boli napríklad architekti Martin Kusý, Jozef Chovanec, predsedom architekt Vladimír Karfík.

Víťazným návrhom sa stal návrh kolektívu architekta Ivana Matušíka. Návrh projektu mal ako jediný najmenej zastavanú plochu riešeného územia. Aj napriek tomu alebo práve vďaka tomu bol návrh najlepší. Výstavba Centrálneho obchodného domu na Kamennom námestí bola slávnostne zahájená 16. novembra 1964 v rámci osláv 20. výročia oslobodenia ČSSR Sovietskou armádou.

Realizácia bola rozdelená do troch etáp výstavby. 1. etapa – trojuholníkový objekt OD PRIOR, dokončený v roku 1968; 2. etapa – hotel Kyjev, dokončený v roku 1973; 3. etapa – spojovacia budova OD PRIOR, dokončená v roku 1978.

Nepriznaná inšpirácia?

Komplex budov na Kamennom námestí v Bratislave svojou architektúrou nezapadá nielen do svojho okolia (ktoré sa malo búrať a zmeniť), ale svojím konceptom akoby ani nepatril do vtedajšieho Československa. Inšpiráciu mohol nájsť jeho autor Ivan Matušík pravdepodobne v diele dánskeho architekta a dizajnéra Arneho Jacobsena. Hotel Kyjev sa na kodanský hotel SAS Royal ponáša na prvý pohľad.

Nielen vonkajším vzhľadom, ale aj interiérovými prvkami, napríklad osadením hmôt alebo známym točitým schodiskom. Kým hotel Kyjev ako celok je kolektívnym dielom viacerých architektov a dizajnérov, Jacobsen sám vytvoril pre SAS Royal Hotel aj nábytok, príbory či mobiliár.

Obe budovy sa vo svojom čase dočkali istej kontroverzie. Jacobsenovo dielo označovali kritici za sklenenú cigaretovú škatuľku, pre Matušíkov hotel a obchodný dom zbúrali celý blok historickej zástavby. SAS Royal Hotel je označovaný za „prvý design hotel na svete“. Podobnosť hotela Kyjev s kodanskou budovou vzbudzuje otázky.

Mesto bez ubytovania

Dokončenie hotela bolo urýchlené rozhodnutím straníckych a vládnych orgánov stavbu odovzdať do užívania na Vianoce 1972. V marci nasledujúceho roku 1973 sa totiž konali v Bratislave Majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní.

Vtedy mesto nedisponovalo hotelovými ubytovacími kapacitami na požadovanej úrovni. Aby sa termín dodržal, bola pôvodná výšková 15-podlažná časť stavby zmenená z monolitickej železobetónovej na oceľovú montovanú konštrukciu. Hotel Kyjev vysoký 65 metrov a s 19 podlažiami sa v tom čase považoval za architektonický skvost a bol najvyššou stavbou v časti Staré Mesto. Mal kapacitu 380 lôžok v 180 izbách a piatich apartmánoch. Na 15. poschodí bol prezidentský apartmán.

Po roku 1989 sa budova hotela Kyjev stala korisťou striedajúcich sa priekupníkov, špekulantov, žiaľ, nie hotelierov. Hráčska herňa nahradila konzumné strediská. Roky ničila nielen hotelové interiéry, ale i ulicu. I keby sa v tom čase hotel dostal do rúk hotelierov, nielen lôžková časť nespĺňa požadovaný nadštandard medzinárodných hotelových sietí, no hotel bol nerentabilný, bol bez garážovania osobných automobilov pre hostí a mal aj iné neduhy.

Pri výstavbe hotela Kyjev a OD PRIOR sa zničila značná časť vtedajšej zástavby.
Pri výstavbe hotela Kyjev a OD PRIOR sa zničila značná časť vtedajšej zástavby. | Zdroj: TASR

Nové dejiny

V roku 2004 kupuje objekt hotela Kyjev slovenská SK Invest Bratislava a britská developerská skupina Lordship Holdings. Neskôr spoločnosť Lordship pre Česko a Slovensko.

