Navrhli Nový Istropolis, skúsili to aj v downtowne: Renomované holandské štúdio nám ukázalo svoje plány s Chalupkovou

Partneri sekcie:

Patria k absolútnej špičke urbanizmu a architektúry. Prestížne holandské štúdio KCAP je známe projektami v Európe, ale aj vo veľkých ázijských mestách či v Rusku, pričom premiéru zažijú aj na Slovensku. Ide totiž o architektov Nového Istropolisu, ktorí sa tentokrát zapojili do súťaže developera Penta Real Estate v downtowne. Redakcia ASB disponuje exkluzívnymi materiálmi, ktoré ukazujú premenu zóny Chalupkova podľa holandskej kancelárie.

Súboj veľkých mien

Zapojilo sa do nej 83 záujemcov z celého sveta a do druhého kola postúpilo len najlepších 6. Medzinárodná architektonicko-urbanistická súťaž na premenu zóny Chalupkova v downtowne spoznala víťaza v apríli – stalo sa ním prestížne talianske štúdio Stefano Boeri Architetti. Aj naďalej však išlo o veľkú neznámu. Developer projektu, Penta Real Estate, síce oznámil výsledky súťaže, avšak víťazný návrh talianskych architektov neukázal. 

Stalo sa tak až o 2 mesiace neskôr. O projekte talianskej kancelárie a definitívnej podobe prestížnej parcely na Chalupkovej sme podrobne informovali v tomto článku zo začiatku júna. Nazvali sme ho „zelené srdce downtownu”, nakoľko Stefano Boeri Architetti v projekte uplatnili svoj rukopis vertikálnych záhrad, ktorými sú známi aj vo svete.

08 1
Víťazný návrh na zónu Chalupkova v downtowne od talianskych architektov Stefano Boeri Architetti | Zdroj: Penta Real Estate

Spoločnosti Penta Real Estate sa však podarilo do vyhlásenej súťaže prilákať aj ďalšie mená svetovej architektúry. Druhé miesto obsadila dánska kancelária Bjarke Ingels Group, na treťom mieste sa umiestnil český ateliér Jakub Cigler Architekti a ďalšie pozície bez konkrétneho poradia obsadili holandské ateliéry KCAP, MVRDV a rakúsky Baumschlager Eberle Architekten, ktorí spolupracovali s českým Studiom Perspektiv a nemeckým Topotek 1.

Išlo teda o súboj veľkých mien. V redakcii ASB sme preto už dva týždne po prezentovaní víťazného projektu ukázali aj ďalšie návrhy architektonických kancelárií. Konkrétne bronzových Jakub Cigler Architekti, ale aj spolupracujúcu trojicu ateliérov, Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv + Topotek 1. Dnes ponúkame pohľad na ďalší architektonický koncept, ktorý nám exkluzívne sprostredkoval prestížny holandský ateliér KCAP.

Štúdio s projektami v Európe, Ázii či v Rusku

Celosvetovo uznávaná architektonická kancelária má svoje sídla v Rotterdame, Zürichu, Paríži, ale aj a v Šanghaji a svojimi realizáciami prispela k premene viacerých svetových miest. Príkladom je rozsiahla transformácia mestského prístavu HafenCity v Hamburgu či obrovský projekt v oblasti hlavnej železničnej stanice v Zürichu. 

Okrem množstva ďalších realizácií v Európe je architektúra holandského ateliéru prítomná aj v ázijských mestách ako Peking, Šanghaj, Shenzen alebo v juhokórejskom Soule. Výnimkou nie je ani Singapur, kde ateliér realizuje mohutný projekt novej mestskej štvrte Jurong Lake District s novou stanicou vysokorýchlostného vlaku, pričom celý zámer vyzerá ako z budúcnosti. 

