DB9DD4EA 2D5A 4E74 9759 BA1A520806A7
Galéria(23)

Najodvážnejší návrh dekády? Prestížny ateliér MVRDV navrhol na Chalupkovej „Bratislavský Stonehenge”

Vznikli pred vyše 30 rokmi a ich stavby zdobia ulice po celom svete. Popredný architektonický ateliér MVRDV je známy inovatívnymi, ale aj nečakanými návrhmi, ktorými posúva mestá k lepšej budúcnosti. O to sa snažil aj v architektonickej súťaži na premenu zóny Chalupkova v Bratislave. Holandská kancelária síce v súťaži nezvíťazila, no zato navrhla projekt, ktorý by dramaticky zmenil doterajšiu podobu downtownu.

Postaviť snové vízie je možné

Vyše 300 ľudí so sídlami po celom svete. Holandský architektonický ateliér MVRDV bol založený v roku 1993 a dnes poskytuje riešenia súčasných architektonických a urbanistických problémov vo všetkých regiónoch sveta. Svoje základne má v Rotterdame, Šanghaji, Paríži, Berlíne a New Yorku, pričom firma má povesť navrhovania inovatívnych, ale aj nečakaných budov. 

Príkladom je projekt Valley, o ktorom sme informovali v roku 2022. Komplex v amsterdamskej štvrti Zuidas získal ocenenie Emporis Award za najlepší nový mrakodrap na svete, avšak najviac upútal svojou architektúrou. To sa podarilo aj ďalšiemu priekopníckemu zámeru s názvom Markthal, ktorý v sebe spája kryté námestie, tržnicu, ale aj bývanie. MVRDV navrhli aj svetoznámu knižnicu v čínskom meste Tianjin, ktorá je označovaná za najkrajšiu knižnicu v Číne. 

001
Knižnica od ateliéru MVRDV v čínskom meste Tianjin | Zdroj: MVRDV

Kancelária má v portfóliu desiatky projektov, ktorými dokázali, že postaviť snové vízie je možné. „Náš vysoko kolaboratívny, na výskume založený dizajnový prístup zahŕňa klientov, zainteresované strany a odborníkov z rôznych oblastí už od začiatku kreatívneho procesu. Výsledkom sú príkladné, výrečné projekty, ktoré umožňujú našim mestám a krajinám rozvíjať sa smerom k lepšej budúcnosti,” píšu na svojom webe.

Napredovanie, aké potrebuje aj Bratislava

A práve rozvoj smerom k zajtrajšku, k inováciám a progresivite, je nesmierne dôležitý aj pre Bratislavu, vrátane dnešného downtownu a zóny Chalupkova. Ak by ste sa týmito miestami prešli v minulosti, uvideli by ste priemyselné srdce mesta. Na prelome 19. a 20. storočia bolo mesto dokonca druhým najpriemyselnejším v Uhorsku a centrom priemyslu sa stalo najmä pre svoju atraktívnu polohu medzi Viedňou a Budapešťou, či pre blízkosť s riekou Dunaj.

Počas 2. svetovej vojny však bola oblasť dnešných Mlynských nív a ďalších ulíc zasiahnutá náletom amerických bombardérov, čo viedlo k postupnému znefunkčneniu prítomných podnikov a opusteniu územia. A opustené bolo skutočne dlho. Pokrok nastal až v 21. storočí, keď sa do tejto časti Bratislavy začal vracať život. Dnes lokalitu poznáme ako bratislavský downtown, v ktorom postupne rastie nový les výškových budov, ale aj ďalšie ikonické projekty. 

Práve na zónu Chalupkova, jednu z posledných nezastavaných plôch vo východnej časti nového centra Bratislavy, usporiadal developer Penta Real Estate architektonickú súťaž. O jej výsledkoch sme informovali v apríli tohto roka, pričom víťazný návrh sme predstavili pred mesiacom. V postindustriálnej zóne vyrastie projekt od talianskych architektov Stefano Boeri Architetti, architektonická súťaž však prilákala aj ďalšie známe mená svetovej architektúry. 