So skúsenosťami prevádzkovania a výstavby objektov v zahraničí sa spoločnosť prezentuje na magistráte ambicióznymi plánmi. No po štyroch rokoch prevádzkovania hotela pre mladých – hostela v roku 2011 jeho prevádzku z ekonomických dôvodov zatvára. Priestory parteru dáva majiteľ do prenájmu, podľa záujmu na drobné prevádzky obchodu a služieb.

Drobné dočasné prevádzky neberú ohľad na historickú stopu vysokého štandardu oceneného architektonického diela, každý nájomník prináša svojský vklad a hlavne ožíva parter mesta na nežiaducom štandarde úrovni trhoviska. Za takejto situácie autor architekt Ivan Matušík v roku 2012 pristupuje k modelovému riešeniu Kamenného námestia a aktivizuje pracovnú skupinu DOCOMOMO na Slovensku.

Našiel architekt hotela Kyjev Ivan Matušík inšpiráciu v diele dánskeho architekta a dizajnéra Arneho Jacobsena?
Našiel architekt hotela Kyjev Ivan Matušík inšpiráciu v diele dánskeho architekta a dizajnéra Arneho Jacobsena? | Zdroj: Rajmund Müller

Tenzné časy

Spoločnosť čaká, či ten povestný palec pôjde hore alebo dole. Developerskej skupine Lordship a/alebo developerovi pánovi Georgovi Trabelssiemu (ktorého spoločnosť vlastní OD PRIOR) by pravdepodobne nevyhovovalo vyhlásiť hotel Kyjev za NKP. Pána Georga Trabelssieho netreba extra predstavovať.

Stále je to ten istý podnikateľ, ktorý nechal malebnú faru v Žiline, znovupostavenú v roku 1777, zbúrať „z večera do rána“. Dôvod? Aby mohlo vyrásť megalomanské nákupné centrum, ktorého architektúra láme srdce snáď každému okoloidúcemu.

„Majiteľ komplexu bývalého OD Prior George Trabelssie bol zapojený medzi stakeholdermi v rámci súťažného dialógu Živé námestie, v rámci ktorého sa riešil bohato štruktúrovaný priestor Námestia SNP, Námestia Nežnej revolúcie a Kamenného námestia. Do diskusií sa aktívne zapájal. Vlastník hotela Kyjev – spoločnosť Lordship – vyvíjala aj v minulosti čulú aktivitu na komerčné zhodnotenie svojho majetku. Pracovné konzultácie ohľadne budúcnosti budovy i jej dnes veľmi zanedbaného okolia na jeho úrovni prebiehajú,“ vyjadril sa o pribiehajúcich rokovaniach hlavný architekt mesta Juraj Šujan.

Hotel Kyjev s 19 podlažiami sa v čase svojho vzniku považoval za architektonický skvost. Bol najvyššou stavbou v časti Staré Mesto.
Hotel Kyjev s 19 podlažiami sa v čase svojho vzniku považoval za architektonický skvost. Bol najvyššou stavbou v časti Staré Mesto. | Zdroj: Rajmund Müller

Zábava, ktorá nás môže stáť veľa

Z územia v srdci Bratislavy je dnes lukratívny pozemok. Namieste je teda niekoľko otázok, napríklad aj tá, ako by malo byť využité podľa platného územného plánu alebo ako si kompetentní predstavujú jeho využitie. Hlavný architekt Juraj Šujan uviedol, že „z hľadiska územnoplánovacieho platí v lokalite okrem územného plánu hlavného mesta aj spodrobňujúci územný plán zóny Dunajská, ktorý pre jednotlivé regulačné bloky stanovuje reguláciu priestorového usporiadania a funkčného využitia územia.

Komplex bývalého obchodného domu a hotela sa nachádza v regulačnom bloku 17/9. Ten je charakterizovaný ako urbanisticky nesúrodý, bez uzatvorených stavebných čiar, s konfliktom zástavby zo 60. – 70. rokov 20. storočia a pozostatkov pôvodnej zástavby na historickej parcelácii. Vzhľadom na to zonálka umožňuje doplniť obalovú hmotu k Špitálskej ulici vo forme priečne perforovanej hmoty s max. 6 + 1 podlažiami tak, aby nepôsobila ako optická a funkčná bariéra.

