SNG nádvorie

Nikdy, naozaj nikdy sa nehovorilo o stožiari a veľkej vlajke, tvrdí dočasne poverený riaditeľ SNG Anton Bittner

Partneri sekcie:

Slovenská národná galéria má nového dočasne povereného riaditeľa už takmer mesiac. Alexandru Kusú, bývalú generálnu riaditeľku, vystriedal krízový manažér Anton Bittner, ktorého do kresla dosadilo Ministerstvo kultúry SR. Po svojom nástupe mal požiadať architektov rekonštrukcie o cenovú ponuku na zrealizovanie stožiara so slovenskou zástavou pred SNG. Anton Bittner však tvrdí opak.

Posledné týždne rezonovala verejným prostredím i médiami správa o osadení stožiara so slovenskou vlajkou pred Slovenskú národnú galériu. Ako prvý túto informáciu priniesol Denník SME v piatok 16. augusta, pričom zakrátko ho nasledovali ďalšie médiá.

Informácia zaznela v diskusii Denníka SME už o deň skôr, vo štvrtok 15. augusta 2024, v klube Kácečko. Zuzana Kovačič Hanzelová si do diskusie zavolala bývalého ministra kultúry Mareka Maďariča, odvolaného riaditeľa SND Mateja Drličku a odvolanú riaditeľku SNG Alexandru Kusú. Diskusia niesla názov Slovenská národná kultúra.

„Poverený generálny riaditeľ (Slovenskej národnej galérie, pozn. red.) poslal do architektonického štúdia B.K.P.Š. žiadosť, aby im poslali cenovú ponuku na stožiar na vlajku,“ povedala v diskusii Alexandra Kusá, pričom tento krok označila ako kuriózny.

„Nedá sa tam dať vlajka, je to pamiatka. Nie je tam miesto, chodník nie je náš, patrí magistrátu,“ pokračovala bývalá generálna riaditeľka. „Prečo by tam mala visieť vlajka? My máme na to zákon, kde má byť vlajka,“ uzavrela Kusá. O chýbajúcej vlajke pred SNG totiž na tlačovej konferencii hovorila Martina Šimkovičová, ministerka kultúry.

„Vy viete, že Slovenská národná galéria sa dnes pýši novým šatom, je úspešne zrekonštruovaná, ale keď vojdete do galérie, nevidíte tam slovenskú zástavu, a čo je horšie, nevidíte tam umenie,“ povedala Martina Šimkovičová deň po odvolaní riaditeľky SNG Alexandry Kusej.

tlačová konferencia 7 august 2024 foto Zuzana Dzurdzíková (1)
Tlačová konferencia na nádvorí SNG v stredu 7. augusta po odvolaní generálnej riaditeľky Alexandy Kusej. Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj odvolaný riaditeľ SND, Matej Drlička | Zdroj: Zuzana Dzurdzíková

Osadenie stožiara pred SNG je nereálne

Túto informáciu našej redakcii, ako aj iným médiám napokon potvrdili architekti rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie z ateliéru B.K.P.Š. Na otázku, či je pravda, že poverený dočasný riaditeľ Anton Bittner požiadal ateliér B.K.P.Š. o cenovú ponuku na riešenie stožiara na slovenskú vlajku pred SNG, odpovedal architekt Pavol Paňák: „Áno je to tak.“

Redakcia ASB následne priniesla článok, podľa ktorého Pavol Paňák už poverenému riaditeľovi SNG odpovedal. „Odpovedali sme, že na prípadné zavesenie vlajky sme mysleli v projekte informačného systému pre SNG. Nachádza sa v prestížnom priestore pod Premostením, teda v otvorení nádvoria voči nábrežiu,“ zneli jeho slová.

Podľa architekta osadeniu stožiara bráni niekoľko faktorov: „Konfigurácia hmoty Premostenia voči nábrežiu, ale aj obmedzená čitateľnosť siluety historickej architektúry a podobne. Ide o jasne nevhodné kontexty na osadenie a vyznenie stožiara so štátnym symbolom.“ Objekt by teda v priestore Slovenskej národnej galérie nebolo možné realizovať.

Podľa Paňáka vo fáze projektovania tému zavesenia štátnej vlajky starostlivo zvažovali a testovali. „V projektovej dokumentácii je navrhnutá celá rozmerová séria a možné podoby na zavesenie pod Premostením. Pripomínam, že tam môžu visieť aj rôzne banery alebo inštalácie, ale aj trojrozmerné objekty indikujúce aktuálne expozície v SNG,“ vyjadril sa pre našu redakciu Pavol Paňák.

Žiadosť údajne nový riaditeľ neposlal, tvrdenia o stožiari poprel

V rámci tejto témy sme rovnako oslovili dočasne povereného riaditeľa Antona Bittnera, ktorý však na naše otázky do uzávierky neodpovedal, podobne ako ďalším médiám. Jeho vyjadrenie napokon prišlo s niekoľkodňovým odstupom. Tvrdenia, že zaslal ateliéru B.K.P.Š. žiadosť o cenovú ponuku na umiestnenie stožiara na zástavu pred Slovenskú národnú galériu, označil za nepravdivé.

