Dedečkova budova sa búrať nebude: Najvyšší súd SR vyhlásil architektonickú súťaž na rekonštrukciu svojho sídla
Po niekoľkých protichodných ohlasoch je definitívne rozhodnuté – budovu Najvyššieho súdu SR v Bratislave sa podarí zachrániť. Kancelária Najvyššieho súdu SR vyhlásila architektonickú súťaž, čím sa vyriešila niekoľkoročná otázka o budúcnosti stavby legendárneho architekta Vladimíra Dedečka. Zmietnutá zo stola bola aj úvaha o zbúraní budovy, ktorá niektorých mátala už od roku 2022.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Dedečkova budova sa búrať nebude
Sága o budúcnosti budovy Najvyššieho súdu SR (NS SR) od ikonického architekta Vladimíra Dedečka je natrvalo vyriešená. Stavba na Župnom námestí v Bratislave prejde rekonštrukciou, ktorú už v minulosti preferovala sudcovská rada, Metropolitný inštitút Bratislavy aj štúdia uskutočniteľnosti z roku 2023. Po niekoľkých rokoch dialógov a vypracovaných dokumentácií vyhlásil najvyšší súd architektonickú súťaž.
Znamená to definitívny koniec úvahám o zbúraní tejto architektonicky hodnotnej stavby, ktoré sa objavili vo verejnom priestore, ale aj v niektorých médiách v minulosti. Stavba Najvyššieho súdu SR sa tak zrekonštruuje po vzore iných historických stavieb v zahraničí. Že sa to dá a povojnová moderna môže byť obnovená na súčasné pomery, poukázal napríklad Denník N, ktorý zbúranie Dedečkovej stavby argumentačne zmietol zo stola.
Najvyšší súd opäť vo svojom
Cieľov, resp. hlavných požiadaviek na obnovu je hneď niekoľko. Rekonštrukcia počíta s obnovou spoločensko–architektonickej hodnoty budovy NS SR, čím najvyšší súd naráža na hodnotnú architektonickú tvorbu z pera Vladimíra Dedečka. Ďalšou požiadavkou je opätovné zabezpečenie prevádzkyschopnosti stavby. Dnes v objekte totiž Najvyšší súd SR sídli len formálne, svoju činnosť vykonáva v troch iných budovách.
Rekonštrukcia má za úlohu priniesť pod jednu strechu všetky organizačné zložky Kancelárie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Obnova prinesie aj nové priestory pre vzdelávanie a reprezentačné priestory v oblasti judikatúry, čím sa dosiahne vyššia efektivita práce, zvýši bezpečnosť a zlepší technické zabezpečenie budovy.
Súťažné podklady ďalej hovoria o znížení celkových nákladov spojených s prevádzkou a správou objektu, vrátane nákladov na prenájom priestorov a parkovanie zamestnancov súdu. Ide o náklady energetickej náročnosti, ktoré majú byť po rekonštrukcii nižšie až o 50 percent.
Ďalšou hlavnou požiadavkou rekonštrukcie je navýšenie parkovacích státí pre sudcov, zamestnancov, verejnosť a médiá. Obnovia a upravia sa súčasné pojednávacie miestnosti a pridá sa veľkokapacitná pojednávacia miestnosť, ale aj knižnica a sfunkční jedáleň. Obnova tiež prinesie vytvorenie krátkodobého ubytovacieho zázemia pre sudcov a zamestnancov.
„Na základe uvedených hlavných požiadaviek bola spracovaná overovacia štúdia, ktorá konštatovala, že súčasné plošné výmery objektu sú pre potreby administratívnych priestorov nadmerné. Z tohto dôvodu je potrebné upraviť dispozíciu objektu znížením celkovej plochy administratívy približne o 20 percent v prospech rozšírenia iných funkčných priestorov,” píše najvyšší súd v predmete súťaže.