SVK SNG.A 2341
Interiér niekdajšej najvyššej stavby v časti Staré Mesto. | Zdroj: Rajmund Müller

Územný plán podporuje pobytové funkcie verejného priestoru, zachovanie a rozširovanie peších a cyklistických trás, vznik pasáží, trojetážovej zelene vrátane stromoradí.“

Proces vyhlásenia objektu polyfunkčného domu (OD Prior a hotel Kyjev) za NKP v súčasnosti stále prebieha a vo veci nebolo do uzávierky časopisu vydané právoplatné rozhodnutie.

„Správne konanie bolo Pamiatkovým úradom SR začaté dňa 16. 01. 2023 a nasledovali procesné úkony, ktoré viedli k vydaniu rozhodnutia, voči ktorému sa účastníci konania odvolali. Rozhodnutie teda nenadobudlo právnu účinnosť a bolo odoslané na preskúmanie odvolaciemu orgánu – Ministerstvu kultúry SR. K dnešnému dňu (3. 11. 2023) nebolo o veci rozhodnuté,“ vysvetlil situáciu generálny riaditeľ Pamiatkového úradu SR Pavol Ižvolt.

Z územia v srdci Bratislavy je dnes lukratívny pozemok. Na mieste je teda niekoľko otázok, napríklad aj tá, ako by malo byť využité podľa platného územného plánu alebo ako si kompetentní predstavujú jeho využitie?
Z územia v srdci Bratislavy je dnes lukratívny pozemok. Na mieste je teda niekoľko otázok, napríklad aj tá, ako by malo byť využité podľa platného územného plánu alebo ako si kompetentní predstavujú jeho využitie? | Zdroj: TASR

Je to presne tam, kde to už byť nemuselo, niekde na nejakom stole ministerstva kultúry.

„Vo všeobecnosti vítam aktivitu Pamiatkového úradu SR ohľadom vyhlasovania špičkových reprezentantov modernej architektúry za národné kultúrne pamiatky. Zachováva sa tak genius loci a hmotná stopa histórie Bratislavy aj pre budúce generácie. Pre mesto je osobitne dôležité, aby bol stavebný fond využívaný, aby bol súčasťou živého mestského organizmu, aby podľa hierarchie verejných priestorov tieto aj rámcoval živým parterom a vybavenostnými funkciami,“ vyjadril sa pre časopis ASB hlavný architekt Bratislavy.

Hlava 22

„Na začiatku tohto roka sme mali radosť, keď po dlhých rokoch rokovaní a zvažovaní rôznych stratégií vznikla projektová dokumentácia citlivej rekonštrukcie hotela Kyjev, ktorá obnovuje pôvodnú funkciu objektu, pričom rešpektuje pravidlá ochrany pamiatkových hodnôt stanovených pre rekonštrukcie budov v pamiatkovej zóne. Pre túto dokumentáciu máme kladné stanoviská všetkých dotknutých orgánov okrem KPÚ. Žiaľ, rozhodnutie Pamiatkového úradu SR vyhlásiť budovu za národnú kultúrnu pamiatku celý proces zastavilo a pravdepodobne povedie k ďalšiemu chátraniu budovy,“ vysvetľuje zástupca spoločnosti Lordship Rostislav Novák.

Ideová architektonická súťaž, ktorú na jeseň v roku 2018 vyhlásila spoločnosť Lordship, priniesla i takéto súťažné návrhy. Našťastie sa vtedy od revitalizácie budovy bývalého hotela Kyjev a verejných priestorov v jeho okolí upustilo. Dnes uvažuje spoločbosť Lordship iným smerom.
Ideová architektonická súťaž, ktorú na jeseň v roku 2018 vyhlásila spoločnosť Lordship, priniesla i takéto súťažné návrhy. Našťastie sa vtedy od revitalizácie budovy bývalého hotela Kyjev a verejných priestorov v jeho okolí upustilo. Dnes uvažuje spoločnosť Lordship iným smerom. | Zdroj: Lordship

Spoločnosť Lordship deklaruje, že budova je od uzatvorenia zakonzervovaná a udržiavaná v miere, ktorá bola nutná na rekonštrukciu v strednodobom horizonte, ktorý sa však z rôznych príčin predĺžil na dlhodobý zámer.