498 BRTSLV 1 4
Návrh holandského ateliéru KCAP na premenu zóny Chalupkova v downtowne. Na vizualizácii je čiastočne zobrazený aj projekt Downtown Yards (vľavo), Portum Towers, Ister Tower a Sky Park Tower (nad Chalupkovou) a Blok 5.1 (vedľa Chalupkovej) | Zdroj: KCAP

Všetky projekty, na ktorých sa podielalo KCAP za vyše 30 rokov svojej existencie, svedčia o autenticite a individuálnom prístupe ku každému z nich. Ako zdôrazňujú na svojom webe: „KCAP si predstavuje budúcnosť, kde sú mestá otvorené, prispôsobivé, radostné, živé a pripravené na klimatické, environmentálne a sociálne zmeny. ” A o tento cieľ sa KCAP pokúšal aj v bratislavskom downtowne, v projekte Chalupkova od Penta Real Estate.

Holandský pohľad na postindustriálnu zónu Bratislavy

Po nedávnom odprezentovaní tretieho miesta, ale tiež návrhu trojice ateliérov, ktorí sa umiestnili na 4-6 mieste, ponúkame čitateľom aj holandský koncept. Ten redakcii ASB exkluzívne poskytol ateliér KCAP, ktorý tak slovenskému publiku ukazuje svoje poňatie postindustriálnej zóny v blízkosti Dunaja a Starého Mesta.

Architekti z KCAP navrhli na parcele o veľkosti troch hektárov pät objektov, pričom najvýraznejším – podobne ako u ostatných ateliérov – sa stala výšková budova na rohu ulíc Mlynské nivy – Košická. „Najvyšší objekt bol navrhnutý v maximálnej výške 115 metrov,” prezradil detaily holandský ateliér KCAP. V tomto prípade je výška obmedzená územným plánom, ktorý tu pripúšťa najvyšší objekt o výške 115 metrov. KCAP tak túto možnosť využil na maximum.

VIEW C1 v04
Návrh holandského ateliéru KCAP na premenu zóny Chalupkova v downtowne – pohľad z Košickej ulice | Zdroj: KCAP

Architektúra veže je na niekoľkých miestach predelená vysunutými časťami terás, čím budova ponúka akýsi točivý dojem smerom do Košickej ulice. Niečo podobné navrhla aj trojica spolupracujúcich kancelárií Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv + Topotek 1. Veža je pritom postavená na osempodlažnej podnoži, ktorá do seba napája aj vedľajší 17-podlažný objekt na Košickej ulici. 

Popri frekventovanej dopravnej tepne je nakreslený aj bytový dom v tvare písmena L s 22 podlažiami. Nasledujúce objekty sa už sústreďujú do vnútrobloku a z vizualizácií možno odčítať, že majú 10 – 15 nadzemných podlaží. Architekti tu navrhli vodné prvky, ktoré obkolesujú bytové domy, ale aj výraznú zelenú architektúru. Zeleň sa nachádza aj na fasádach jednotlivých objektov, vrátane najvyššej veže, avšak v oveľa menšej miere, ako navrhlo víťazné talianske štúdio.

V redakcii ASB disponujeme aj ďalšími číslami. Celková hrubá podlažná plocha návrhu obsahuje až 169 983 štvorcových metrov, z toho je 121 200 štvorcových metrov rezidenčnej plochy, 43 283 štvorcových metrov kancelárií a rozloha 5 500 štvorcových metrov patrí retailu. Celková zastavaná plocha projektu od KCAP na Chalupkovej je 14 675 metrov štvorcových.

VIEW B1 v04
Návrh holandského ateliéru KCAP na premenu zóny Chalupkova v downtowne | Zdroj: KCAP

Za návrhom stálo hneď niekoľko ľudí. KCAP nám komunikuje zakladateľa architektonickej kancelárie Keesa Christiaanse, pod urbanistický dizajn sa podpísal Jeroen Dirckx, partner spoločnosti, pri architektúre to bol spolupracovník firmy Simon Whittle a pri krajinnej architektúre spolupracujúci partner Pieter Thuews. 