MVRDV Bratislava Rocks (1)
Súťažný návrh ateliéru MVRDV na zónu Chalupkova v Bratislave. Svoj koncept nazvali Bratislava Rocks – v preklade bratislavské skaly | Zdroj: MVRDV

Vzhľadom na to sme začali našim čitateľom predstavovať jednotlivé súťažné návrhy. Len necelé dva týždne po zverejnení víťaznej podoby sme prezentovali koncept od Jakub Cigler Architekti, ale aj návrh od Baumschlager Eberle Architekten, ktorí spolupracovali s českým Studiom Perspektiv. Nedávno sme publikovali projekt od holandského štúdia KCAP a dnes ponúkame exkluzívny pohľad na koncept od popredného ateliéru MVRDV.

Premyslený koncept s odkazom

Kancelária nezostala svojej povesti nič dlžná a na Chalupkovej nakreslila odvážny projekt s názvom Bratislava Rocks (v preklade Bratislavské skaly, pozn. red.), ktorý by zmenil doterajšiu tvár metropoly. „Tento návrh predstavuje vzrušujúci koncept, ktorý integruje výhody efektívneho výškového rozvoja s kvalitou dynamického a intímneho verejného priestoru na prízemí,” začína rozprávanie o svojom návrhu architektonická kancelária.

„Výber konceptu veží v parku posilňuje mestské a zelené kvality Chalupkovej. Zároveň vytvára park mimo mesta a jasne spája okolité susedstvá. Nakoniec kombinuje budovy v krajine s klasickým bratislavským obvodovým blokom, čím spája staré a nové centrum mesta,” znejú ďalšie detaily, ktoré nám exkluzívne prezradili architekti z MVRDV.  

MVRDV Bratislava Rocks (8)
Súťažný návrh ateliéru MVRDV na zónu Chalupkova v Bratislave. Svoj koncept nazvali Bratislava Rocks – v preklade bratislavské skaly. Pohľad z vnútrobloku | Zdroj: MVRDV

Ďalšie informácie možno odčítať z vizualizácií. Kancelária tu navrhla 5 objektov, pričom najvyšší sa sústreďuje do frekventovanej križovatky Mlynské nivy – Košická. Jeho výšku nám ateliér nešpecifikoval, objekt však nedosahuje úroveň veže Nivy Tower so 125 metrami ani Klingerky s výškou 115 metrov. Možno preto predpokladať, že dominantu nakreslili o výške 100 – 105 metrov s 36 nadzemnými podlažiami.

Veža na seba nápaja aj ďalší objekt z Košickej ulice, pričom v strede je vytvorená pešia pasáž smerom do vnútrobloku. Na úrovni dopravnej tepny je prítomná aj 24-podlažná budova, pričom ďalšie stavby už pokračujú smerom do vnútrobloku. V ňom MVRDV navrhlo dva 17-podlažné objekty, ktorými zavŕšili urbanizáciu Chalupkovej. 

Budovy sú typické rôznym tvarovaním, čím skutočne pripomínajú skaly. Prítomná je kamenná fasáda, ale aj veľké okenné otvory s loggiami. Vo vnútrobloku sa nachádza zeleň s parkovou úpravou, pričom zelené riešenia sú aj na fasádach jednotlivých budov. Avšak opäť, ako sme hovorili aj pri predchádzajúcich návrhoch, kvalitu víťazného konceptu od talianskeho štúdia nedosahujú. Stefano Boeri Architetti sú totiž vo svete známy rukopisom vertikálnych zelených terás. Takýto rozsah zelene sa ale v návrhu MVRDV nenachádza.