V priebehu správneho konania sa na objekt nazerá ako na národnú kultúrnu pamiatku. Akékoľvek zmeny a zásahy musia byť v zmysle zákona konzultované s Krajským pamiatkovým úradom Bratislava. Spoločnosť Lordship komunikuje s odborníkmi z rôznych oblastí – architektmi, urbanistami, prevádzkovateľmi obdobných konceptov v zahraničí, pamiatkarmi, zástupcami mestskej časti a magistrátu – a snaží sa o pravidelnú komunikáciu a spoluprácu s pánom Ivanom Matušíkom, synom autora hotela Kyjev.

„Deklarujeme, že k obnove hotela Kyjev pristúpime citlivo s maximálnym ohľadom na zachovanie pôvodného vzhľadu hotela Kyjev, avšak my pri všetkej snahe bez modernizácie štandardu zo 70. rokov, ktorý zďaleka nevyhovuje požiadavkám na prevádzku ubytovacích kapacít, nedokážeme žiadnu obnovu uskutočniť,“ vysvetľuje zástupca spoločnosti Lordship Rostislav Novák.

Možno je to tak, že sa vlastníci jednotlivých budov (pozemky okolo nich patria z veľkej časti Hlavnému mestu SR Bratislava) obávajú 100 % ochrany, je však aj možné, že nikto im nevie dať usmernenie, čo presne chrániť a čo nie. Možno je to tak, že pamiatkari nemôžu dať žiadne stanovisko, kým hotel Kyjev (a OD PRIOR) nebudú vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

Keďže developer, konkrétne spoločnosť Lordship, ktorá vlastní Kyjev, nedisponuje od nikoho záväzným stanoviskom, už pol roka leží žiadosť o vyhlásenie hotela za národnú kultúrnu pamiatku niekde na ministerstve. Vitajte v Hlave 22!

Nové návrhy verejných priestorov hotela Kyjev ponúkajú atraktívny kultúrno-spoločenský priestor, ktorý mesto potrebuje.
Nové návrhy verejných priestorov hotela Kyjev ponúkajú atraktívny kultúrno-spoločenský priestor, ktorý mesto potrebuje. | Zdroj: Lordship

 Ikona funkcionalizmu

Syn autora Ivana Matušíka vníma areál na Kamennom námestí cez debaty doma, cez skladanie nekončeného množstva obrovských výkresov a neskôr cez sledovanie spracovania a montáže travertínového obkladu zo Spiša.

„Keď v roku 1960 navrhol otec vtedy už pracujúci v Štátnom projektovom ústave Obchodu projekty hotela Kyjev a obchodného domu Prior, bol to pokus o zadefinovanie a oživenie stredu mesta.“

Bol to najväčší obchodný komplex, ktorý sa v Bratislave po druhej svetovej vojne postavil. Na vtedajšie obdobie to bol špičkový komplex. (Najmä) obchodný dom PRIOR predstavoval nový spôsob predaja, priniesol mnoho technických noviniek a výnimočných riešení. Jedinečným bol aj remeselne špičkovo zvládnutý obklad fasády travertínom s rôznymi architektonickými detailmi.

Výtvarné dotvorenie významnými slovenskými umelcami, ako boli Trizuliaková, Lettrich, Kompánek, Kočiš a ďalší, umocnilo dojem stavby a bolo povestnou čerešničkou na torte. Kočišova zvonkohra na fasáde vytvorila pojem Bratislavského orloja.

Spojenie obchodných, stravovacích a hotelových prevádzok do jedného komplexu a jeho umiestnenie v bezprostrednom kontakte s historickým jadrom bolo prejavom spoločenskej inovácie a nástupu moderného na spotrebu a voľný čas orientovaného spôsobu života.

„Moderné obchodno-spoločenské centrum bolo výrazom jedinečného a neopakovateľného spoločenského nadýchnutia a oslobodenia Československa v 60. rokoch,“ poskytol exkluzívne pre časopis ASB svoje vyjadrenie syn zosnulého architekta diela Ivan Matušík ml.

Hotel Kyjev
Hotel Kyjev | Zdroj: Miro Pochyba

Čo nastane, ak hotel Kyjev vyhlásia za NKP

Podľa hlavného architekta Bratislavy „trojica námestí – Námestie SNP, Námestie Nežnej revolúcie a Kamenné námestie – predstavujú spolu s priľahlými verejnými priestormi jeden z najvýznamnejších mestských priestorov centra mesta.

