Najväčšia mestská elektráreň na biomasu s ocenením Wienerberger Brick Award 2018
Galéria(5)

Najväčšia mestská elektráreň na biomasu s ocenením Wienerberger Brick Award 2018

Partneri sekcie:

Plochy pre stavby elektrární a verejnej infraštruktúry bývali v minulosti vyberané na periférií miest. Postupne, ako sa mestá rozrastali, sa však aj tieto plochy a infraštruktúra stali ich súčasťou a zároveň aj veľkou výzvou pre architektúru a urbanizmus. Jednou z takýchto stavieb je aj Värtan Bioenergy CHP Plant vo švédskom Štokholme, ktorá nedávno získala ocenenie Wienerberger Brick Award v kategórii "Inovatívne prístupy v stavebníctve."

Elektráreň Värtan Bioenergy CHP Plant sa nachádza neďaleko štokholmského prístavu a podobne, ako mnohé iné elektrárne, aj ju dnes obkolesujú cesty, bytové domy, kancelárske priestory, či oddychové zóny pre obyvateľov. Värtan patrí medzi celosvetovo najväčšie elektrárne na biomasu. Komplex sa rozlieha na veľkej ploche, pričom veľká časť elektrárne sa nachádza aj pod povrchom.

Víťazný projekt Värtan Bioenergy CHP Plant pochádzajúci z dielne U.D. Urban Design AB zo Štokholmu a Gottlieb Paludan Architects z Kodane je návrh a realizácia fasády najväčšej mestskej bioplynovej kogeneračnej stanice na svete, ktorá významne prispieva k zníženiu emisií CO2 vo švédskom veľkomeste. Nadzemná časť závodu je obalená zakrivenou fasádou z vertikálnych keramických prvkov, ktorá spája rôzne časti stanice a zároveň znižuje jeho akustické a vizuálne vplyvy. Dojem uceleného vzhľadu fasády navodzujú vertikálne keramické prvky, kým oceľové vodorovné profily, podporujúce konštrukciu fasády, vytvárajú dojem poschodí, ktoré upútajú oko už z diaľky. Výsledkom je, že fasáda prirodzene zapadá k pôvodným tehlovým budovám, ktorými je elektráreň obkolesená, pričom dáva starej budove elektrárne moderný vzhľad.

O kvalite projektu svedčí aj stanovisko poroty súťaže Wienerberger Brick Award 2018. „V dobe, kedy sa industriálne budovy presúvajú mimo miest, vidíme elektráreň v oblasti, ktorú navštevuje množstvo turistov. Je nádherným príkladom industriálneho dizajnu, ktorý sa nemusí schovávať pred očami verejnosti, ale sa, aj napriek svojmu modernému vzhľadu, stáva prirodzenou súčasťou okolitej architektúry. Tento nádherný projekt predstavuje niečo, čo by ste od elektrárne neočakávali, keďže keramika sa nezvykne často používať pri stavbách s rozsiahlym technickým vybavením. Práve preto je kombinácia keramiky a technológie prekvapujúco krásna a naznačuje cestu, ako integrovať priemyselné budovy do nových prostredí.“

PR článok spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne, spol. s r.o.