Na stole je aj riešenie tohto problému – asanácia časti Dedečkovej budovy.„Navrhovaný koncept overenia počíta s asanáciou časti bloku D (v galérii, pozn. red.) od druhého nadzemného podlažia (pri zachovaní pojednávacích sál) a jeho nahradením novými priestormi. Tento návrh však predstavuje len jedno z možných riešení. Vyhlasovateľ uvádza tento prístup ako modelový príklad použitý pri spracovaní štúdie uskutočniteľnosti.”
O definitívnom návrhu tak rozhodnú až jednotliví účastníci architektonickej súťaže.„Účastníci majú za úlohu navrhnúť moderné sídlo spĺňajúce európske štandardy najvyššej súdnej inštitúcie, ktoré bude zahŕňať prepojenie existujúcich funkčných častí budovy s novými, ako sú veľkokapacitná sála, knižnica so študovňou, jedáleň s kuchyňou, bezpečné parkovanie, a doplniť priestory krátkodobého ubytovania,” píše najvyšší súd v súťažných dokumentoch.
Hodnotné architektonické prvky zostanú zachované
Rekonštrukcia má rešpektovať súčasný architektonický výraz interiéru: „V závislosti od dômyselne navrhnutého a efektívne fungujúceho systému napojenia pojednávacích priestorov na súdne jadro odporúčame tento vzťah zachovať, prípadne zlepšiť jeho funkčnosť. Každý účastník súťaže by mal vyhodnotiť kľúčové architektonické kvality pojednávacích miestností budovy Najvyššieho súdu SR, vedieť ich identifikovať a následne zachovať, doplniť alebo nahradiť podľa návrhu.”
„Vzhľadom na vysokú architektonickú hodnotu pojednávacích miestností sa vyžaduje zachovanie jednej veľkej a jednej menšej miestnosti, pričom je potrebné rešpektovať ich architektonický výraz a výtvarné riešenie,” znejú ďalšie podmienky najvyššieho súdu. Rovnako bude zachovaný počet aj poloha pojednávacích miestností.
Vyhlasovateľ žiada navrhnúť veľkokapacitnú viacúčelovú pojednávaciu miestnosť s kapacitou približne 300 osôb, ktorá bude slúžiť nielen na pojednávanie verejnosťou sledovaných súdnych konaní, ale aj na zasadnutia pléna a kolégií, medzinárodné konferencie, prednášky, spoločné rokovania kolégií a iné významné udalosti. Každá pojednávacia miestnosť musí byť vybavená minimálne tromi vstupmi a bezbariérovým prístupom.
Okrem zachovania architektonických hodnôt interiéru musia prihlásené architektonické kancelárie zachovať aj vzácne prvky exteriéru: „Výtvarné diela nachádzajúce sa v budove a na fasáde budovy NS SR (vitráže od Vincenta Hložníka, reliéf Vôľa ľudu od Alexandra Trizuliaka a Figurálny reliéf Revolučná idea od akademického sochára Ludwika Korkoša) je nevyhnutné v plnej miere zachovať.” Najvyšší súd je však okrem zachovania pôvodných umeleckých diel otvorený aj umiestneniu nového umeleckého diela.
Meniť sa bude aj predpriestor budovy, ktorý dnes lemujú autá, ale aj rozbitý asfalt. „Návrh predpriestoru budovy a jej bezprostredného okolia musí byť v súlade s charakterom sídla NS SR. V rámci riešeného územia je nevyhnutné prehodnotiť a upraviť pešie trasy v širších súvislostiach, predovšetkým v exponovanej trajektórii medzi zastávkou Zochova a Župným námestím,” oznamuje v súťažných podmienkach vyhlasovateľ.
Okrem toho Najvyšší súd SR požaduje architektonické riešenie podchodu a jeho priľahlého okolia, ktoré bude zabezpečovať bezbariérovosť, bezpečnosť a komfort užívateľov. Pred hlavným vstupom do budovy je potrebné vytvoriť priestor na príjazd motorových vozidiel, pričom do priestoru musia architektonické kancelárie navhrnúť aj priestor na parkovanie bicyklov s kapacitou asi 20 miest.