Z tohto hľadiska má mesto záujem na posilnení centrotvorných funkcií územia, najmä jeho zhromažďovacej, ako i pobytovej funkcie a na skvalitnení súboru verejných priestorov a zelene, uprednostnení pešej a cyklistickej dopravy či vytvorení prestupového uzla električiek a trolejbusov.

Preferovaným funkčným využitím budov je polyfunkčná mestská zástavba spájajúca funkcie bývania, občianskej mestskej i nadmestskej kultúrno-spoločenskej vybavenosti, cestovného ruchu, obchodu a služieb.“

Na otázku redakcie ASB, čo má v pláne urobiť spoločnosť Lordship v prípade, že bude hotel Kyjev vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, odpovedal Novák, že súčasný stav vníma spoločnosť ako zmenu pravidiel počas hry.

„Pamiatková ochrana je dnes dostatočne garantovaná pamiatkovou zónou, v ktorej sa objekt nachádza. Žiaľ, nie je možné obnovu uskutočniť bez modernizácie štandardu zo 70. rokov, ktorý zďaleka nevyhovuje požiadavkám na prevádzku ubytovacích kapacít.

O desať rokov, keď si stav budovy bude ešte viac žiadať obnovu, budeme sledovať 180-stupňový obrat v konaní PÚ, ktorý popiera zásady predvídateľnosti správnych rozhodnutí a kontinuity v rozhodovaní správnych orgánov. V rámci zákonnej lehoty sme podali proti rozhodnutiu PÚ odvolanie,“ hovorí zástupca developerskej spoločnosti.

Hotel Kyjev
Hotel Kyjev | Zdroj: TASR

Spoločnosť už vyrástla

Ale desať rokov je dlhé obdobie. Dosť dlhé na to, aby spoločnosť vyrástla, aby si uvedomila, čo môže chrániť, za čo môže bojovať. Aká je jej reálna spoločenská objednávka na obnovu lokality Kamenného námestia, hotela Kyjev a OD PRIOR? Podľa Ivana Matušíka ml. „je potrebné veriť, že sa súčasní majitelia postavia čelom k potrebe riadnej obnovy štruktúr s pôvodnými materiálmi a navrhnutými sadovými úpravami.“

Syn architekta dúfa, že Špitálska ulica sa stane tým, čím bola pôvodne zamýšľaná – mestským bulvárom so stromoradím a zeleňou, a Kamenné námestie príjemným miestom na trávenie času. Je dôležité nielen dúfať, ale aj sa zaujímať a pozerať všetkým zúčastneným aj na prsty, pretože teraz je tá šanca opäť raz niečo nepokaziť. Proces vyhlásenia objektu polyfunkčného domu (OD Prior a hotel Kyjev) si to zaslúži.

Spoločnosť sa za tých desať rokov dostala do stavu pochopenia jedného dôležitého poznania: nebúrať, renovovať. V tomto konkrétnom prípade iste platí, že čas sú nielen peniaze. Čas je aj to vzácne, čo teraz už (ne)máme. Nebúrať a rekonštruovať! Vytvoriť si priestor na dialóg s cieľom navrhnúť spôsob života v budúcnosti, v ktorom sa spája umenie, kultúra, sociálne začlenenie, veda a technológie a kvalitné mesto. A tak vytvoriť z dnes lukratívneho pozemku vzácne miesto, kde nebude absentovať zeleň, kvalitný verejný priestor ani atmosféra.

Miesto, kde bude radosť tráviť čas. Pridanou hodnotou toho, že sa územie a budovy, ktoré sa na ňom nachádzajú, stanú príkladnou revitalizáciou. Tak, ako je dnes obnovená budova Jurkovičovej teplárne od architektov Zuzany Zacharovej a Martina Paška z Design factory.

Bude to ďalší príklad, z ktorého sa môžeme poučiť. Neskôr bude nasledovať ďalší a ďalší, a tak sa to povestné „nebúrať a renovovať“ zmysluplne a kultivovane zakóduje do DNA nás i nasledujúcich generácií.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2023