Navrhli Nový Istropolis, skúsili to aj v dowtnowne

Aj napriek tomu, že holandský ateliér v architektonickej súťaži developera Penta Real Estate nezvíťazil, svoju premiéru si na Slovensku odbije iným projektom. Kancelária KCAP totiž v roku 2019 zvíťazila v súťaži spoločnosti Immocap na premenu pozemkov bývalého Istropolisu. Ide teda o architektov Nového Istropolisu, multifunkčného a kultúrno-spoločenského stánku, ktorý v blízkej budúcnosti vznikne na Trnavskom mýte a čaká naň celá Bratislava.

S istými stavebnými prácami chce firma začať už tento rok, čo nám v podcaste Na betón potvrdil Jakub Gossányi, riaditeľ developmentu spoločnosti Immocap. Niektoré úpravy pritom na pozemku prebiehajú už dnes. Na finálne stavebné povolenie však Immocap stále čaká.

IMMOCAP Novinky Projekt noveho Istropolisu ziskal Zavazne stanoviska k investicnej cinnosti 2 2048x1075
Architektonický návrh Nového Istropolisu z pera holandského ateliéru KCAP | Zdroj: Immocap

Holandské štúdio KCAP je dnes jedným z najinovatívnejších lídrov v Európe v navrhovaní verejných priestorov, čo potvrdili aj v projekte Nového Istropolisu. Kultúrny stánok výrazne ovplyvní tvár Bratislavy, ktorá sa stala zbúraním bývalého Domu ROH akási prázdna a bez reprezentatívnej spoločenskej sály. Treba ale priznať, že bývalá budova Istropolisu tento prívlastok nespĺňala už roky.

Štyri zo šiestich

Redakcia ASB ako prvé slovenské médium odprezentovala už štyri zo šiestich architektonických návrhov druhého kola súťaže na zónu Chalupkova, vrátane víťazného. Vo všetkých dosiaľ uvedených projektoch sa architekti pokúšali vyplniť pozemok na Chalupkovej maximálnou zástavbou, ktorá by ponúkla downtownu úplne nový mestský blok s mohutnými budovami a novými pešími prepojeniami.

Víťazný projekt od talianskeho štúdia však s pozemkom pracuje inak. Vzdušnejšie, rešpektujúco k doterajšej zástavbe, vytvárajúc novú uličnú líniu od Bottovej ulice a najmä lepším zasadením objektov do pozemku. Ak k tomu pripočítame prácu so zeleňou a vertikálnymi záhradami, Stefano Boeri Architetti si dosiaľ prvé miesto zaslúžili.

Aby sme však poslednú vetu napísali bez slova dosiaľ, musíme vidieť aj posledné dva projekty druhého kola architektonickej súťaže od dánskej kancelárie Bjarke Ingels Group a holandských architektov MVRDV. Až potom budeme vedieť objektívne zhodnotiť víťazný projekt oproti iným návrhom. Zaujímavý bude práve koncept, ktorý sa umiestnil na druhom mieste od Bjarke Ingels Group, ktorí už v Bratislave navrhli centrálu technologického giganta, spoločnosti Eset.

498 BRTSLV 1 4
VIEW C1 v04
VIEW B1 v04
VIEW A2 v04
VIEW A4 v04
240219 AXO Zoomout Loop
08 1
IMMOCAP Novinky Projekt noveho Istropolisu ziskal Zavazne stanoviska k investicnej cinnosti 2 2048x1075

Súťaž na zónu Chalupkova, 4-6 miesto – KCAP

Autori: Kees Christiaanse, zakladateľ KCAP; Jeroen Dirckx, partner KCAP -urbanistický dizajn; Simon Whittle, spolupracovník KCAP – architekt; Pieter Thuews, spolupracujúci partner KCAP – krajinný architekt
Celková hrubá podlažná plocha: 169.983 m²
Hrubá podlažná plocha rezidenčná: 121.200 m²
Hrubá podlažná plocha kancelárska: 43.283 m²
Hrubá podlažná plocha maloobchodná: 5.500 m²
Zastavaná plocha: 14.675 m²