1622827941733
Dočasne poverený riaditeľ Slovenskej národnej galérie Anton Bittner | Zdroj: Linkedin

„Zamestnankyňa SNG, riaditeľka úseku správy budov (Monika Kazimírová, pozn. red.), mailom dňa 9. 8. 2024 o 9.03 hod. v rámci svojich kompetencií a oprávnení a bez môjho vedomia a súhlasu oslovila ateliér B.K.P.Š. so žiadosťou o informáciu, či sa v projekte rekonštrukcie SNG riešilo umiestnenie štátnej vlajky alebo štátnej zástavy. Pokiaľ nie, požiadala o návrh umiestnenia v exteriéri a o zaslanie cenovej ponuky,“ píše vo svojom vyjadrení Anton Bittner.

Dočasne poverený riaditeľ bol podľa vlastných slov vo funkcii len 19 hodín a pripravoval sa na stretnutie so zamestnancami. „V ďalšom maile zo dňa 9. 8. 2024 o 15.22 hod. na „vlajky-zástavy.sk“ riešila riaditeľka úseku správy budov umiestnenie vlajky štandardnej veľkosti na balkóne Esterháziho paláca, kde sú dva úchyty a konzoly, pričom poslala aj fotografie predmetných úchytov,“ tvrdí ďalej nový štatutár SNG.

„O vlajke som sa ja prvýkrát dozvedel dňa 12. 8. 2024 o 15.00 hod., keď som absolvoval prehliadku areálu SNG a v Berlinke pani Kazimirová túto tému otvorila. Boli tri možnosti: balkón Esterháziho paláca, čo som zamietol, pretože je poškodená fasáda, balkón Kasární, ale to nebude vidieť z ulice. Poslednou možnosťou bol balkón nad vchodom do administratívneho bloku z Riečnej ulice, čo ja som preferoval,“ hovorí pre ASB Anton Bittner.

„Záver bol, že riaditeľka úseku správy budov osloví ,nejakých‘ architektov a nech urobia návrhy, ktoré sa predložia na zasadnutie vedenia SNG v septembri 2024. Umiestnili by sa dve vlajky – jedna slovenská a druhá európska, pričom druhá by sa striedala s vlajkou štátu, keď by do SNG prišla delegácia z iného štátu. Klasický postup v zmysle platnej legislatívy.“

Predmetnej obhliadky sa podľa Antona Bittnera zúčastnili tri osoby. „Zhodli sme sa, že ideálny stav by bolo Premostenie zospodu, ale to treba riešiť s B.K.P.Š.,“ skonštatoval a dodal, „nikdy, naozaj nikdy sa nehovorilo o stožiari a veľkej vlajke, vždy sa hovorilo o štandardnej veľkosti, akú používajú úrady alebo školy. Bola to klasická prevádzková úloha, ktorých denne riešim desiatky.“

21
Systém na zavesenie štátneho symbolu navrhli architekti na spodnej časti Premostenia po vzore Víťazného oblúka v Paríži. Anton Bittner plánuje toto riešenie využiť. | Zdroj: Martin Deko

Slovenská zástava bude pod Premostením

„Samozrejme, budeme postupovať v zmysle mailu architekta Martina Kusého z ateliéru B.K.P.Š. (otca Alexandry Kusej) zo dňa 16. 8. 2024 18.48 hod. a využijeme pripravené riešenie pod Premostením, teda tak, ako to pri projektovaní bolo naplánované a aj zrealizované,“ uzatvoril dočasne poverený riaditeľ vyjadrenia k preferovanému riešeniu slovenskej zástavy v SNG.

Anton Bittner následne označil médiami zverejnené informácie za klamlivé a zavádzajúce a vyjadril sa aj k Pavlovi Paňákovi z ateliéru B.K.P.Š.: „Konanie Pavla Paňáka, ktorý namiesto toho, aby komunikoval so svojím klientom, radšej komunikuje s médiami, a pritom podáva nepravdivé informácie, považujem za veľmi neštandardné.“

„Beriem to ako porušenie nielen dobrých mravov a obchodných zvyklostí vo vzťahu medzi architektom a klientom, ale určite ako porušenie Etického poriadku Slovenskej komory architektov, napr. článku 5. Očakávam, že Slovenská komora architektov sa bude týmto minimálne neetickým konaním Pavla Paňáka zaoberať,“ uzatvoril Anton Bittner.

Redakcia ASB poskytla priestor zúčastneným stranám – architektovi B.K.P.Š. Pavlovi Paňákovi i zamestnankyni SNG Monike Kazimírovej. Na naše otázky sa rozhodli neodpovedať. Vzhľadom na tieto skutočnosti nie je možné tvrdenia Antona Bittnera nezávisle potvrdiť.