Parkovanie áut by však malo byť vyriešené v podzemí, na pôvodne uvažovanom mieste od architekta Vladimíra Dedečka – v druhom/zadnom átriu budovy. Dnes sa v podzemí nachádza miesto len pre 12 automobilov. Najvyšší súd argumentuje, že v záujme vyhlasovateľa vyhlasovateľa je skvalitniť verejný priestor v okolí budovy, ale aj zabezpečiť bezpečné parkovanie pre sudcov najvyššieho súdu. Miest na parkovanie sa má navýšiť na 95, z toho 10 percent bude určených na nabíjanie elektromobilov.
Cena rekonštrukcie sa zvýšila
Vypracované dokumenty z minulosti informovali o viacerých finančných nákladoch. Výsledky štúdie uskutočniteľnosti boli potvrdené ekonomickou a finančnou analýzou, ktorá stanovila hodnotu rekonštrukcie na 26 568 377,41 eur. Útvar hodnoty za peniaze uviedol ešte vyššie náklady – až 36,2 milióna eur. Aktuálna dokumentácia súťažných podmienok toto číslo konkretizuje ešte presnejšie.
„Predpokladané investičné náklady na realizáciu sú 42 240 000 eur bez DPH. Súťaž slúži na overenie predpokladaných nákladov a bude slúžiť ako indikátor pre ich prípadnú aktualizáciu,” uvádza Najvyšší súd SR v súťažných podmienkach, kde konkretizuje aj detaily samotnej súťaže.
Pôjde o projektovú, dvojkolovú, anonymnú a verejnú súťaž pre neobmedzený počet účastníkov. Cieľom prvého kola súťaže návrhov bude nájsť najvhodnejšie riešenia pre postup do druhého kola. V druhom kole budú postupujúce návrhy na základe písomnej spätnej väzby od poroty podrobnejšie dopracované a hodnotené.
Známe sú aj termíny, kedy sa verejnosť dozvie o konečnom návrhu. Lehota na predkladanie súťažných návrhov do prvého kola je do 30. apríla 2025, ich vyhodnotenie sa uskutoční 16. mája. Súťažné návrhy do 2. kola môžu účastníci predkladať do 5. septembra, pričom vyhodnotenie návrhov je naplánované 30. septembra. O výsledkoch sa účastníci dozvedia 10. októbra a zverejnené pre verejnosť budú 21. októbra.
Do druhého kola pritom postúpia minimálne traja a maximálne piati účastníci, ktorým bude za tento postup vyplatená suma 20 000 eur. Celkovo je na odmeny pre účastníkov vyčlenených až 180 000 eur. Víťaz obdrží 40 percent zostávajúcej sumy, kancelária na druhom mieste získa 25 percent a tretia pozícia 15 percent.
O víťazovi bude rozhodovať päťčlenná porota s dvomi náhradníkmi. Nezávislí od vyhlasovateľa sú architektka Monika Mitášová – predsedníčka poroty, architekt Martin Kusý, Ondrej Synek a Lukáš Ehl. Zívislí od vyhlasovateľa je Ľubica Karvayová, vedúca Kancelárie Najvyššieho súdu SR. Náhradníkom je architekt Michal Janák a Peter Szalay zo Slovenskej akadémie vied.
A kedy bude budova Najvyššieho súdu zrekonštruovaná? Pravdepodobne až v ďalšom desaťročí. Ako sme už informovali odvolávajúc sa na štúdiu uskutočniteľnosti, Najvyšší súd SR by sa do zrekonštruovanej budovy dostal až v roku 2031. Všetko ale bude závisieť od finančných prostriedkov a aktualizovanom harmonograme, ktorý prinesie až ukončenie architektonickej súťaže v októbri tohto roka.