F15E3F16 85A6 4071 90E8 90913A4C1BE8
Súťažný návrh ateliéru MVRDV na zónu Chalupkova v Bratislave. Svoj koncept nazvali Bratislava Rocks – v preklade bratislavské skaly. Pohľad z Košickej ulice (hore) a pohľad z bytu (dole) | Zdroj: MVRDV

Ďalšie detaily architektúry nám poskytli z holandského štúdia. „Objemy výstavby vytvárajú súvislú krajinu pripomínajúcu horský masív, čím prinášajú hory do mesta na úpätí Dunaja, rovnako ako sochy na Veľkonočnom ostrove alebo nové Lorelei značia cestu k rieke,” znejú myšlienky kancelárie k výslednej podobe objektov.

Ateliér následne prirovnáva budovy svojho projektu ku skalám, ktoré majú v srdci mesta vytvárať „kameňolomový park“, odkazujúci na Biele skaly v okolí Bratislavy. Je skutočne prekvapivé, ako holandské štúdio premyslelo svoj koncept. Biele skaly je totiž názov miesta v lese pod Devínskou kobylou, ktoré bolo v minulosti nazývané Fuchsov lom a slúžilo aj ako kameňolom.

Biele skaly: 

Nachádzajú sa v lese pod Devínskou Kobylou, ktoré bolo kedysi morským dnom. Kamene sú zlepencami ulít morských lastúrnikov, ježoviek a iných živočíchov. Neskôr sa miesto nazývalo aj Fuchsov lom, slúžilo ako kameňolom a následne patrilo trampom, ktorí ho upravili do dnešnej podoby.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Svoj projekt prirovnávajú k historickej pamiatke na juhu Anglicka, postavenej v dobe kamennej. Ide o „Stonehenge Bratislavy”, ktorý majú chrániť práve spomenuté Biele skaly. Z historických prameňov je známe, že Stonehenge tvorili aj ďalšie kamene, ktoré obkolesovali objekty nachádzajúce sa v jeho vnútri. Z metafory architektonickej kancelárie je zrejmé, že Biele skaly, obklopujúce Bratislavu, zase chránia projekt ateliéru MVRDV v downtowne.

Päť zo šiestich

Redakcia ASB ako prvé slovenské médium odprezentovala už päť zo šiestich architektonických návrhov druhého kola súťaže na zónu Chalupkova, vrátane víťazného. Zo všetkých publikovaných zámerov možno jednoznačne povedať, že koncept od MVRDV je najodvážnejší. Na Chalupkovu by priniesol nový mestský superblok, ktorý – ako je zrejmé z vizualizácií – by bol viditeľný už z veľkej diaľky. A pritom by ani nemusel dosahovať výšku okolitých veží.

MVRDV Bratislava Rocks (10)
Súťažný návrh ateliéru MVRDV na zónu Chalupkova v Bratislave. Svoj koncept nazvali Bratislava Rocks – v preklade bratislavské skaly. Pohľad na downtown | Zdroj: MVRDV

Projekt by sa stal akýmsi záchytným bodom Bratislavy. Teda podobne, akým je dnes stanica Nivy, mrakodrap Eurovea Tower alebo veže od Zahy Hadid v Sky Parku. Návrh od MVRDV by rovnako znamenal, že Bratislava je pripravená na architektúru zajtrajška. Teda rozvíjať sa smerom k budúcnosti a nestavať len obohranú architektúru bez predstavivosti. Holandská kancelária projekt budúcnosti ponúkala. 

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o posledný návrh z architektonickej súťaže na zónu Chalupkova, ktorý našim čitateľom prezentujeme. Neznámou je už len koncept od dánskeho ateliéru Bjarke Ingels Group, ktorí sa v súťaži umiestnili na druhom mieste. Ako nám odkomunikovali, ateliér neukazuje svoje zámery, ak v súťaži nevyhrajú. Zmeniť to pravdepodobne môže už len developer projektu, spoločnosť Penta Real Estate.

MVRDV Bratislava Rocks (1)
MVRDV Bratislava Rocks (5)
MVRDV Bratislava Rocks (3)
MVRDV Bratislava Rocks (9)
MVRDV Bratislava Rocks (2)
MVRDV Bratislava Rocks (8)
MVRDV Bratislava Rocks (4)
MVRDV Bratislava Rocks (6)